AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formda toplam aldırma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar merhaba,
Ekteki örnekte Form1'de Açılan Kutu0 değerini 2 ayrı metin kutusunda toplatmak istiyorum, ama yapamadım.
Tabloya kaydedilen tüm kayıtlar içinde Açılan Kutu0 değeri "Ulusal" olan kaç tane,
aynı şekilde "Uluslararası" olan kaç tane kayıt olduğunu 2 farklı metin kutusunda nasıl gösterebilirim?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
İncelermisiniz...

Dsum değil DCount kullanmanız gerekir...

Lütfen olumlu veya olumsuz geri dönüş yapınız...
Sayın Power Hocam, sanırım örneği eklemeyi unutmuşsunuz.
Sonradan ekledim...
Sayın Power Hocam, çok teşekkür ederim...
Sayın abahceci,

Sayın power(ufuk bey)’in hoşgörüsüne ve iznine sığınarak küçük bir katkı olması için,
EK’te,talebinize yönelik olarak oluşturulmuş örnek bir uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

1) TALEP 1;sadece ilgili metin kutularında tablodaki ulusal alanında kaç adet ulusal ve uluslar arası kaydının olduğunu görmek ise,bunun için açılan kutu denetimini dahil etmeye gerek kalmaksızın;
Kod:
Private Sub Form_Current()
Me.Metin2 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='ULUSAL'")
Me.Metin4 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='ULUSLARARASI'")
End Sub

kodlamasını kullanarak elde edebilirsiniz. (ekteki örnek:FORM2’yi inceleyebilirsiniz).

2) TALEP2;açılan kutu denetiminden seçilen değere göre,ilgili metin kutularına o değer ile ilgili tablodaki toplamı almak ise,bunun için de
Kod:
Private Sub Açılan_Kutu0_Change()
If Me.Açılan_Kutu0 = "ULUSAL" Then
  Me.Metin2 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='" & Me.Açılan_Kutu0 & "'")
Else
  Me.Metin4 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='" & Me.Açılan_Kutu0 & "'")
End If
End Sub

kodlamasını kullanarak elde edebilirsiniz. (ekteki örnek: FORM1’i inceleyebilirsiniz).

3) TALEP3; eğer sadece örnekte olduğu gibi 2 ya da az seçenekli olabilecek seçim durumları söz konusu ise, select…case ifadesi de kullanılabilir. (ekteki örnek: FORM3’ü inceleyebilirsiniz).

Kod:
Private Sub Açılan_Kutu0_Change()
Select Case Açılan_Kutu0
Case "ULUSAL"
Me.Metin2 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='" & Me.Açılan_Kutu0 & "'")
Case "ULUSLARARASI"
Me.Metin4 = DCount("ULUSAL", "Tablo1", "ULUSAL='" & Me.Açılan_Kutu0 & "'")
End Select
End Sub

4) TALEP4;son olarak da,bir sorgu oluşturup bu sorgudaki kriter satırlarına karşılık gelecek değerler  yazıldığı ve bu sorgu değerlerini de formda kodlama veya kaynak göstermeler ile belirtildiği takdirde de istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Her bir İlgili metin kutusunun denetim kaynağı satırlarına
Kod:
=DLookUp("[Sonuc]";"Sorgu1";"ULUSAL='ULUSAL'")
=DLookUp("[Sonuc]";"Sorgu1";"ULUSAL='ULUSLARARASI'")

Yukarıdaki kod ifadelerini yazmak gibi. (ekteki örnek: FORM4’ü inceleyebilirsiniz).

Dolayısı ile,bu konudaki talebe yönelik olarak çeşitli alternatif yöntemler uygulanabilir.bütün bunlar tercihe bağlı.bilgilerinize.

İyi çalışmalar,
Saygılar.
Sayfalar: 1 2