AccessTr.neT

Tam Versiyon: sorguda yeni kayıt ekleme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba,

Ekte bulunan ve yeni oluşturmaya başladığım veritabanı dosyasında takıldığım bir nokta var.

Tüm sorguları aynı şekilde yapmama rağmen bazı sorgularımda (büyük harfle yazılı olanlar) yeni kayıt eklememe izin verilebiliyorken, bazı sorgularımda böyle bir şey yapma hakkım yok (RecordSet güncelleştirilemez).

Sadece kendimin değil, başka kullanıcıların da kullanacağı bir veritabanı olacağından ben sorguda yeni kayıt eklenmesini engellemek istiyorum. Nasıl yapacağımı bulamadım.

Şimdien teşekkürler...

(Bu arada ekteki örneğim bir Üretim Takip veritabanıdır. Parça-Hammadde, Parça-İşlem ilişkisi ve Parça Hareketleri kaydı için örnek arayan arkadaşlar kullanabilirler. Gerçi dediğim gibi henüz tam değil ama...)
Ben bir sorguya uyguladım.ALT HAREKET CIKISLARI adlı sorgunuza

Kod:
Dim stDocName As String

stDocName = "ALT HAREKET CIKISLARI"
    DoCmd.OpenQuery stDocName, acNormal, acEdit

Burdaki acEdit komutunu acReadOnly ile değiştirdim

Kod:
Dim stDocName As String

stDocName = "ALT HAREKET CIKISLARI"
    DoCmd.OpenQuery stDocName, acNormal, acReadOnly
Sn mimerd paylaşım için teşekkürler. Size fikir vermesi açısından incelerseniz aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz. Saygılar..

https://accesstr.net/konu-uretim-imalat-...C3%BCretim
Puletin ve Benremix'e tesekkürler. Ancak Puletin, gönderdigin örnek benim bir butona basmamla birlikte bir sorgunun acilmasi. Bunda sorguyu yazmaya karsi korumali sekilde acmayi biliyorum, onda problem yok.

Benim problemim büyük ihtimalle cok basit bir ayari kacirmam. Sorgunun kendisini actigimda sorgu bana yeni kayda izin vermeyecek sekilde acilsin. Daha önce de bu sekilde sorgular ürettim, ancak hepsi sadece verileri gösteriyordu. Veriler üzerinde degisiklik yapmak istendiginde "Bu RecordSet güncellestirilemez" diyordu. Simdi de ayni sekilde sorgularimi ürettim ancak sorgunun en alt satirinda israrla "Yeni" ifadesi cikiyor. Bu sorgulardan ben bisey degistirmem ama diger kullanicilar hata yaparsa tüm kayitlar bozulur diye endise ediyorum.

Tabii diger kullanicilara bu sorgulari gizli yaparim, kaldi ki veritabanini henüz olusturuyorum, diger kullanicilar bu sorgularin sonuclarini zaten raporlarda (hatta WHERE ve HAVING kisitlamalari ile) görecekler, böylece sorun olmaz ama ben "Daha önce ne yapiyordum da sorgularim kayit ekleme imkani olmadan aciliyordu?" diyorum. Yoksa ayni veritabaninda gördügünüz gibi yeni kayit ekleyemedigim secim ve birlestirme sorgularim var...

Tekrar tesekkürler ilginiz icin.
Sizinde söylediğiniz gibi kullanıcıların sorgularla işi yok.
Onların tüm işlemlerini formlar ile yapması gerekiyor.
Formların özelliklerinde ise yeni kayıt ekleme özelliğini değiştirebilirsiniz.

Kullanıcıların sorgulara veya tasarımlara ulaşmaması için,
Veritabanını ikiye böldürüp kullanıcı tarafında MDE kullanabilirsiniz.
Arama yaptığınızda forumda bununla ilgili örnekler bulabilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince:
Alıntı:Sorgunun kendisini actigimda sorgu bana yeni kayda izin vermeyecek sekilde acilsin. Daha önce de bu sekilde sorgular ürettim, ancak hepsi sadece verileri gösteriyordu. Veriler üzerinde degisiklik yapmak istendiginde "Bu RecordSet güncellestirilemez" diyordu. Simdi de ayni sekilde sorgularimi ürettim ancak sorgunun en alt satirinda israrla "Yeni" ifadesi cikiyor. Bu sorgulardan ben bisey degistirmem ama diger kullanicilar hata yaparsa tüm kayitlar bozulur diye endise ediyorum.

Tabii diger kullanicilara bu sorgulari gizli yaparim, kaldi ki veritabanini henüz olusturuyorum, diger kullanicilar bu sorgularin sonuclarini zaten raporlarda (hatta WHERE ve HAVING kisitlamalari ile) görecekler, böylece sorun olmaz ama ben "Daha önce ne yapiyordum da sorgularim kayit ekleme imkani olmadan aciliyordu?" diyorum. Yoksa ayni veritabaninda gördügünüz gibi yeni kayit ekleyemedigim secim ve birlestirme sorgularim var...

Sorgular kullanıcılar için yapılmadığından dolayı bu tür özellikleri yok.
Normal seçim sorgularında yeni kayıt ekleme çıkacaktır.

Ancak sizin örnekte olduğu gibi toplamlı sorgularda kayıt güncellenemez dolayısıyla yeni kayıtta eklenemez.
Mesela; "Parca Icerik Acik" adlı sorgunuzda yeni kayıt eklenemez çünkü sorgunuzda gruplama var.
Dolayısıyla bu sorguyu kullanan "Mekanizma Adi" adlı sorgunuzda da aynı şey geçerli.
Tesekkürler Seruz. Zaten dediginiz gibi veritabanini bölümlüyorum. Yani aslina bakarsaniz pratik olarak bir sorunum yok. Ben sadece nasil yapabilecegimi sormustum. Ancak bir-iki deneme yaptigimda dediginiz gibi normal secim sorgularinda yeni kayit ekleme ve kayit güncellemenin zaten oldugunu gördüm. Ben daha önce fatura ve irsaliye yazdiran ve kargo etiketi basan bir stok takip veritabani yaptigimda bu özelligin olup olmadigina hic dikkat etmemisim.

Yardim eden herkese tesekkürler...