AccessTr.neT

Tam Versiyon: Yönetici Girişi-Kullanıcı Girişi ve Yetkiler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Değerli forum üyeleri;
Yapmaya çalıştığım programda bölüm başkanı(yönetici-admin)  ve personel (kullanıcı) olmak üzere iki giriş şekli tasarladım..

Personel olarak girecekler sadece frm_personel  ve arşiv_formu açabilsin
ama sadece bilgileri görüntülesin asla
       değişiklik
       yeni kayıt
       silme vs vs yapamasın..
Personel girişinden giren kişi frm_personel ya da arşiv_formunu açtığı zaman burada sadece öğrenci arama işlemlerini yapabilsin ve öğrenci bilgilerini görebilsin..onun haricinde ekrandaki bilgilere sadece melül melül baksın başka bir şey yapamasınImg-grin

Bölüm başkanı olarak girecekler ise; şifreli girsin..Giriş yaptıktan sonra ADMİN_SAYFA formu açılsın..Giriş  sonrası hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan tüm iş ve işlemleri yapabilsin istiyorum..

Programı bir inceleyip öneride bulunacaklardan öneri-yardımda bulunacaklardan yardım bekliyorum..Çünkü dün geceden bu saate bununla uğraştım,sitedeki örnekleri inceledim hatta uyguladım şifreli girişi vs ama istediğim gibi olmadı sildim..

Saygılar sunuyor yardım ve önerilerinizi bekliyorum
sayın mehami,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak,aşağıdaki bilgilendirmeler uygun görülmüştür.

elbette ki,yetkilendirme üzerine,site içerisindeki aramalarda çeşitli konuları inceleme imkanı bulabilirsiniz.
içerikleri itibarı ile faydaları olacaktır kanısındayım.bunun dışında,eğer öyle teferruatlı oluşturmalarda bulunmak değil de biraz daha kolaylaştırıcı basitlikte olmasını isterseniz,o zaman,şu alternatif önerileri de değerlendirebilir ve her bir öneriye dair gerekli araştırmalarda da bulunabilirsiniz.

1) ARAÇLAR-GÜVENLİK-KULLANICI VE GRUP HESAPLARI ile ARAÇLAR-GÜVENLİK-KULLANICI VE GRUP İZİNLERİ sekmelerinden tercihlerinize göre uygulamanız ile ilgili olarak dahil edeceğiniz Kişi ya da Kişileri/Grupları
belirleyebilir ve yetkilendirmelerde bulunabilirsiniz.

bu hususa dair gerek bu sitede ve gerekse de internet ortamında nasıl kullanıldığına dair araştırmalar yapabilirsiniz.

2) formlarınızın açılışlarında ve formlarınızın içeriğinde yer alan ekleme,silme,değiştirme gibi butonların herhangi bir Olay Yordamlarına dair,kullanıcılara yönelik olarak şifre sorma veya engelleme gibi işlemler de uygulayabilirsiniz.

3) uygulamanız üzerinde,kullanıcı giriş formu,yetkilendirme ve nesne tanımlama (form,sorgu,tablo,v.b.gibi...) üzerine,her birini tek tek oluşturarak hazırlamak da bir diğer çözüm olacaktır.biraz zahmetli görünse de,bu da yapılabilir.

son olarak,daha detaylı bilgilendirmeleri yapacağınız araştırmalar neticesinde,elde edeceğiniz çözümleri denemeleriniz sonucuna göre,devamlılığının sağlanmasına imkan verebilirsiniz.

ayrıca,uygulamanız,açılamadığından dolayı,incelenmek üzere 2007 kullanımına da uygun şekilde ya da 2002-2003 farklı kaydet olarak da konunuza dahil de edebilirsiniz.bilginize.

uygulamalarınızı kaydederken,lütfen;ARAÇLAR-BAŞLANGIÇ-Kapatırken Düzenle seçeneği aktif olacak şekilde ve sıkıştırma oranını bu vesile ile biraz daha düşürecek halde eklemeyi ihmal etmeyiniz.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Değerli Atoz Hocam;
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim..Benim yapmak istediğim öyle çok detaylı bir kısıtlama yapmak değil..Kurumda çalışan diğer personellerle ağ üzerinden programı paylaşıma açacağım..Ana pc haricine kimse bilgilerde -verilerde değişiklik yapamasın sadece görüntülesin-baksın diye kısıtlama yapmak amacım..Çok detaya gerek yok..İki kullanıcı grubu olduğunu varsayalım birisi bölüm başkanı yani admin diğer grupta diğer kullanıcılar 7-8 kişi..

Admin olan herşeyi şifre ile giriş yapıp herşeyi yapabilecekken;
Diğer kullanıcılar sadece frm_personel formuna ve buradanda arşiv formuna girebilsin burada da bilgileri sadece görüntüleyebilsin..yeni kayıt ekleme-değiştirme-silme vs izni olmasın..hepsi bu kadar..

Yani bana grup izin ve yetki olayı yeterli..bu konuda minik bir örnek önerebilir ya da yapabilir misiniz??

Bölüm başkanı giriş şifre kısmını basitçe hallettim gibi;   şifre:memo
Geriye Personel olarak girenlerin izinler kısmı kaldı..Yani frm_personel ve arşiv formununda bilgi giriş-değiştirme-silme işlemlerini nasıl engellerim?? bu kısım kaldı..
Program kurum içi kullanılacağından basitçe  engelleme yeterli..detaya gerek yok..

ARAÇLAR-GÜVENLİK-KULLANICI VE GRUP HESAPLARI ile ARAÇLAR-GÜVENLİK-KULLANICI VE GRUP İZİNLERİ  Office 2010 da bu menüyü bulamadımImg-cray(

Saygılar sunuyorum..

Merhaba değerli forum üyeleri;

Birçok yerde araştırdım ancak sağlam bilgiler bulamadım,bu konuda sizlerden yardım bekliyorum..
Amacımız;
İki grup kullanıcı var
1.Admin (Bölüm Başkanı)
2.User   (Personeller)
Program tam olarak bitince veritabanını bölüp ağ üzerinde diğer kullanıcılara da açacağız..

Admin(Bölüm Başkanı) şifre ile giriş yaptıktan sonra hiçbir kısıtlama olmadan tüm iş ve işlemleri yapabilecek,

User (Sınırsız sayıda diğer  kullanıcılar yani personeller) giriş yapınca sadece iki forma ulaşabilecekler..
Personel girişinden ilk olarak frm_personele giriş yapacaklar,burada bilgileri sadece arama ve görüntülüme yapabilecekler-silme-değiştirme-yeni ekleme vs vs yasak..
frm_personel üzerinden arşiv bölümü butonu ile arşiv_formunu açabilsinler yine burada bilgileri arama-görüntüleme harici herşey yasak olsun istiyorum..
Bunu nasıl yapabilirim lütfen bana yardımcı olabilir misiniz??
Yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum..

Not:
Bölüm Başkanı Giriş Şifresi:memo

Birçok yerde araştırdım ancak sağlam bilgiler bulamadım,bu konuda sizlerden yardım bekliyorum..
Amacımız;
İki grup kullanıcı var
1.Admin (Bölüm Başkanı)
2.User   (Personeller)
Program tam olarak bitince veritabanını bölüp ağ üzerinde diğer kullanıcılara da açacağız..

Admin(Bölüm Başkanı) şifre ile giriş yaptıktan sonra hiçbir kısıtlama olmadan tüm iş ve işlemleri yapabilecek,

User (Sınırsız sayıda diğer  kullanıcılar yani personeller) giriş yapınca sadece iki forma ulaşabilecekler..
Personel girişinden ilk olarak frm_personele giriş yapacaklar,burada bilgileri sadece arama ve görüntülüme yapabilecekler-silme-değiştirme-yeni ekleme vs vs yasak..
frm_personel üzerinden arşiv bölümü butonu ile arşiv_formunu açabilsinler yine burada bilgileri arama-görüntüleme harici herşey yasak olsun istiyorum..

Not:

Amacımız;
İki grup kullanıcı var
1.Admin (Bölüm Başkanı)
2.User   (Personeller)

Not:
Acemiler İçin Uygulamalar: Kullanıcı giriş ve şifre formu. Yetkilendirmeye göre işlem bağlantısındaki konuyu inceleyiniz. Ayrıca son yazdığınız 3 mesaj birleştirimiş, eklediğiniz son örnek silinmiştir.

Site Kuralları:

14.b) Açmış olduğunuz konuya cevap yazılmamış ise konuyu hatırlatmak için konunuza tekrar mesaj yazabilirsiniz. Ancak daha önceden eklenmiş dosyayı tekrar eklemeyiniz. Konunuzda bulunan "Düzenle" butonunu kullanarak eski dosyanızı değiştirebilirsiniz. 
 [+4 Uyarı Puanı]
Değerli Forum Üyeleri;

Konunun birçok çözümü elbette vardır,benim istediğim şey çok detaylı bir yasaklama-kısıtlama işlemi değil..
Biz bu programı kurum içinde kullanacağız bu sebeple çok fazla kısıtlama vs ihtiyaç yok..Amacımız sadece diğer personellerinde öğrenci bilgilerini rahatlıkla görebilmelerini sağlamak..Bunu yaparkende yanlışlıkla silme-değiştirme işlemlerinin önüne geçmemiz gerekmekte..

Bu sebeple sadece iki form için bu yapmak istedim nitekim basitmiş ve sonradan araştırmam ile yaptımda..form özelliklerinde veri sekmesi altında veri girişi-silme vs hayır yaptım oldu bittiImg-grin)

İstediğim kısacık buydu..Ama şuan küçük bir sıkıntı var, öğrenci arama ve bulunan öğrencinin bilgilerini ekrana getirme işlemini yapmıyorImg-cray( arşiv formu butonu da çalışmıyor ve yine  aynı şekilde arşiv formunda öğrenci arama ve bilgilerini ekrana getirme işini yapmıyor bunu nasıl düzeltiriz??

Saygılar sunuyor önerilerinizi bekliyorum..

Not.Güncel dosya 1.mesajda ekte var..
S.Aleykum Değerli Forum Üyeleri;

Sorun çözülmüştür.Örnek olması adına uygulamayı sizlerle paylaşıyorum..Uygulamanın son şekli 1.mesajda güncellenmiştir.

Nasıl çözüldüğüne gelince;bahsettiğim formların özelliklerinden veri sekmesi altında veri girişi-ekleme-silme vs ayarları yapılmıştır.Form Kayıt Kümesi Türü İse Snapshot olarak ayarlanmıştır..
İlgilenen-ilgilenmeyen herkesten allah razı olsun..

Konu cevaplanmışlar bölümüne taşınabilir..

Saygılar..

Not:

Bölüm Başkanı Giriş Şifresi: memo
Sayfalar: 1 2