AccessTr.neT

Tam Versiyon: birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.!
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Merhaba Arkadaşlar ,
bir soru cevap uygulaması yapıyorum , özetle çalışma şekli şöyle olacak , 1 adet cevap var bu cevaba ait 4 tane soru var ve her hafta 5 tane cevaplık bir yarışma olacak. (Access 2003 olacak)

örnek:
cevap = ANKARA
1 -Turkiyenin baskenti ?
2 -06 Plakali ilimiz
3 -Anitkabir nerdedir?
4 -seymenler nerede yasar?

Eklemiş olduğum DB-1 de iki tane tablo ve bir form var , bunlar "tbl_cevap" , "tbl_Soru" ve “frm_Cevap” tır.
Cevap tablosundaki "ID" alanı ile Soru tablosundaki "cevap" alanı birbiriyle ilişkili.

Frm_Cevap diye bir tanede forum var , ben bu forumda bir tane alanın altına 4 tane cevap yazabiliyorum. Ancak ben bu alanları cevap1,cevap2,cevap3,cevap4,cevap5 şeklinde tasarlamak ve her cevap alanının altına bir altform ekleyip hepsinin sorularını ayrı ayrı altlarına girmek istiyorum.

Eklemiş olduğum DB-2 de yapmak istediğim şekilde tasarladım , sadece ilişkilendirme ve alt form eklemelerini yapamadım.
Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
Herkeslere iyi çalışmalar.

Ek Dosyalar
 DB-1.rar(27.34 KB)

Ek Dosyalar
 DB-2.rar(28.64 KB)
böyle birşeymi istiyorsunuz
siz benim eklediğim "DB-1" örneğini yapmışsınız. benim istediğim DB-2 de her cevap alanın altında bir altform oluşturmak.

sizin yaptığınız tabloda sadece "CADI" alanının altına eklenmiş , sizin tablodan gidersek , CADI1,CADI2,CADI3... gibi alanlar ekleyip onlar içinde eklemeniz gerekecek.
Form1'i inceleyiniz. Bu form üzerinden yeni cevap ve bu cevaba ait soruları ekleyebilirsin.

Ek Dosyalar
 DB-2_sled.rar(16.41 KB)
cevap için teşekkürler , uğraşmışsınız.

aslında yaptığınız yakın olmuş ama bu sadece bir alan için olmuş , sizin yaptığınız "cevap" alanı için olmuş işte benim yapmak istediğim bundan sonraki süreç yani , "cevap2" , "cevap3" gibi alanlar eklersek nasıl olacak.

her alan için bir alt form eklersek "cevap" , "cevap2," "cevap3" için ayrı ayrı bir altforum eklememiz lazım geliyor. bir türlü bunu kurgulayamadım.

cevap2, cevap3 şeklinde eklemenize gerek yok. soruya ve haftaya göre cevapları sorguda, raporda veya formda listeleyebilirsiniz. Müsait bir zamanda cevap1, cevap2 şeklinde görebileceğiniz halini sorgu olarak eklerim.
Sayfalar: 1 2 3