AccessTr.neT

Tam Versiyon: koşula bağlı sorgu oluşturma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba arkadaşlar ;

karmaşık bir finansal çalışma için şöyle bir olaya ihtiyacım var (örnek dosyayı indirebilirseniz daha net açıklayabilirim)

oluşturmak istediğim sorgu şu şekilde ;

1. "Periyodlar" tablosundaki bütün periyotları listele (örnek veritabanında 13 kaydımız var)

2. "Period_Plan" tablosunda her bir periyodun hangi planı kullandığına bak (Period_Plan tablosunda her bir periyodun karşılığında A,B,C gibi değerler var.)

3. "Veriler" tablosunda period numarası "Periyodlar" tablosundan gelen veri ile aynı olan ve "Plan" sütunu "Period_Plan"daki harf ile aynı olan kaydın "detay_aciklama" verisini periyodun karşısına yazdır..

Karmaşık olduğunu biliyorum örnek olarak şöyle açıklayayım.

Periyodlar.Periyod : 1 (Brinci finansal periyod)
Periyod_Plan.Hangi_Periyod : A
Veriler.Detay_Aciklama : Birinci periyod A planı

(Veriler.Detay_Aciklama kısmında Hangi_Periyod bilgisi A olduğu için ikinci satırı değil birinci satırı seçti..)

Arkadaşlar çok karmaşık oldu biliyorum ama örnek dosyayı incelerseniz sorunumu daha net anlatabilirim sanırım..
Siz tablolarınız arasında ilişkilendirme yapmayı denedinizmi? Bu istedğiniz sanki ilişkilerle çözülürmüş gibi geliyor..
Ayrıca ilişkilendirilmiş halini onar ve sıkıştır yaparak sizin mesajınızın altına ekledim. Lütfen inceleyiniz...
merhaba

ilişkiler ile çok uğraştım ama maalesef beceremedim
Sn severim, period_plan adlı tablonuzu açın, burada ilk kaydın yanındaki + simgesine tıklayın, sonra çıkan tablo sizin Periodlar tablonuzdur ve sadece ilişkili veriler gelir. Sonraki adım yine + tıklayın, bu kez yine Veriler isimli tablonuz ve ilişkilendirilmiş verileriniz gelir. Sanırım istediğiniz de bu değilmi?

Örn.İl buna bağlı ilçeler ve buna bağlı köyler gibi, sizinkinde ise
period_plan
........Periodlar
.............Veriler....

Sizin için düzenlediğim örneği inceleyin lütfen..
mrhaba yardımlar için teşekkür ama istediğim tam olarak bu değil..

ihtiyacım olan şey bir sorgu ve sorgunun tam olarak yapması gereken şey aşağıda belirttiğim gibi ;

1. "Periyodlar" tablosundaki bütün periyotları listele (örnek veritabanında 13 kaydımız var)

2. "Period_Plan" tablosunda her bir periyodun hangi planı kullandığına bak (Period_Plan tablosunda her bir periyodun karşılığında A,B,C gibi değerler var.)

3. "Veriler" tablosunda period numarası "Periyodlar" tablosundan gelen veri ile aynı olan ve "Plan" sütunu "Period_Plan"daki harf ile aynı olan kaydın "detay_aciklama" verisini periyodun karşısına yazdır..
Ekteki örnekte bulunan Period_Plan Sorgu adlı Sorguyu incelermisiniz Lütfen..
Sayfalar: 1 2