AccessTr.neT

Tam Versiyon: sql bağlı tablo yöneticisini vb ile kontrol edebilmek
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba arkadaşlar,

iş yerinde yapmış olduğum Access dosyamda Sql ile bağlı tablo yöneticisi ile oluşturduğum tablolarım var , (ODBC MAKİNA KAYNAĞI İLE) ancak benim üzerinde çalıştığım muhasebe programın dataları heryı yeni bir database olarak açılıyor her seferinde bağlı tablo yöneticisinden gidip ODBC makina kaynağı oluşturup Sql ile bağlantı yapıyorum, bu programımı kullannan 4-5 kişi var ağdaki pclerde tabi her kullanıcı yıl değiştiğinde bağlı tablo sihirbazından ayarlaması gerekiyor, şimdi aslında yapmak istediğim bu Sql BAĞLI TABLO YÖNETİCİSİ'nin tüm ayarlarını (şayet böyle birşey varsa) vb kodları ile form üzerinden güncellemek istiyorum , yada direk olarak vb'de ado bağlıntı ile sql'e bağlanıp bağlı tablo (form'a değil) 'ya bilgilerimi almak istiyorum bana yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler,
MySql veritabanına Vba kodları ile bağlantı yapılan bir örnek var. Sayın ozguryasin'in örnek projesini bir inceleyin:

mysql web sunucusuna Vba kod ile bağlantı

Örnekteki IP adresini aşağıdaki ile değiştirin.

mysql web sunucusuna Vba kod ile bağlantı IP Değişikliği

Burada yapacağınız şey DB değiştirme işlemi için bir form ayarlamak ve veritabanı adını değiştirmek.
merhaba alpeki99 bey,
örnek için çok teşekkür ederim çok güzel bir çalışma arkadaşların bilgisine ve emeğine sağlık,

ancak benim istediğim form üzerine çağırmak değil, tablo'ya almak istiyorum yani Sql İLE BAĞLI TABLO YÖNETİCİSİ GİBİ ÇALIŞACAK ancak vb ile çalışacak olabilirse ne kadar güzel olacak benim için (tabloya sql'den istediğin verileri alacak)

şimdiden teşekkürler
(10/02/2015, 11:18)ozkbilgi yazdı: [ -> ]ancak benim istediğim form üzerine çağırmak değil, tablo'ya almak istiyorum yani Sql İLE BAĞLI TABLO YÖNETİCİSİ GİBİ ÇALIŞACAK ancak vb ile çalışacak olabilirse ne kadar güzel olacak benim için (tabloya sql'den istediğin verileri alacak)

şimdiden teşekkürler

Öncelikle koyulaştırdığım yerlerde yazdığınız şeyler birbiri ile çelişen tamamen zıt şeyler. Bağlı tablo demek form üzerinde görmek demektir veriler başka bir kaynakta olur. Her halükarda ister kendi Access çalışmanızın olduğu yerdeki tabloya alın bilgileri isterseniz bağlı tablo kullanın verdiğim linkteki gibi kullanacaksınız. Orada MySql olarak örnek ama fark etmiyor bağlantı cümlesini MsSql için yazacaksınız.
merhaba,
öncelikle sürçilisan eylediysem affola, yönlendirmiş olduğunuz linki inceledim ama benim en başta demem lazımdı VB kod bilgim neredeyse sıfır düzeyinde o yüzden o linkteki bilgileri açılımlı olarak anlatabilirmisiniz size zahmet olmazsa,
win8 64 bit işletim sistemi ve office 2013 32 bit office kullanmaktayım,

iyi çalışmalar
(10/02/2015, 09:52)alpeki99 yazdı: [ -> ]MySql veritabanına Vba kodları ile bağlantı yapılan bir örnek var. Sayın ozguryasin'in örnek projesini bir inceleyin:

mysql web sunucusuna Vba kod ile bağlantı

Örnekteki IP adresini aşağıdaki ile değiştirin.

mysql web sunucusuna Vba kod ile bağlantı IP Değişikliği

Burada yapacağınız şey DB değiştirme işlemi için bir form ayarlamak ve veritabanı adını değiştirmek.

(10/02/2015, 18:20)alpeki99 yazdı: [ -> ]
(10/02/2015, 11:18)ozkbilgi yazdı: [ -> ]ancak benim istediğim form üzerine çağırmak değil, tablo'ya almak istiyorum yani Sql İLE BAĞLI TABLO YÖNETİCİSİ GİBİ ÇALIŞACAK ancak vb ile çalışacak olabilirse ne kadar güzel olacak benim için (tabloya sql'den istediğin verileri alacak)

şimdiden teşekkürler

Öncelikle koyulaştırdığım yerlerde yazdığınız şeyler birbiri ile çelişen tamamen zıt şeyler. Bağlı tablo demek form üzerinde görmek demektir veriler başka bir kaynakta olur. Her halükarda ister kendi Access çalışmanızın olduğu yerdeki tabloya alın bilgileri isterseniz bağlı tablo kullanın verdiğim linkteki gibi kullanacaksınız. Orada MySql olarak örnek ama fark etmiyor bağlantı cümlesini MsSql için yazacaksınız.
Kod tarafında hiç bilginiz yoksa hepsini açıklamak zor olacaktır. Siz inceleyin xxxxx neden böyle diye sorun daha kolay ilerleriz. Yalnız her sorunuz ayrı konu olursa iyi olur.
Sayfalar: 1 2