AccessTr.neT

Tam Versiyon: Ziyaret Takip Programında Sorun
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
Birlik nizamiyesi ile ilgili basit bir ziyaret takip sistemi Accesste yaptım;
1'inci tablom ziyaret takip tablosu,
2'inci tablo sakıncalı personel tablosu,

formları oluşturdum ve kayıt yapmaya başladım ama giriş yaptığım her ziyaretçi için tekrar sakıncalı olup olmadığının sorgusunu yapmam gerekiyor, benim isteğin aynı form üzerinde giriş yaptığım kişiyle ilgili sorgu yapmak, yani sakıncalı olup olmadığını öğrenmek için formda 1 nci tabloda kayıt butonuna basınca, 2 nci tablodan araştırıp sakıncalı olup olmadığını bildirsin.

Nasıl yapabilirim şimdiden tüm AccessTr.neT çook teşekkürler. sevgi ve saygılarımla.
Bununla ilgili en iyi yöntem Dlookup yöntemidir. Formda bolca örneği mevcuttur.

ürün = Dlookup ("[maladi]", "[stokkart]", "[malkodu]='" & Me.kod & "'")
aranan Tablo tablo adı Tablodaki Formdaki kriter
veri hücresi Kriter

form üzerindeki “kod” kriteri sayı değerinden oluşuyorsa
ürün = Dlookup ("[maladi]", "[stokkart]", "[malkodu]= me!kod")

tablodan veri varmı diye aramak için ise

Eğer kodun kendini aratırsanız
If carikod = Dlookup ("[carikod]", "[carikart]", "[carikod]=forms![carikart]!carikod") Then
(formdaki) (tablodaki) ((tabloadı) (tablodaki) (formadı) (formdaki)

Eğer kod alanındaki kritere bakarak isim aratırsanız
If Müşteriadi = Dlookup ("[musteriadi]", "[carikart]", "[carikod]=forms![carikart]!carikod") Then
(Formdaki) (tablodaki) (tabloadı) (tablodaki) (formadı)(formdaki)

ÖRNEK KODLAMA:

If müşterikalıpno = Dlookup ("[müşterikalıpno]", "[kalıpreferans]", "[müşterikalıpno]=forms![KALIP EŞLEME]!müşterikalıpno") Then
MsgBox "Bu numaraya daha önce bir eşleme yaptınız", vbOKOnly, "MDSOFT PROFAL"
Undo
End If
Bu arada şunu belirteyim. Dünyanın hiçbir sitesinde soruyu sorduktan sonraki 4 dakika içinde böyle kapsamlı bir cevap alamazsınızImg-grin)))
Birlik nizamiyesi ile ilgili basit bir ziyaret takip sistemi Accesste yaptım;
1'inci tablom ziyaret takip tablosu,
2'inci tablo sakıncalı personel tablosu,

formları oluşturdum ve kayıt yapmaya başladım ama giriş yaptığım her ziyaretçi için tekrar sakıncalı olup olmadığının sorgusunu yapmam gerekiyor, benim isteğin aynı form üzerinde giriş yaptığım kişiyle ilgili sorgu yapmak, yani sakıncalı olup olmadığını öğrenmek için formda 1 nci tabloda kayıt butonuna basınca, 2 nci tablodan araştırıp sakıncalı olup olmadığını bildirsin.

Bu konu ile ilgili sağolsun "mehmet demiral" anında hemen cevap verdi ve programıda yazdı fakat ben bir türlü kodu yazamadım.10806

omum bana vermiş olduğu kod şu şekilde;
ürün = Dlookup ("[maladi]", "[stokkart]", "[malkodu]='" & Me.kod & "'")
aranan Tablo tablo adı Tablodaki Formdaki kriter
veri hücresi Kriter

form üzerindeki “kod” kriteri sayı değerinden oluşuyorsa
ürün = Dlookup ("[maladi]", "[stokkart]", "[malkodu]= me!kod")

tablodan veri varmı diye aramak için ise

Eğer kodun kendini aratırsanız
If carikod = Dlookup ("[carikod]", "[carikart]", "[carikod]=forms![carikart]!carikod") Then
(formdaki) (tablodaki) ((tabloadı) (tablodaki) (formadı) (formdaki)

Eğer kod alanındaki kritere bakarak isim aratırsanız
If Müşteriadi = Dlookup ("[musteriadi]", "[carikart]", "[carikod]=forms![carikart]!carikod") Then
(Formdaki) (tablodaki) (tabloadı) (tablodaki) (formadı)(formdaki)

ÖRNEK KODLAMA:

If müşterikalıpno = Dlookup ("[müşterikalıpno]", "[kalıpreferans]", "[müşterikalıpno]=forms![KALIP EŞLEME]!müşterikalıpno") Then
MsgBox "Bu numaraya daha önce bir eşleme yaptınız", vbOKOnly, "MDSOFT PROFAL"
Undo
End If

Ama ben beceremedim, ben tekrar belirtmek istiyorum istedğim sakıncalı personel/kişi ismini bana "ziyaret" girişlerinde bildirsin.

Herkese selam çoook teşekkürler
Bu konuda zaten bir konu açmıştınız yeni bir konu açmaya neden ihtiyaç duydunuz? Üstelik forum duyuruları bölümüne açmışsınız.
Sizin işinizde zaten bir sorgulama butonu konulmuş. Ben şöyle yaptım:

1- Öncelikle şöyle bir yanlışınız vardı. Girilen personeli AD, SOYAD diye kaydedip aranan sakıncalıları SOYAD, AD olarak aramaya çalışıyorsunuz. Sorguya koyduğunuz like komutu işi hep karıştırmış. Adamın adında bulunan tek harfde bile sakıncalı buluyor. Onu kaldırıp Sakıncalı personel girişini de AD SOYAD olarak yaptım. Siz de sakıncalı personel girişini AD SOYAD olarak yapı

2- Ziyaretçi kayıt formundaki ismi yazdıktan sonra SORGULA butonuna basarak sakıncalı sorgusu yapılabilir. Mantığı gördükten sonra gerisini de siz yaparsınız artık.
Daha önceden bir arkadaş için Seruz hoca ve benim birlikte yaptığımız bir örnek var bunu kendine uyarla ,kolay gelsin
Sayfalar: 1 2 3 4