AccessTr.neT

Tam Versiyon: Arama sihirbazı veri türünde değer yerine birincil anahtar değeri geliyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayın Accesstr üyeleri,
Access'e biraz yeniyim. Basit bir uygulama yapmaya çalışıyorum. Amacı araçların trafik ceza bilgilerini girerek ödenip ödenmediğini takip etmek.
Verisini başka bir tablodan arama sihirbazı ile alan bir tablodan (örneğimizde araçlar nerede tablosu (araç filosu tablosundan araç bilgisini alır)) ceza takip tablosundaki araç plakası hücresine yine arama sihirbazı ile bilgi almak istiyorum ancak buraya hücre değeri yerine birincil anahtar değeri geliyor. sorun ne olabilir.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sayın ocann,

tablolar verileri depolamak için kullanılır. Tabloda alan özelliklerinde açılan kutu gibi bir özellik mevcut olmasına rağmen tabloya açılan kutu eklememelisiniz. İleride büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Yapılmaması gereken ölümcül hatalar konusunu inceleyiniz.

Arama yapma gibi işlemler için form oluşturmalısınız.
Sayon ozanakkaya,
Yanıtınız için teşekkürler , ancak sorunumu doğru açıklayamadım sanırım.
EKlediğim dosyayı inceleme şansınız oldu mu bilmiyorum. "Ceza Takip" tablosundaki PLAKA verisinin "ARAÇLAR NEREDE VERİ TABANINDAN değerlerini alınmasını istiyorum. Bunu da veri türü olarak Arama Sihirbazı ile ilgil tablodan çağırarak yaptım, ancak bu hücreye plaka yerine verilerin çağrıldığı veri tabanındaki anahtar veri bilgisi geliyor plaka yerine. Bir yerde yanlış yapıyorum ama nerede bilemiyorum.
İlginiz için teşekkürler.

(19/12/2014, 01:28)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Sayın ocann,

tablolar verileri depolamak için kullanılır. Tabloda alan özelliklerinde açılan kutu gibi bir özellik mevcut olmasına rağmen tabloya açılan kutu eklememelisiniz. İleride büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Yapılmaması gereken ölümcül hatalar konusunu inceleyiniz.

Arama yapma gibi işlemler için form oluşturmalısınız.
sayın ocann, sorunuz bahsettiğim sıkıntı ile karşılaşma olayından en basitidir. İleride form eklediğinizde ve kod yazacağınızda tablodaki verinin ne olduğunu bilmediğiniz için zorluk çekeceksiniz.

Şöyle anlatayım,

Hatalı veri aldığınız "Araçlar Nerede Veri Tabanı" isimli tablodaki (isminin tbl_araclarnerede olması gerekiyor) plaka alanına da açılan kutu eklemişsiniz. Siz tabloyu açtığınızda plaka alanında plaka yazdığını görüyorsunuz. Açılan kutunun satır kaynağı aşağıdaki gibi olduğu için;

SELECT [Araç Filosu].Araç_Veri_tbn_no, [Araç Filosu].Plaka, [Araç Filosu].[Marka Adı] FROM [Araç Filosu] ORDER BY [Plaka];

ve ilişkili sütun 1 olduğu için bu alana "Araç Filosu" tablosunda, "Araç_Veri_tbn_no" sütunundaki veri kaydediliyor.

Yani siz "Araçlar Nerede Veri Tabanı"nı açtığınızda 1. satırda "99xx9999" verisini görüyorsunuz, sebebi ilişkili sütunun 1 olması ve sütun genişlikliklerini 0cm;2,54cm;2,54cm olarak belirlemenizden dolayıdır. Aslında burada 1 yazıyor.

Üst mesajımda da belirttiğim gibi, tablo ve alan isimleri ile alanlara açılan kutu eklemeniz sıkıntı yaratacaktır.

Sanırım önceden Excel geçmişi var ve accessi Excel ile karıştırıyorsunuz.

Ben gerekli uyarıyı yaptığımı düşünüyorum.

Ceza Takip tablosundaki Plaka alanının Alan Özelliklerinden Satır kaynağını aşağıdaki kod ile değiştirirseniz, Siz seçim yaptığınızda alanda plaka yazdığını görürsünüz.

SELECT [Araçlar Nerede Veri Tabanı].Kimlik, [Araç Filosu].Plaka, [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Araç Kimde], [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Veriliş Tarihi], [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Geri Alınacağı Tarih] FROM [Araç Filosu] INNER JOIN [Araçlar Nerede Veri Tabanı] ON [Araç Filosu].Araç_Veri_tbn_no=[Araçlar Nerede Veri Tabanı].Plaka ORDER BY [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Plaka];
Çok teşekkür ederim.
önderdiğiniz yapıyı uygulayacağım.

(23/12/2014, 18:27)ozanakkaya yazdı: [ -> ]sayın ocann, sorunuz bahsettiğim sıkıntı ile karşılaşma olayından en basitidir. İleride form eklediğinizde ve kod yazacağınızda tablodaki verinin ne olduğunu bilmediğiniz için zorluk çekeceksiniz.

Şöyle anlatayım,

Hatalı veri aldığınız "Araçlar Nerede Veri Tabanı" isimli tablodaki (isminin tbl_araclarnerede olması gerekiyor) plaka alanına da açılan kutu eklemişsiniz. Siz tabloyu açtığınızda plaka alanında plaka yazdığını görüyorsunuz. Açılan kutunun satır kaynağı aşağıdaki gibi olduğu için;

SELECT [Araç Filosu].Araç_Veri_tbn_no, [Araç Filosu].Plaka, [Araç Filosu].[Marka Adı] FROM [Araç Filosu] ORDER BY [Plaka];

ve ilişkili sütun 1 olduğu için bu alana "Araç Filosu" tablosunda, "Araç_Veri_tbn_no" sütunundaki veri kaydediliyor.

Yani siz "Araçlar Nerede Veri Tabanı"nı açtığınızda 1. satırda "99xx9999" verisini görüyorsunuz, sebebi ilişkili sütunun 1 olması ve sütun genişlikliklerini 0cm;2,54cm;2,54cm olarak belirlemenizden dolayıdır. Aslında burada 1 yazıyor.

Üst mesajımda da belirttiğim gibi, tablo ve alan isimleri ile alanlara açılan kutu eklemeniz sıkıntı yaratacaktır.

Sanırım önceden Excel geçmişi var ve accessi Excel ile karıştırıyorsunuz.

Ben gerekli uyarıyı yaptığımı düşünüyorum.

Ceza Takip tablosundaki Plaka alanının Alan Özelliklerinden Satır kaynağını aşağıdaki kod ile değiştirirseniz, Siz seçim yaptığınızda alanda plaka yazdığını görürsünüz.

SELECT [Araçlar Nerede Veri Tabanı].Kimlik, [Araç Filosu].Plaka, [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Araç Kimde], [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Veriliş Tarihi], [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Geri Alınacağı Tarih] FROM [Araç Filosu] INNER JOIN [Araçlar Nerede Veri Tabanı] ON [Araç Filosu].Araç_Veri_tbn_no=[Araçlar Nerede Veri Tabanı].Plaka ORDER BY [Araçlar Nerede Veri Tabanı].[Plaka];