AccessTr.neT

Tam Versiyon: Onay Kutusu Sorunu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Accessi yeni öğreniyorum.Mezbahanede kesilen hayvanlara ait veritabanı hazırlıyorum.Aslında sorunum çok ama bir yerden başlayayım.
Ek'teki dosyada SIGIR formu içindeki sol tarafta:
DANA, DÜVE,İNEK,TOSUN,BOĞA,ÖKÜZ ve bunlara ait kilo bilgisi giriş kısmı var.Benim yapmak istediğim şu: Sığır formunda bu alanlar pasif görünsün.Seçim hangi tür için tıklanırsa sadece o alan ve ona ait kilo verisi girişine izin verilsin.Yani aynı formda,aynı kulak no.lu hayvan için yanlışlıkla hem DANA hem DÜVE vs. şeklinde bir seçim yapma hatası oluşmasın.
Ayrıca veritabanının tamamı hakkında da her türlü görüş,öneri ve eleştirilere açığım.

Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden müteşekkirim.
Saygılarımla...
Sn veteriner44;
Biraz uğraştım inceleyiniz.
Sayın ayhan2122 örnek eklemiş ancak bende yazmışken boşa gitmesin affına sığınarak kodu yazayım buraya Img-grin

Kod:
Private Sub DANA_Click()

If DANA = 0 Then ' Eğer DANA KİLO kutusu etkin değilse...

[DANA KİLO].Enabled = False ' Tıklanınca etkin olsun

Else

[DANA KİLO].Enabled = True

End If

End Sub

Bu kodu onay kutusunun tıklama olayına yazarsınız. Acele ile yapılmış bir örnek oldu ancak daha verimli bir sistem mutlaka kurulabilir.

Tavsiye istemişsiniz program ile ilgili Lol Hemen 2 şey söyleyebilirim:
  1. Asla ama asla alan adlarında Türkçe karakter kullanmayın
  2. Asla ama kesinlikle ve çok ciddi derecede ciddiyetle söylüyorum -> Alan adlarına iki kelimelik bir isim verecekseniz arada boşluk yerine _ alt çizgi kullanın
Çok teşekkür ederim.