AccessTr.neT

Tam Versiyon: Zaman farkına göre sorgu hakkında
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar,
Sitenize yeni üye oldum. Biraz araştırma yaptım ama istediğim şeyi bulamadım. Bu konuda yardımlarınızı istiyorum.
Öncelikle aşağıda ufak bi tablomdan kesit aldım paylaştım. Benim tam olarak yapmak istediğim örnek olarak ID si 15210 olan bir durum için 0,1 ve 3 State leri var. 11. ve 13. satırda state 3 durumu için 5dk dan daha kısa bir süre sonra 0 yada 1 olarak değişmiş. Benim istediğim sorgu bu State 3 olanları bulmak ama sadece 5dk dan uzun süre 3 state i oluşmuş olanların sayısını bulmak. Mesela istediğim sorgunun sonucu bu tablo için 15210=1 yazması. Sadece 5.satırda state 3 olmuş ve 31 dk sonra state 1 olmuş.

Arkadaşlar tam olarak anlatamamış olabilirim ama kafam karıştı yanlış bir şekilde konuyu açtıysam kusura bakmayın.
Teşekkürler
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
No ID State Date
1 15210 0 24.2.2015 03:13
2 15210 0 24.2.2015 03:08
3 15210 1 24.2.2015 03:03
4 15210 1 24.2.2015 02:58
5 15210 3 24.2.2015 02:27
6 15210 0 24.2.2015 02:25
7 15210 0 24.2.2015 02:20
8 15210 0 24.2.2015 02:15
9 15210 0 24.2.2015 02:10
10 15210 0 24.2.2015 02:07
11 15210 3 24.2.2015 02:05
12 15210 0 24.2.2015 02:04
13 15210 3 24.2.2015 02:01
14 15210 0 24.2.2015 02:00
15 15210 0 24.2.2015 01:55
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
sayın cuno08,

öncelikle,siteyi olumlu bularak üyelik yaptığınız ve aramıza katıldığınız için size teşekkür eder,hoş geldiniz deriz.

ayrıca,Site Kuralları sayfasında yer alan maddeleri incelemek sureti ile,kendinizi bilgilendirme neticesinde;yapmanız veya yapmamanız gerekenleri öğrenme imkanı bulabilirsiniz.böylece,daha bilen bir kullanıcı olarak,katılımlarınızı sürdürebilirsiniz.

katılımcılar tarafından size sağlanması adına elde etmek istediğiniz çözüme yönelik olarak,anlatmak istediğinizde eğer bir karışıklık söz konusu olduğunu düşünüyorsanız,bir de görsel olması adına resim üzerinde olanı ve olmasını istediğinizi de şekillendirebilirsiniz.doğru yere odaklandırmanız neticesinde,gerek siz ve gerekse de katılımcılara zaman da kazandırmış olursunuz.

son olarak,hazırda bulunan uygulamanız olduğuna göre,oluşturduğunuz bu örnek uygulamanızı içeriğinde farazi bilgiler olacak şekilde konunuza dahil ediniz.bir de,Office 2013 64bit kullandığınıza göre,her kullanıcıda açamayabilir düşüncesi ile,uygulamanızı 2007 kullanımına da uygun şekilde ya da 2002-2003 farklı kaydet olarak veyahut da kaydetme sorununa maruz kalırsanız eğer,yeni bir veritabanı oluşturup kendi uygulamanızdaki tabloları,sorguları üst menüden (dosya menüsünden) Dış Veri Al sekmesini kullanarak bu içerikleri bu yeni veritabanı içine dahile diniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. yalnız tablomda bulunan bilgiler müşterilerin olduğu için paylaşma gibi bir durumum yok. Bu yüzden yardım almak istediğim bölümden bir kesit alıp sizlerden yardım istedim.
Teşekkürler
(09/03/2015, 13:46)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın cuno08,

öncelikle,siteyi olumlu bularak üyelik yaptığınız ve aramıza katıldığınız için size teşekkür eder,hoş geldiniz deriz.

ayrıca,Site Kuralları sayfasında yer alan maddeleri incelemek sureti ile,kendinizi bilgilendirme neticesinde;yapmanız veya yapmamanız gerekenleri öğrenme imkanı bulabilirsiniz.böylece,daha bilen bir kullanıcı olarak,katılımlarınızı sürdürebilirsiniz.

katılımcılar tarafından size sağlanması adına elde etmek istediğiniz çözüme yönelik olarak,anlatmak istediğinizde eğer bir karışıklık söz konusu olduğunu düşünüyorsanız,bir de görsel olması adına resim üzerinde olanı ve olmasını istediğinizi de şekillendirebilirsiniz.doğru yere odaklandırmanız neticesinde,gerek siz ve gerekse de katılımcılara zaman da kazandırmış olursunuz.

son olarak,hazırda bulunan uygulamanız olduğuna göre,oluşturduğunuz bu örnek uygulamanızı içeriğinde farazi bilgiler olacak şekilde konunuza dahile diniz.bir de,Office 2013 64bit kullandığınıza göre,her kullanıcıda açamayabilir düşüncesi ile,uygulamanızı 2007 kullanımına da uygun şekilde ya da 2002-2003 farklı kaydet olarak veyahut da kaydetme sorununa maruz kalırsanız eğer,yeni bir veritabanı oluşturup kendi uygulamanızdaki tabloları,sorguları üst menüden (dosya menüsünden) Dış Veri Al sekmesini kullanarak bu içerikleri bu yeni veritabanı içine dahile diniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
sayın cuno08,

2.mesajda da belirtildiği üzere,

Alıntı:...oluşturduğunuz bu örnek uygulamanızı içeriğinde farazi bilgiler olacak şekilde konunuza dahil ediniz...

ifadesi ile;zaten sizden talep edilen örnek uygulamanın içeriğinde asıl bilgilerin değil farazi gerçek dışı bilgiler barındıran denmek istenmiştir.

örnek talep edilmesinin tek nedeni de,
hem oluşturduğunuz örnekte eğer harici bir durumlarda söz konusu ise,bu talebinizi engelleyici bunun da gözlemini yapıp bilgi paylaşımlarında bulunmak hem de zamandan kazanıp tekrar benzer bir çalışma oluşturmamak adınadır.

bu şekilde de yeterli görülme durumunda,katılımcılar tarafından bilgi paylaşımları söz konusu olduğunda bunlar sağlanacaktır.bilginize.

iyi çalışamlar,
saygılar.
Hocam merhaba,
Kaç gündür uğraştım.Israrla kendim yapmak istedim ama başaramadım. Müşteri bilgileri olduğu için tabloyu atamıyorum. O yüzden sadeleştirmem gerekiyor. Çok büyük tablo çok zor oluyor ayırmak. Ben yinede sadeleştirdim.

Şimdi tam olarak istediğimi anlatmaya çalışyorum,
Ekte göndermiş olduğum Access dosyasında "db" adında bir tablom var. Bide "form1" adında bir form bulunuyor. "Form1" üzerinden tarih aralığını seçtikten sonra "db" tablomuzdaki 3 durumları için toplam süreleri bulmak istiyorum. Ancak süre olarak örneğin 10 dk belirttiğimizde toplam süre 10 dk dan küçük olan kullanıcıları dikkate almayacak. Örnek olarak bu tablo için olması gereken sonucu el ile hesaplayıp "sonuc" diye tabloya koydum. Tarih aralığını (12.3.2015 12:52:12) ile (12.3.2015 15:06:12) arasında girildiğini varsayarak bu sonucu yazdım.

State durumlarını hesaplarken örneğin 100 numaralı kullanıcı için 14.satırda 3 state i olduktan sonra 13.satırda yeniden state 1 yada 0 olduğu için o aradaki geçen zamanı topladğımda 5 dk çıkıyor. Aynı durum 3.ve4. satırlarda 100 numaralı user içinde var ve 2dk lık zaman geçmiş. Yani sonuc tablomuzdada görüldüğü gibi 7 dk olarak yazdım. Bu işlemi form1 den tarih seçip bul a bastığımda eğer süre 5dk olarak ayarladıysa 100 nolu user gözüksün.Ancak 10dk olarak ayarladıysam 100 nolu user gözükmesin istiyorum.

Hocam umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. Tam olarak anlatamadığım yer olduysa yeniden yazarsanız hemen anlatırım ayrıntılı.
Çok teşekkürler
Selamlar,
sayın cuno08,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.

son olarak,talebiniz ile ilgili aslında;katkısı olması adına,
DATEDIFF fonksiyonunu kullanarak çözüm bulmanız olası görülmekte.çünkü;tarih ve saat değerleri elde etme ve belirleme ya da zaman (süre) hesaplama işlemlerinde bu fonksiyon geçerli bir kullanımdadır.

bu fonksiyonun kullanımına dair,site içerisindeki arama sayfasından aynı ifade ile arattığınız takdirde,içeriğinde örnekleri ve bilgilendirmeleri barındıran konuları edinip inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Sayfalar: 1 2