AccessTr.neT

Tam Versiyon: Tablolar Arası İlişkiler 5 Adet Tablo
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Ustalarım, Ağabeylerim ve Kardeşlerim. ALLAH bu sitenin yapımında ve gelişmesinde emeği bulunanların yardımcısı olsun. Tekrar Tekrar teşekkür ederim.
Kaç gündür Grip olduğum ve işlerimin yoğunluğu dolayısı ile kafam sürekli tablolar arası ilişkilerde. 2 Tablo arası ilişki gerçekten kolay fakat birden fazlada belkide projelendirmediğim için zorlanıyorum. Siz Access konusunda uzman büyüklerim ve kardeşlerimden ricam ekte sunmuş olduğum tablolara yorum yapmanız.
Şimdiden teşekkür eder saygılarımı iletirim.

Tablolar :
VATANDAS - DOSYA - FIRMALAR - SIKAYETLER - KARAR
Açıklamaya gelince ;
1 Vatandaşın (VATANDAS)
Birden fazla Dosyası (DOSYA) olabilir.
Her bir (1) Dosya (DOSYA) sadece
1 Bankaya (FIRMALAR) ait olabilir.
1 Bankadan aynı dosya içinde birden çok Şikayet (SIKAYETLER) olabilir.
Tüm Şikayetler için sadece 1 (bir) Karar (KARAR) olabilir.

Siz olsanız nasıl bir ilişki kurardınız performans ve kullanım için ?
Not : Yardımlarınız Vatandaşlarımızın şikayetlerini sonuçlandırmak için çok faydalı olacaktır.
Merhaba,

yazdığınız bilgilere göre tablolar arasında ilişki oluşturdum.

[Resim: do.php?img=4610]

Tabloya şikayet ile ilgili 1 kayıt girilebilmesi için form üzerinden uyarı eklenebilir veya mesela karar tablosundaki sikayetid alanına "Evet (Yineleme Yok)" şeklinde sadece tek bir şikayet ile ilgili veri girişi yapılması sağlanabilir.
(13/10/2014, 20:45)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Merhaba,

yazdığınız bilgilere göre tablolar arasında ilişki oluşturdum.

[Resim: do.php?img=4610]

Tabloya şikayet ile ilgili 1 kayıt girilebilmesi için form üzerinden uyarı eklenebilir veya mesela karar tablosundaki sikayetid alanına "Evet (Yineleme Yok)" şeklinde sadece tek bir şikayet ile ilgili veri girişi yapılması sağlanabilir.

Sayın Ozan Akkaya, ilginiz için çok teşekkür ederim fakat bu durumda 1 dosya ya bir adet firma girmemiz gerekirken birden fazla firma girebiliyoruz.
Ben Dosyaid ile firmaid yi birebir ilişkilendirdim ekteki gibi yaptım bu sayede sadece bir dosyaya bir adet firma girilebiliyor. İyimi yaptım kötümü yaptım ileride sorun çıkartır mı bilemiyorum.
Aşağıdaki resimdeki gibi yaptım fakat KARAR bir dosya için bir adet çıkacağı için 4-5 tane sikayetle nasıl bir kararı birleştireceğim orada takıldım kaldım. Yoksa KARAR'ı Dosya ile birebir mi birleştirsem ? gerçi böyle yapınca SIKAYETLER ve FIRMA yı da KARAR a ekleyip form girişi ve report alabilir miyim bilmiyorum Img-grin
[Resim: do.php?img=4612]

Sizin resimdeki ilişkilerde KARAR Tablosu ile SIKAYETLER tablosunun yerini değiştirsem sizce olur mu ?
(13/10/2014, 22:42)fanibiri yazdı: [ -> ]Sayın Ozan Akkaya, ilginiz için çok teşekkür ederim fakat bu durumda 1 dosya ya bir adet firma girmemiz gerekirken birden fazla firma girebiliyoruz.

Bununla ilgili üst mesajımda "form üzerinden uyarı eklenebilir ..... Evet (Yineleme Yok)" şeklinde sadece tek bir şikayet ile ilgili veri girişi yapılması sağlanabilir." şeklinde yapılabilecekleri belirtmiştim.

sizin yaptığınız ilişkilendirme resmi hatalı,
dosya tablosu, dosya id otomatik sayı
firma tablosu, firmaid otomatik sayı
bu iki alanı ilişkilendiremezsiniz. Benim yaptığım gibi firma tablosuna dosyaid alanı ekleyip ilişkilendirebilirsiniz.

Hangi tabloya hangi veri kaydedilecek, bu veriler hangi form üzerinden girişi yapılacak bilmediğim için farklı öneride bulunamayacağım.
(14/10/2014, 01:02)ozanakkaya yazdı: [ -> ]
(13/10/2014, 22:42)fanibiri yazdı: [ -> ]Sayın Ozan Akkaya, ilginiz için çok teşekkür ederim fakat bu durumda 1 dosya ya bir adet firma girmemiz gerekirken birden fazla firma girebiliyoruz.

Bununla ilgili üst mesajımda "form üzerinden uyarı eklenebilir ..... Evet (Yineleme Yok)" şeklinde sadece tek bir şikayet ile ilgili veri girişi yapılması sağlanabilir." şeklinde yapılabilecekleri belirtmiştim.

sizin yaptığınız ilişkilendirme resmi hatalı,
dosya tablosu, dosya id otomatik sayı
firma tablosu, firmaid otomatik sayı
bu iki alanı ilişkilendiremezsiniz. Benim yaptığım gibi firma tablosuna dosyaid alanı ekleyip ilişkilendirebilirsiniz.

Hangi tabloya hangi veri kaydedilecek, bu veriler hangi form üzerinden girişi yapılacak bilmediğim için farklı öneride bulunamayacağım.

OZan bey tekrar teşekkür ederim. Umarım meşgul etmiyorumdur.
Merak ettiğim için soruyorum.
Access bu ilişki türüne izin veriyor. Yani İki tane otomatik id ile bire bir ilişkiye müsade ediyor. resimde görüldüğü gibi ;
[Resim: do.php?img=4613]

Bu durum gerçekten hiç sonuç vermez mi ? Yoksa kullanılması tavsiye edilmez mi ?

Sizin dediğiniz sistemi uygulayacağım fakat bunu merak ettiğim için soruyorum saygılar.
Sayın Ozan belirttiğiniz üzere benim uyarladığım ilişkiler maalesef sonuç vermedi.
Aksine sizin dediğiniz gibi Evet Yineleme yok dediğim ilişkilerde Tablolar üzerinde sonuç verse de formda sonuç vermedi.
Daha doğrusu bir firmaya bir şikayet ekleyince diğer dosyalarda aynı firmaya başka bir şikayet ekleyemez oldum. Ve en önceki ilişkiyi kullandım.
Teşekkür eder saygılarımı iletirim.
Sayfalar: 1 2