AccessTr.neT

Tam Versiyon: Windows Admin Kontrolü İle Yetkilendirme ve Tablo Gizleme-Gösterme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Sizlerle paylaştığım bu örnek forumda daha önce forumda paylaşılmıştı. Sayın alpeki99 hocam bu örneği vermişti. Ancak hem ingilizce olması hem de başka bir konunun içerisinde verilmiş olması nedeniyle gözden kaçırılmış veya dikkate alınmamış olabilir...

Sayın alpeki99 hocamın verdiği örneği "Tamamen" Türkçeleştirdim. Kodlar o kadar açık ve net... Hatta kod tanımlamalarını uzun uzun yazdım ki anlamak kolay olsun.

Örneğimizin içinde barındırdığı konular ise şöyle:

1- Windows kullanıcı adlarına göre (Oturum adlarına göre) giriş izni. Yani Dahili Yetki Seviyesi Kontrolü.

Biraz açmak gerekirse, Windows'ta oturum açan kişilere göre bi yetkilendirme örneği. Mesela benim bilgisayarımda Windows oturum açma kimliği tdsharun... Eğer tdsharun ile oturum açılırsa Admin olsun, XXXX ile oturum açılırsa sadece okuyabilsin, YYYYYY ile oturum açılırsa hem okusun hem de yazsın gibi...

2- Tablo Gizleme-Gösterme

Biraz önceki aşamayı tamamlayıcı bi özellik olarak karşımıza çıkmakta... Tabloda izinleri düzenlediniz. Ancak tablolar program açıldığında görünüyor ve bunun pek bi anlamı kalmıyor diye düşünüyorsunuz. İşte tam sizlik bi örnek. Başkaca bi sürü kullanım alanı olacağından hiç şüphem yok, ancak buraya cuk oturmuş. Tablolarda kullanıcı izinlerini ayarlıyorsunuz, sonra tabloları gizliyorsunuz. Böylece ikinci bi güvenlik aşaması koymuş oluyorsunuz.

3- Veritabanı Penceresi Gizleme-Gösterme

(Bu da Access açıldığında görüntülenen Veritabanı Penceresini (Tablolar, Formlar, Sorgular vb görüntülendiği pencere) gizleme ve gösterme örneği...

4- Arkaplan için form atama ve bu formu sabitleme...

5- Tabloda farklı iki alanda bulunan değerleri tek bir metin kutusunda birleştirme

AÇIKLAMALAR:

Tablolarla kullanıcı seviyeleri ve bu seviyeye bağlı kullanıcıların izinleri düzenleniyor.

Sorgu ile, tablolardaki hangi kullanıcının esas alınması gerektiği belirleniyor. Yani Sorguya ölçüt giriliyor... Buna dikkat... Tablodaki kişileri değiştirmeniz yeterli değil. Sorguda Ölçüt'ü ayarlamanız lazım... Admin için bi Ölçüt belirlemezseniz, Windows Oturumlarından hangisinin Admin olduğu sonucu admin bilgisi ile uyuşmazsa Adminin açabileceği formları açamazsınız. Olayların başına koyacağınız kod ile Windows adminini sorgulatıyoruz. Ayrıca Sql ile de tanımlandırıyoruz. Böylece çifte kontrol yapılmış oluyor. Ve ikisinin uyuşması halinde İzinlilerin Açabileceği Form vs açılmış oluyor.

Örneği inceledikçe anlattıklarımı daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Bu kadar açıklamanın fazla bile olduğu kanaatindeyim... Icon_rolleyes
dosya şifreli şifresini nedir?
dosya şifreli şifresinedir?
hocam teşekkürler paylaşım için,
arkadaş

winrar şifresi ni soruyorsan zaten yazıyordu.. Img-grin
şifre:www.accesstr.net
Dosyayı açtığınızda zaten sağ tarafta yazıyor şifresi...

Şifre:
Kod:
www.accesstr.net
Teşekkürler, eline sağlık,
Hayırlı çalışmalar
Katkı ve paylaşımlarınız için teşekkürler. Askerlik nasıl gidiyor. Hayırlı teskereler. Saygılar...
Sayfalar: 1 2