AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formda bağlı olduğu tablodan başka tablodaki alana ıd ye göre veri girişi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhabalar herkese iyi bayramlar arkadaşlar,
Çalışmış olduğum tabloda ürün değişikliği formunda bir sorum olacaktı. Şimdi Ana tablodan müşterilerin aldığı ürünleri fiyat vs yazıyor. Ancak bazı durumlar oluyor ki siparişler değişebiliyor ve ürünleri değiştirmek lazım oluyor ve bunları kayıt altına almam gerekliydi bende yeni bir tablo ve form oluşturdum orada ana tablo ürün değişikliği yaptığım müşterinin adını çekip adına görede Dlookup ile ürünü çekiyordum. Ancak Aynı müşterinin 3-4 kaydı oluyor ve bu durumdada Dlookup da ilk kaydına göre ürünü listeliyor. IDmusteriye göre çektiğimde ise hepsini düzgün alıyor ancak kayıt sırasında müşteri adını değil ıd yi yazıyor. Öncelikle bu durumu nasıl çözebilirim ? İkinci olacak ise. Bu tabloda eski ürün yeni ürün ve müşteri adı kaydını yaptık. Sonradan yeni ürünü aynı müşteriye göre ana tabloya kaydını yapmak lazım ancak bu işlemler nasıl olacak hiç bir fikrim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
sayın Berkt,

"tanınmayan veritabanı..." uyarısı verdiğinden dolayı,uygulamanızı 2007 uyumlu olarak da eklemek ister misiniz lütfen,incelenebilmesi için.teşekkürler.

iyi çalışmalar,
saygılar.
(05/10/2014, 11:03)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın Berkt,

"tanınmayan veritabanı..." uyarısı verdiğinden dolayı,uygulamanızı 2007 uyumlu olarak da eklemek ister misiniz lütfen,incelenebilmesi için.teşekkürler.

iyi çalışmalar,
saygılar.

2002-2003 olarak kaydettim hocam.İlk yolladığım dosya 2007-2013 olarak geçiyormuş.
1. Sorunuz ile ilgili olarak,

Müşteri bilgileri Musteri tablosunda yazılı olduğundan Degisim tablosunda müşteri adı yerine IDMusteri değerinin yazması daha doğru olacaktır.

MusteriAdi açılan kutusunun ilişkili sütun değerini 2 olarak değiştir.

[Resim: do.php?img=4602]

aynı açılan kutunun güncelleştirme sonrasında olayına yazılı kodu aşağıdaki ile değiştir.

EskiUrun = Dlookup ("[Urun]", "[Musteri]", "[IDMusteri] =" & Me.MusteriAdi.Column(0))

Sil butonunda problem var, aşağıdaki ile değiştirilmesi gerekli,

If MsgBox(" KAYIT SİLİNİYOR !!!", 52, "Silme İşlemi") = vbYes Then

DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.RunSQL "DELETE IDDegisim, * FROM Degisim WHERE (((IDDegisim)=[Forms]![FormDegisim]![IDDegisim]));"
DoCmd.SetWarnings True

Me.DegisimListe.Requery

Call FormKapali
Me.Vazgec.SetFocus
Me.Yeni.Enabled = True
Me.Kaydet.Enabled = False
Me.Guncelle.Enabled = False
Me.Sil.Enabled = False
Me.Guncelle.Enabled = False

Me.IDDegisim = Null
Me.MusteriAdi = Null
Me.EskiUrun = Null
Me.YeniUrun = Null
MsgBox "Kayıt Silinmiştir.", 64, "Silme İşlemi"

Else
MsgBox "Kayıt Silme İşleminden Vazgeçtiniz.", 64, "Silme İşlemi"
End If

2. sorunuz için;

Müşteri adına doğrusu olan id numarasını mı yazdıracaksınız, yoksa yukarıdaki kodu kullanıp hatayı gidererek yanlışa devam mı edeceksiniz karar verin, kararınıza göre 2. soru için yeni konu açın yardımcı olmaya çalışalım.
sayın Berkt,

EK'te,talebinize yönelik olarak,birkaç düzeltme ve düzenlemede bulunmak sureti ile yeniden hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilgilerinize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Teşekkürler arkadaşlar bende Dlookup ile hallettim olayı biraz karışık oldu ama oldu sonuçta Img-grin) Ama bazı formlarımda ben kaydet tuşuna basmadan bazı bölümlere veri girdiğim gibi kayıt alıyor. Boş kayıt oluşturuyor. Bunu nasıl engellerim hocam ? Sadece kaydet butonuna bastığım gibi kaydetsin istiyorum.
Sayfalar: 1 2