AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access'te 1000 tarih kaydının yılını nasıl değiştiririm?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhabalar.

2008 yılı Access dosyamdan, geçmiş yıllarla ilgili çalışma yapmak üzere 5 yıllık kopya dosya oluşturdum.

Her bir yıl için A2007, A2006, A2005 ve A2004 adına verdim.

Dosya içindeki İki ayrı tabloda, iki'şer tarih sütunu ve her yıl içinde toplam 2000 kayıt var.

Bu tarihlerin 2 haneden oluşan sadece "yıl" sayısını değiştirmek istiyorum.

Ctrl F ile bir türlü başaramadım. Çözüme ilişkin düşünce ve değerli görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

[Resim: do.php?img=4123]
hangisinin 2008 hangisinin 2007 yapılacağını nasıl anlayabiliyoruz?
Sayın Bilgisayarcı;

Hocam geçmiş 4 yılın mdb dosyalarını, 2008 yılı dosyasından oluşturduğum için bu dosyalar 2008 verilerinin tarihini taşıyor.

2007 mdb dosyasını açtığımda gelirler ve giderler tablolarındaki tarih alanı örneğin 25.01.08 olarak geliyor, ben ise sadece 08 olan yıl hanesini 07 yapmak istiyorum.

Diğer yıllar dosyasından 2006 yılı dosyasını açınca, doğal olarak 2008 yılı tarihleri geliyor, bu kez bu tarihlerin sadece 08 olan yıl hanesini 06 yapmam gerekiyor.

İlginiz için teşekkürler.
Tablonuzdaki alanların adları resimdeki gibiyse
Yani sonodemetarihi ve Odemetarihi
şeklindeyse aşağıdaki kodları bir sorguya ekleyin. Bu sorgu bir tablo yapma sorgusudur. Sorguyu çalıştırdığınızda iki haneli yılı girmeniz istenir. Tabloda bulunan yıl haneleri bir tablo yapılarak sizin tarih hanenize dönüştürülür. Bu tablonun oluşumu Sonrasında size sorulan yılın adını tabloya verin, içini temizleyip sadece size gereken alanları bırakın. (Yeni tablonun adını mutlaka değiştirin) Sonra sorguyu tekrar çalıştırın bu kez de başka yıl yazın. Tekrar tüm veriler değişerek yeni bir tablo oluşur. Yine düzeltin adını ve içini.. Bu böyle devam eder.
(NOT: TABLONUZUN ADIN TABLO1 DEĞİLSE DÜZELTİN. YA TABLOYU TABLO1 YAPIN YA DA SORGUDAKİ TABLO İSMİNİ DÜZELTİN

Sorgu şu:

Kod:
SELECT Left([sonodemetarihi],6) AS ayirbas, [ayirbas] & [yilne] AS yenisonodemetarihi, [İKİ HANELİ YILI GİRİNİZ] AS yilne, Left([Odemetarihi],6) AS ayirbas2, [ayirbas2] & [yilne] AS yeniodemetarihi INTO [00 YILI TABLOSU]
FROM Tablo1;
Sayın Mehmet Demirel;

Hocam iyi akşamlar, hastamla uğraştığım için yanıtınızı şimdi gördüm.

İlginiz ve çözüme ilişkin yanıtınız için teşekkürler.

Sanırım bu konuya yarın bakabileceğim.

Selam ve sevgiler.
Geçmiş olsun..
Sayfalar: 1 2