AccessTr.neT

Tam Versiyon: AltFormdaki Combobox'ta Satır Kaynağı Sorgusu Düzgün Çalışmıyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Selamlar,
Biliyorsunuz Access'te tablo alanlarını arama sihirbazı ile başka tablodan doldurulan combobox'lar haline getirebiliyoruz.

Örneğim üzerinden anlatayım bundan sonrasını. Bir form oluşturdum. Üzerinde arama sihirbazı ile doldurulmuş, IlceID ve SemtID olarak iki combobox var.

SemtID combobox'ının satır kaynağı sorgusunu,

SELECT [tbl_semt].[semt_id], [tbl_semt].[semt_ad] FROM tbl_semt WHERE ilce_id=Forms![TestForm]!IlceID; 

şeklinde IlceID combobox'ına bağladım. IlceID combobox'ının AfterUpdate olayına da

Me.SemtID.Requery

kodunu yazdım.

Bu formu direkt açarsam problemsiz çalışıyor. Yani seçtiğiniz ilçeye ait semtler semt combobox'ına doluyor.

Ama bu formu bir başka forma alt form olarak ekleyip, ana formu açarsam, ilce combobox'ından seçim yaptığımda Parametre Değerini Gir İletişim kutusu açılıyor ve Formlar![TestForm]!IlceID değerini girmemi istiyor benden. Form adlarında da bir tutarsızlık göremedim.

Alt formda bu kısmın düzgün çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

Ek Dosyalar
 AltForm_WiniFred.rar(559.26 KB)

NOT: Bu dosyayı yine örnek olması için hazırladım. Yani ana form ile alt form bağlantısı düzgün çalışmaz. Dikkate almayınız (mdb formatındadır).
SELECT [tbl_semt].[semt_id], [tbl_semt].[semt_ad] FROM tbl_semt WHERE ilce_id=Formlar![TestForm]!IlceID
olarak deneyin.
Denemedim sadece öneri
Ziyaretçiler mesaj içerisindeki linkleri ve videoları göremezler. Linkleri görebilmek için lütfen buraya tıklayarak kayıt olunuz (Dosya Boyutu: 559.26 KB)
ibaresi yüzünden dosya indiremedim
O şekilde de çalışmıyor.

Bu arada dosyayı kendim yüklediğim halde bende de ziyaretçiler linkleri göremez uyarısı çıkıyor. En kısa zamanda düzelir umarım.
Teşekkürler...
SELECT tbl_semt.semt_id, tbl_semt.semt_ad
FROM tbl_semt
WHERE (((tbl_semt.ilce_id)=[IlceID]));
şeklinde çalışıyor tablo yapısında ilce_id bölümünü baz aldım.
teşekkür ederim Img-grin
Rica ederim