AccessTr.neT

Tam Versiyon: sorgudaki sorgu bölümünün tablodan alınmasını sağlamak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba arkadaşlar, veritabanımdaki formumda bir sorgumdan süzme veri alarak liste görünümünde görünmesini sağlıyorum.
Fakat bunu artık sorgudan değil de tablomdan almak istiyorum.

liste kutumda bulunan sorgu yazımı şu şekilde;

SELECT sorgu4.* FROM sorgu4 WHERE (((sorgu4.G_Müşterisipno)=[Forms]![evtekstili_müşteri]![F_Müşterisipno]));

buradaki sorgu4 yerine tablo1 yazarak denedim,çalışmadı, hatta bunu şu şekilde yazmayı denedim ;
SELECT tablo1.* FROM tablo1 WHERE (([tablo1]![G_Müşterisipno]=[Forms]![tablo1]![G_Müşterisipno])); sanıırım yine beceremedim,yardımcı olursanır sevirim,şimdiden tşşkler...
Sayın mehmet84;
Ben tam olarak ne yapmak istediğinizin mantığını anlayamdım.
Bakın:
WHERE (([tablo1]![G_Müşterisipno]=[Forms]![tablo1]![G_Müşterisipno]));
kullandığınız kodda eşitliğin iki tarafını da aynı alandan yapmaya çalışıyorsunuz.
Şöyle izah edeyim: Tablo1 deki G_Müşterisipno alanı ile yine bu alanı karşılaştırmaya çalışıyorsunuz.
Umarım anlatabilmişimdir.
(yazım ve kod hatalarına sonra bakalım. Önce ne yapmak istediğinizi anlayayaım)
evet aynen öyle, amacım da şu form görünümünde veri girişi yaparken o an girdiğim veriye ait daha önceki bilgileri süzmek
Başka bir önerim var Sayın Mehmet84;

if dcount("tablo1dekiotomatiksayıalanı","TABLO1","G_Müşterisipno=" &   F_Müşterisipno ">0 then msgbox("Bu sipariş daha önce girilmiş")

Buradaki DCount fonksiyonu belirttiğin tabloda , belirttiğin alanda verdiğin kritere göre ne nkadar kayıt olduğunu sayar. Eğer G_Müşterisipno numarası formda girdiğin numara ile aynıysa bu fonksiyonun sonucu 0 dan büyük olacağı için daha önce bu numara girilmişl demektir.
Ne dersiniz? Denemeye değer mi?
evet çok mantıklı ama aynı uygulamayı bir başka formda ürün adı girerken de yapıcam,malum orda tekrarlanan veriler de var,bu söylediğimi çevirme şansımız yok mu?
Aynı olay. Eğer aynı tabloysa sadece kriter kısmını değiştireceksiniz.
Sayfalar: 1 2