AccessTr.neT

Tam Versiyon: 1-1 ilişki ama 1'den fazla primary key var
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhabalar tez-proje tablosunda 4-5 tane primary key var sayısını henüz sabitleyemedim. Bu primary keyleri 1-1 olacak şekilde tez-danışman tablosuna atamak istiyorum ama malum tabloda 1 tane primary key varsa Access anca o zaman 1-1 yapıyor. Aşağıdaki resimde belirttim durumu yılları bölümleri e-mail'leri 1-1 bağlamam gerek. Şimdiden Teşekkürler ....

Ekteki resimde daha kolay anlaşılabilir... danışman-tez içerisindeki yıl,program,tez-proje,konusu
alanlarını tez-proje içerisindeki yine aynı adlı alanlara 1-1 ilişki olacak şekilde bağlamam gerek ...
örnek uygulamayı ekleyiniz...
Uygulamanızı inceledim, bahsettiğiniz ilişkilendirmenin amacını malesef anlayamadım. Ayırca, tablodaki tüm alanları "Birincil Anahtar" yapmanızın amacı nedir?

Tüm bu alanları ilişkilendirmeye gerek yok.
Program, Tez-proje ve konusu alanlarına girilecek verileri içeren 3 adet tablo oluşturursanız ilişkilendirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şekilde Program, Tez-proje ve konusu alanlarına sayı yazdırıp veritabanının gereksiz yere şişmesini engellemiş olursunuz.

Örneğinize "tbl_program" isimli tablo ekledim. Tez-proje ve tbl_program tablolarındaki Program ve ProgramAdi alanlarını ilişkilendirdim. Bu tabloyu örnek alarak diğer alanlar için tablo oluşturup ilişkilendirebilirsin.