AccessTr.neT

Tam Versiyon: Stokta bu ürün (0 ve 0 dan küçükse)yoktur uyarısı versin
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Degerli arkadaşlar hepinize kolay gelsin
Stokta, (bu ürün [0 ve 0 dan küçükse]yoktur) diye bir uyarı almak istiyorum ve işlem yapmasın yani mükerrer kayıt yaparken aldıgımız uyarı gibi (bu kişiye ait kayıt daha önce girilmiş gibi) forumda mükerrer kayıt kodlarını inceledim ama nasıl uygulayacagımı tam yapamadım yardımlarınızı ve fikirlerinizi rica ediyorum
ekli programda müşteri aradan müşteriyi secip secilen müşteriye ürün satısı yaparken ve hızlı satış formunda satış yaparken barkodu girdiğimizde (bu ürün stoklarımızda yoktur) uyarısı almak istiyorum ilgili formların adı Frmsatıs ve Frmmusteri
STOK Sorgusunda alınan satılan ve kalan degerleri ni elde ettim
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
Ek Dosyalar
 örnek 28.02..2012.rar(363.82 KB)
Satış formunun veri kaynağını bir sorgudan alarak sorguya STOK sorgusundan Stok alanını da ilave etmelisiniz. Bir ürün seçildiğinde nasıl adı fiatı geliyorsa tıpkı bir değer olarak Stok adeti de gelmeli. Form üzerine bu değer geldikten sonra geriye sadece if..then ile veya IIF ile basit bir yapı kurup sorgulamak kalır. Ben bunları yapayım dedim ama formlarınızın hepsi kalıcı ve açılan olduğu için tasarım ekranına geçmek için her seferinde bir sürü formu kapatmak zorunda kalıyorum. Hele bir form var ki kapatınca tüm program kapanıyor. Shift ile açınca da ilk önce açılacak formu açmadığı için hata veriyor. Bir de sizin neyi nereye koyduğunuzu, hangi bilgiyi nerden aldığınızı bulmak gerekiyor. Uzun iş yani. Yine en iyisi ya zamanı bol birisi oturup uğraşacak ya da siz yapacaksınız bunu.

Kolay gelsin.
mehmet hocam teşekkür ederim daha ne olsun bu fikir benim için yeterli bazen insanın hafızası duruyor bir ışık arıyor siz bu ışığı yaktınız her şey için teşekkür ederim

sorun çözülmüştür mehmet hocanın önerileri dogrultusunda
konuyu cözülmüşler bölümüne taşyabiliriz teşekkürler
Degerli arkadaşlar mehmet hocanın önerileri dogrultusunda stokta ürünün 0 ve 0 dan küçük oldugunda STOKTA BU ÜRÜN YOK sorunu çözdüm sayılır bunuda resimlerle anlatmaya çalıştım burada yapamadıgım eger stoktaki ürün o(sıfırsa) ikaz veriyor gene kayıt yapıyor alt satıra bilgileri atıyor burada eger sıfırsa kayıt yapmadan girilen barkodu silip yeni ürün girilecek duruma gelmesi kayıt yapmamasını nasıl saglarız
tabi her iyigidin bir yoğurt yemesi var ben bu şekilde tasarlayabildim ama programı inceleyip başka bir yoldanda yapılabilirmi fikir ve önerilerinizi bekliyorum
Ek Dosyalar
 örnek 01.03..2012.rar(874.44 KB)
If stok=0 then
me.undo
msgbox "Stok sıfır olduğundan işlemler geri alındı"
Else
' Kaydetme işlemleri vb.
End If

Access penceresi gizlenmesi vs. gibi şeylerden bende inceleyemediğimden bu şekilde yazmak zorunda kaldım.
Degerli arkadaşlar sagolsun sayın alpeki hocamız sorunu çözdü mesaj 4 de resimleri ile dosyayı gönderdim bir nebze sorunun çözmüştüm ama tam istediğim gibi olmamıştı stokta 0 ürün var mesajı aldıgım halde gene ürünü satış a kaydediyordu sagolsun alpeki hocamız barkod giriş ilişkisiz metin kutusuna yazdıgı kod la olayı çözmiştür stokta ürün 0 (sıfırsa) kayıt yapmıyor ve stoklarda ürün yoktur satamazsınız uyarısı alıyorum lazım olanlar ve bilgenmek isteyenler için kodları ekliyorum
......
barkod giriş metin kutusunun güncelleştirme sonrası kodu
Private Sub barkod_AfterUpdate()
Dim girisler, cikislar As Integer

girisler = Nz(DLookup("gelenadet", "tblgelenmal", "barkodno='" & Me.barkod & "'"), 0)
cikislar = Nz(DSum("satisadet", "tblsatis", "barkodno='" & Me.barkod & "'"), 0)

If girisler - cikislar <= 0 Then
MsgBox "STOKLARDA BU ÜRÜNDEN KALMADI SATAMAZSINIZ!!!"
Else
barkod_islemi
End If

End Sub
-----------------------
ve barkod_islemi kodu
Private Sub barkod_islemi()
Me.bar = Me.barkod
Me.kontrol = Me.bar.Column(4)
If Me.kontrol >= 1 Then
Call Komut39_Click
Me.barkodno = Me.bar.Column(0)
Me.urunadi = Me.bar.Column(1)
Me.Beden = Me.bar.Column(2)
Me.satisfiyati = Me.bar.Column(3)
Me.satisfiyati1 = Me.bar.Column(4)
Me.firmaid = Me.bar.Column(5)
Me.urunid = Me.bar.Column(6)
Me.Metin69 = Me.bar.Column(7)
Me.musteriid = ""
Me.personelid = Forms![frmgiris]![personelid]
Me.satistarihi = Date
Me.toplamsatis = Me.satisadet * Me.satisfiyati
Me.toplamsatis1 = Me.satisadet * Me.satisfiyati1
Me.barkod = " "
Call Komut55_Click
Me.barkod.SetFocus
Else
MsgBox "BU ÜRÜN BARKOTUNU KONTROL EDİN..!! BU ÜRÜN YOK..!!", vbCritical, "EKREM ÇEVİK"
End If
End Sub
--------------
sorunlarınızda hepinize bana yardımcı olan hocalar nasip etsin
Ek Dosyalar
 STOKTA ÜRÜN YOK.rar(375.14 KB)

Sorun çözülmüştür sayın hocalarımız konuyu Access Cevaplanmış Soruları taşıyabilirler