AccessTr.neT

Tam Versiyon: Yazma İptali
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arkadaşlar ben bir form açıkken yazmayı iptal etmek istiyorum. bir db. yaptım ve kullanan kişi rapora girmeyi unutuyor ve form açıkken ctrl+p yaparak formu yazıcıya gönderiyor. ben bunu engellemek için sadece o form açıkken ctrl+p tuşunu iptal etmek istiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim.
sayın mariachi232,

bahsettiğiniz bu talebinizi gerçekleştirmek için aşağıda anlatılanları uygulamak sureti ile çözüme ulaşabilirsiniz.

- bu işlemi uygulamak sitediğiniz formunuzu tasarım olarak açınız

- (sağ tuşa basarak) Özellikler - Olay yordamı sayfasına geçiniz ve buradaki en son satırda bulunan Tuş Önizleme satırını Evet olarak işaretleyiniz

- Tuşa basılırken olay yordamına gelerek olay yordamı ifadesini seçip kodlama sayfasına geçiniz

- bu olay yordamı içerisine aşağıdaki kodu ekleyiniz
If (Shift And acCtrlMask) > 0 And KeyCode = 80 Then KeyCode = 0
-kaydediniz ve sonrasında çalıştırınız.

böylece,sadece bu formda geçerli olacak şekilde, Ctrl + P tuşunu etkisiz kılmış olursunuz.

ek'te bu talebinize dair basit bir örnek uygulama mevcuttur.örnek içerisinde bulunan Form1'de bu durum oluşturulmuştur.Form2'de ise yapılmamıştır ki,her iki formda da net şekilde gözlemleyebilesiniz diye.inceleyebilirsiniz.

iyi çalışmalar,
saygılar.
tam aradığım şey hocam bu denedim çok iyi çok teşekkür ederim.