AccessTr.neT

Tam Versiyon: İlişkilendirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba,
ekteki dosyada hazırlamaya alıştığım ilişkilendirmede bir türlü istediğimi yapamadım. Firma'da bulunan tezgah tipini, test veritabanında giriş yaparken firmayı seçtiğinde sadece o firmadaki tezgahlardan seçilsin istiyorum ancak birkaç denememde tüm tezgahların geldiğini gördüm. Ayrıca otomatik güncelleme olsun istediğimden referential integrity açtım ancak bu seferde sürekli olarak ana tablo (workplan) kayıt ekleme/silme yapamazsınız hatasını alıyorum.
İsteğim kısaca bir firmada yapılan tüm testler ayrıca tüm tezgahların formlarla girilmesi ve gerektiğinde sorgu ile çekilmesi ancak giriş yapılırkende kolay olması için firmaların, tezgahların açılır menü (lookup) ile gelmesi (ilişkili olduğu alanadan)

Ek Dosyalar
 workflow.zip(22 B)
gönderdiğiniz ekin içi boş malesef birde 2003 olarak eklersiniz umarım.
üzgünüm dosyayı 2003 formatına çeviremedim, skıştırma işleminde nasıl olduda boş dosya gitti anlamadım ancak zaman kaybı için kusura bakmayın, tekrar gönderiyorum

Ek Dosyalar
 workflow_1 - Kopya.zip(27.45 KB)
İlişkilendirmede gördüğüm kadarıyla problem yok, ancak tablolarda problem var.

Yapılmaması gereken ölümcül hatalar

Alıntı: 1. Hiç bir tablonun adında türkçe karakter geçmemeli.
2. Tablo isimleri büyük harf olarak yazılmalı.
3. Tablo isimlerinde bir standart belirlenmeli. Örneğin tablo ismi T_ ile başlar...
4. Alan isimlerinde türkçe karakter geçmemeli.
5. Alan isimleri büyük harf yazılacak.
6. Alan isimlerinde iki kelime ( örneğin ADI SOYADI) kullanmanız gerekiyorsa,bunlar bitişik yazılacak, alan isimlerinde araya boşluk koyulmamalı.
7. Alan boyutları gerektiği kadar olacak. Örneğin Adı alanı metin 200 olmamalı Img-grin
8. Indexlemelere,anahtar alanlara mutlaka dikkat edilmeli.
9. Hesaplanabilir hiç bir alan tablolara alan olarak eklenmemeli.
10. Alan Özellikleri "Metin Kutusu" olarak kalmalı, "Liste Kutusu" veya "Açılan Kutu" yapılmamalı.

Tablolar verileri depolamak için kullanılır, her nekadar Tabloda alan özelliklerindeki arama sekmesine "Satır Kaynağı" özelliği bulunsada, veriler form üzerinden tabloya eklemelidir.

Kısaca; bu tür işlemler için form kullanın, tablo açıp veri girmeyin, özellikle ilişkili tablolarda.