AccessTr.neT

Tam Versiyon: Anaform,subform,altform ilişkisi (subformda alt form seçme)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Sn Hocalarım...Zaman zaman örnekleri indirip inceliyorum. İndirdiğim bir örnekte işlemin nasıl yapıldığını bir türlü çözemedim. Örneğin hangi konuya ait olduğunu bulamadım. Aramalarda değişik şeyler denedim bulamadım. Eklentileri arattırabiliyormuyuz. Örnek Sigorta.mdb.rar Konunun sigortayla ilgisi yok. Anaform,Subform ve altform ilişkisi ; örneği ekliyorum. Ana forma bağlı alt formları seçerek nasıl aktif hale geldiğini birisi bana anlatabilir mi? Yanlış ifade kullanmış olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
Siz altformları sürükleyerek mi eklediniz ? nasıl olduğunu soruyorsunuz
ama zaten bağlantılar doğru Img-grin sürükleyerek yaptıysanız Access Üst ve Alt
alan anhtarlarını otomatik koyabiliyor. Bu bağlantıyı kod ile de yapabilirsiniz
manüel olarak da

[Resim: screenhunter03jul012045.jpg]

Kod:
Forms!FORM1!SUBFORM1.FORM.LinkChildFields = "kutukid"
Forms!FORM1!SUBFORM1.FORM..LinkMasterFields = "kutukid"

Doğru mu anladım bilemiyorum Img-grin
Kolay gelsin
Sn Hocam örnek benim değil bu formdan indirdim fakat konusunu ve kimden indirdiğimi bilmiyorum. Örneği incelerken aradığım konuyu buldum ama nasıl yapıldığını bir türlü bulamadım. Kendi örneğimde, Alt formları ekliyorum fakat hepsi görünüyor. Bu örnekte butonlara basılınca aktif oluyorlar. Yani aynı anda görünmüyorlar. Sanki altforumları görünmez yapan bir şey var gibi . Tam sizlik konu...Şimdiden teşekkürler.
resimi incelerseniz Ana formdaki verilerin anahtarı "Üst alan bölümüne"
Alformdaki verilerin eşleşen anahtarı ise "Alt alan bölümüne" yazılacak
Örnek te her iki anahtar da ayni "kutukid" ama bu farklı da olabilir, alan isimleri
farklı verilmiş olabilir. Ben bunu çok yaparım Img-grin Mesela Cari kartlarda CARI_ID
varsa Hareketlere HAREKET_CARI_ID alanı koyarım
Bu durumda Anaformda Cari kartlar Subformda Hareketler varsa :
Üst : CARI_ID
Alt : HAREKET_CARI_ID doğru bağlantı olur

Önemli konu :
Normalde sürekli Form a abaşka bir sürekli formu
alt form olarak bağlayamazsınız; hile yapıyoruz Img-grin

Birinci sürekli formunuzu yaratın ( mesela hareket toplamları )
İkinci sürekli formunuzu yaratın ( mesela hareket detay satırları )
Her iki sürekli formu boş bir form üzerine taşıyın
Form üzerine bir denetim ekleyin ( adı BAGLANTI olsun )
Birinci sürekli formun anahtarını bu denetimin kaynağına yazın
=me.SUBFORM1!USTANAHTAR
İkinci formun özelliklerine de
Üst alan : BAGLANTI
Alt alan : ALTANAHTAR
yazın

Üstteki subformda gezerken alttaki kayıtlar görünecektir
Başka bir üyemiz için yaptığım örnek ektedir

Kolay gelsin
Sn Hocam yardımlarınız için çooook teşekkürler. Şimdi kafam şişti. Biraz dinlenmem lazım. Açıklamalarınızı ve örneğinizi yarın inceleyceğim. İyi akşamlar. Saygılar...
Sn Oktay Hocam sizin örneğinizi de inceledim. Fakat benim eklediğim örnek farklı. Neden derseniz? Özelliklerinde Alt ve üst alan bağlantısı göstermiyor. Ve alt formlar birbirinin üstünde sadece ilgili butona basınca görünüyor. Ayrıca 2~3 altform üstüste... Ben çözemedim bu örneği... Sizin örneğinizdeki alt alan ve üst alan bağlama işlemini yapıyorum. 2~3 alt formu aynı anda görünür durumda yapıyorum..Denetim ekleyin derken bazı terimleri tam kavrayamıyorum kusura bakmayın mutlaka bildiğim bir şeydir. Hocam sizi de yoruyorum kusura bakmayın..Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler..
Sayfalar: 1 2