AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access Sorgu İşlevleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar.
Access sorgu ekranında bulunan ve üstte Totals işaretini seçinca aktif olan Grup By altındaki 11 işlevi tek tek ne işa yaradığı ve örnek verebilir misiniz. Greçi bazılarını(sum, count, gibi) biliyorum ama yine de uzman kişilerden daha iyi olur, belki yanlış biliyorumdur.
Topla : Sayı veya Para türündeki alanları toplar. Bunu herkes biliyordur zaten :p
Ortalama : NULL değerler haricindeki Sayı/Para türündeki alanların aritmetik ortalamasını bulur.
En Az : NULL değerler haricindeki alanlarda küçükten büyüğe ( a-z 0-... ) sıralama yapar.
En Fazla : En az ile aynı özellikte ancak büyükten küçüğe sıralama yapar.
Say : NULL değerler haricindeki alanların sayısını geri döndürür. Eğer NULL değerleride sayı adedinde dahil olsun isterseniz Count(*) deyimi kullanılmalıdır.
Standart Sapma : En az iki satır olmak kaydıyla Sayı/Para türündeki değerlerin Standart Sapmasını döndürür.
Değişken : Alandaki tüm değerlerin istatistiki varyansını döndürür. Sayı/Para türündeki alanlarda kullanılır. Aynen Standart Sapma'da olduğu gibi en az iki satır veri olması lazım. Aksi takdirde NULL değer geri döner.
İlk : Rastlanan ilk satırdaki alan değerini döndürür. İlk satır en düşük değerli satır olmayabilir. Ayrıca ilk satır olarak düşündüğünüz satır da olmayabilir. "İlk", kaydedilmiş verilerin GERÇEK FİZİKSEL sırasına bağlı olduğu için grup içinden tahmin edilemeyen bir değer döndürür.
Son : "İlk" ile bahsedilen gibi ancak bu defa son satırdaki alan değerini dönderir.

Bu notlar Enine Boyuna Access 2003 kitabından alınmıştır
Cevap için :teseKKUr:
Ben de bu konu da Standart sapma'yı merak ederim, nedir ?
(30/11/2009, 19:48)ayhan2122 yazdı: [ -> ]Cevap için :teseKKUr:
Ben de bu konu da Standart sapma'yı merak ederim, nedir ?

Kesinlikle bulaşılmaması gereken bir konu Img-grin Daha çok hassas verilerin söz konusu olduğu durumlarda kullanılıyor diye anlatabilirim. Öss sınavında vs. kullanılır mesela. Üstadı Egemen'dir Lol
Bir serinin ortalamanın etrafında dağılım yoğunluğudur.
Ya da ortalamadan sapmaların karelerinin toplamının, gözlem sayısına bölümünün karekökü ya da varyansın kareköküdür.

Daha fazla bilgi için en yakın istatistik mezununun yanına gidip, bence asp php'yi döver deyin ve bekleyin. Eleman aksini ıspat için en az iki defa bu standart sapmayı kullanılır.

İnternette ddaha temiz bir anlatım da buldum

mesela 20 sayinin ortalamasi 9'dur.bu sayilardan en buyugunun karesi ile en kucugunun karesini toplayip 2'ye boldugunuzde,9'un karesi olan 81'i vermez,biraz daha buyuk veya kucuk cikar iste standart sapma,istatistik dersinde ogretilene gore bu farktan dolayi gerceklesir.cikan sonuc olan varyans'in karekoku standart sapmayi verir
Merhaba.
Sayın alpeki99, cevabın için çok teşekkür ederim, geç olsun, güç olmasın.
Geriye 3 tane daha kaldı sanırım: Değişken, Deyim, Koşul.
Sanırım bunlar örnek vermeden cevaplanmaz. O yüzden örneklerle beraber demiştim.
Bu tür örnekleri sayın ayhan2122 epey kullanıyor sanki.
Kendisi madem bu konuya bulaştı, bunların cevabını da ondan alalım, zahmet olmazsa.

Bu arada elimde Enine Boynuna Access 2002 var. 2003 ile arsındai fark nedir, yani kitap olarak kastediyorum, anlaşılırlık.
Bana bu epey karmaşık geldi. Sanki yeni başlayanlara pek hitap etmiyor.
Bu konu hakkında yorumlarınız?
Sayfalar: 1 2