AccessTr.neT

Tam Versiyon: Toplam Alma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arkadaşlar Tablo 1 de bulunan verileri Tablo 2 de toplam almak istiyorum. Örneğin Tablo 2 de bulunan Kırmızının Karşısına Tablo 1 deki bütün kırmızıların toplamını yazdırmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
(25/11/2014, 11:36)thearmory yazdı: [ -> ]Arkadaşlar Tablo 1 de bulunan verileri Tablo 2 de toplam almak istiyorum. Örneğin Tablo 2 de bulunan Kırmızının Karşısına Tablo 1 deki bütün kırmızıların toplamını yazdırmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

yeni bir sorgu ekleyip Sql görünümüne geçin.

Kod:
INSERT INTO Tablo2 ( Adı, Toplam )
SELECT Tablo1.Adı, Sum(Tablo1.Adeti) AS ToplaAdeti
FROM Tablo1
GROUP BY Tablo1.Adı;
 bu kodu yapıştırın.
(25/11/2014, 12:09)Yunus Bozkurt yazdı: [ -> ]
(25/11/2014, 11:36)thearmory yazdı: [ -> ]Arkadaşlar Tablo 1 de bulunan verileri Tablo 2 de toplam almak istiyorum. Örneğin Tablo 2 de bulunan Kırmızının Karşısına Tablo 1 deki bütün kırmızıların toplamını yazdırmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

yeni bir sorgu ekleyip Sql görünümüne geçin.

Kod:
INSERT INTO Tablo2 ( Adı, Toplam )
SELECT Tablo1.Adı, Sum(Tablo1.Adeti) AS ToplaAdeti
FROM Tablo1
GROUP BY Tablo1.Adı;
 bu kodu yapıştırın.
Teşekkür Ederim. Çalışıyor. Fakat Tablo 1 e yeni giriş yaptığımda tablo 2 otomatik güncellenmiyor.
tablo2 ye neden ekleme yapmak istiyorsunuz yani bu şekilde mantıksız biraz. sorgu bu haliyle her çalıştığında yeniden ekleme yapacak
kırmızı 2
mavi3
kırmızı4
mavi6
gibi
ama sorguda zaten elinizde gruplanmış ve toplanmış veri var form veya raporda kullanabilirsiniz.
access 2010 ve ya üzeri sürümlerde tablo tasarımında afterupdate(trigger) olayı var oraya bir bakın
Haklısınız Yunus bey. afterupdate(trigger) olayını nasıl yapabilirim acaba.