AccessTr.neT

Tam Versiyon: İki Tarih arası Sorguda problem
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arkadaşlar merhaba

iki tarih arası sorguda yaşadığım bir problem var.

biliyorum örnek koymalıydım ancak tasarımım şu anda yanımda değil. formda sorgu yaparken, tarihleri belirttiğim takdirde diğer kriterlere göre (örneğin müşteriye Göre) sorgulama yaptığımda herhangi bir problem olmuyor. Ancak ben Tarih Belirtmeden Sorguda yapmak istiyorum. Yani İlk Tarih ve Son Tarih sorguları boş olduğundada sorgulamayı yapmaya izin versin.

ilgili konuları inceledim ancak ya benim gözümden kaçtı ya da istediğim bilgiyi bulamadım.

umarım açıklayıcı olmuşumdur. Gerçi örneksizde zor olur ama..

teşekkürler yinede
bu sitedeki hocalarımdan epey birşeyler öğrendim.izin verirlerse sayın magmara yardım etmeye çalışayım.
sayın magmar; örnek ekleseydiniz kolay olurdu ancak anladığım kadarıyla size yardımcı olayım.
bildiğiniz gibi, sorgudaki ölçüt alanına [ ] içinde yazdığımız metin, sorgu çalışınca açılan küçük ekranda bize mesaj olarak geliyor.tarih alanının ölçütüne de genelde Between [ilk tarih] And [son tarih] yazınca sorgu çalışınca ardarda açılan kutulara yazdığınız tarihler arasında sorgulama yapar. aynı sorguda başka bir alan için [] (köşeli parantez) içinde başka bir mesaj yazarsanız sorgu çalışınca hem tarih için hemde o alan için değer girmenizi ister. zannedersem siz; istediğiniz zaman tarih girmeden sadece diğer alan için sorgulama yapmak istiyorsunuz. bunun için ayrı bir sorgu yapmalısınız herşeyi aynı olacak ancak birinci sorguda tarih alanının ölçütünde Between [ilk tarih] And [son tarih] yazacak, ikinci sorgunun müşteri alanı ölçütünde a [müşteri no yazınız] gibi bir ölçüt olacak.haliyle iki sorgu farklı iki butonla kontrol edilecek.ya da biraz daha şık olsun diyorsanız seçenek düğmeleri ve bir butonda olabilir. ekte bir örnek hazırladım inceleyiniz.kolay gelsin.
Teşekkürler Fox35.. ancak benim bunu kalablığı ortadan kaldırmam için tek bir sorgu formunda oluşturmam lazım.. ya da hiç tarih sorgusu koymayacağım...

Tekrar teşekkürler yardımın için
formda filtreleme yöntemleri var sayın magmar form üzerinden bir kutudan istediğiniz alana göre filtreleme yapabilirsiniz.tek sorgu ve tek form ile.forumda örnekleri var.isterseniz yardımcı olurum.
(22/02/2010, 13:34)magmar yazdı: [ -> ]...
biliyorum örnek koymalıydım ancak tasarımım şu anda yanımda değil. formda sorgu yaparken, tarihleri belirttiğim takdirde diğer kriterlere göre (örneğin müşteriye Göre) sorgulama yaptığımda herhangi bir problem olmuyor. Ancak ben Tarih Belirtmeden Sorguda yapmak istiyorum. Yani İlk Tarih ve Son Tarih sorguları boş olduğundada sorgulamayı yapmaya izin versin.
...

Aslında bu konuda forumda bir çok örnek var ama siz bulamamış olabilirsiniz.
Anlattığınız şekilde verileri süzmek için kullanılan çeşitli yöntemler var.
Sorguda iif'le kriter konulabilir, kod'la kayıt kaynağı değiştirilebilir veya form'un filter özelliği kullanılabilir vs...

Örnek dosyanızı gönderirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.
Sn magmar örnek ekleyecekmisiniz? Yoksa konuyu kapatacağız. Saygılar...