AccessTr.neT

Tam Versiyon: Onay kutusu Evet/Hayir
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba arkadaslar,

bir metin kutusunun icerigini Evet/Hayir olarak onay kutusuna bagladim. Onay kutucugunu onayladigim zaman evet gösteriyor onaylamaz isem hayir gösteriyor.

Sorum su: Su anda onaylamadigim müddetce metin kutusunun icerigi "Hayir" olark görünüyor. Benim istedigim metin kutusu devamli bos kalsin saadece onay kutusunu aktiflestirdigim zaman "Evet" görünsün.

bunu nasil ayarlayabilirim.

Asagidaki gibi uyguladim ama yinede metinkutusunun icerigi onaylamadan önce "Hayir" olarak dolu.

1. Yol
Private Sub Kontrollkästchen154_AfterUpdate()
If Me.Kontrollkästchen154 = True Then
Me.Befristet.Enabled = True
Else
Me.Befristet.Enabled = False
End If
End Sub
2. Yol
Private Sub Form_Current()
Me!Kontrollkästchen152 = False
Me!Unbefristet.Enabled = False
End Sub

Slm
kaleci
Onay kutusunun özelliklerinden 3 durumlu seçeneğini seçerseniz ve varsayılan değer eğer Hayır ise onuda boş bırakırsanız sıkıntı kalmaz. Kolay Gelsin.
Sayin kural,

söylediginizi lütfen dosya üzerinde uygulayabilirmisiniz. Ben yapmaya calistim, hala metinkutulatinda "hayir" görünüyor.

Slm
kaleci
Sayın Kural'ın demek istediği şuydu :

Tabloda onay kutusunu temsil eden alanların Varsayılan Değer kısmındaki "0" ı silin boş bırakın. Ben Oturma Müsadesi alanında bu işlemi yaptım yeni bir kayıt açınca göreceksiniz.
Sayin alpeki99,

aynen örneginizdeki gibi bir uygulamayi düsünüyordum, yeni veriyi kaydetmek istedigimde, metin kutusu bos oluyor. Ama isim, soyisim veya diger metinkutularina veri girmek icin bir harf yazdigimda, onay kutusunun karsiligi otomatik olarak "Hayir" gösteriyor.

Buda bana form üzerinde söyle bir zorluk cikariyor. Örnegin bir ziyaretcinin kimligi varmi/yokmu bilmek istiyorum, varsa "evet" i isaretliyorum. Ama Ehliyetini sorgulamak istemiyorum, sorgulamak istemedigim halde, metinkutusu "hayir" ile dolu oldugu icin, sanki ehliyeti yokmus gibi bir durum ortaya cikiyor. Benim istedigim, eger onaykutusunun karsiligi bos olursa, bu onaykutusu sorgulanmayacak anlamina gelir.

Slm
kaleci
(27/03/2013, 02:33)kaleci yazdı: [ -> ]Sayin alpeki99,

aynen örneginizdeki gibi bir uygulamayi düsünüyordum, yeni veriyi kaydetmek istedigimde, metin kutusu bos oluyor. Ama isim, soyisim veya diger metinkutularina veri girmek icin bir harf yazdigimda, onay kutusunun karsiligi otomatik olarak "Hayir" gösteriyor.

Buda bana form üzerinde söyle bir zorluk cikariyor. Örnegin bir ziyaretcinin kimligi varmi/yokmu bilmek istiyorum, varsa "evet" i isaretliyorum. Ama Ehliyetini sorgulamak istemiyorum, sorgulamak istemedigim halde, metinkutusu "hayir" ile dolu oldugu icin, sanki ehliyeti yokmus gibi bir durum ortaya cikiyor. Benim istedigim, eger onaykutusunun karsiligi bos olursa, bu onaykutusu sorgulanmayacak anlamina gelir.

Slm
kaleci

Tablodaki evet/hayır türündeki tüm alanların veri türünü sayı olarak değiştir.

Onay kutusunun özelliklerini aç "Üç Durumlu" özelliğini Evet olarak değiştir.

[Resim: do.php?img=3907]

Bu şekilde yeni kayıt eklediğinde ve veri girdiğinde tablodaki onay kutuları ile ilişkili alanlar boş kalır. Formdaki onay kutusu 3 durumlu olduğu için onay kutusuna 3. tıklamada tablodaki alanı tekrar temizleyebilirsin.
Sayfalar: 1 2