AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access tablo birleştirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
Merhaba sayın üstadlar,
Öncelikle foruma yeni üye oldum ve Access ile yakın zamanda haşır neşir olmaya başladım.Dolayısıyla ifadelerimde hatalarım varsa şimdiden affola.
Sorunuma gelince;
Access veri dosyamı ekledim.İçinde giris ve cikis isimli iki tablo var. No ve tarih/saat bilgileri tutuluyor.Bu tablolarda satır sayılarım eşit değil.
1-Ben bu iki tabloyu yeni bir sorgu tablosunda birleştirmeye çalıştım fakat yeni tabloda satırların sayısını eşitleyip satır bilgisini yineleme yapıyor.Ben verilerin olduğu gibi birleştirilmesini istiyorum.Ve tablolara yeni bilgi girilince sorgu tablosunun güncellenmesini istiyorum.
2-[kisiID] cikis ve giris kolonlarında aynı gün tarihi olanları eşleyip karşılıksız kalanları tespit edebilmek sorgu ile mümkün müdür ?
Forumda aradım fakat bir çözüm bulamadım.Yardımcı olurmusunuz ?
Herkese kolaylıklar dilerim.
Kod:
SELECT * from cikis
union
SELECT * from giris;

bu sorgu ile istediğinizi yapabilirsiniz. Kolay gelsin.
(06/04/2015, 15:57)Kur@l yazdı: [ -> ]
Kod:
SELECT * from cikis
union
SELECT * from giris;

bu sorgu ile istediğinizi yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

İlgine teşekkür ederim,yalnız bu sorgu tek kolona topluyor,ben yan yana ayrı kolonlar olarak birleştirmek istiyorum.Bu mümkün mü acaba ?
sayın gate34,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış,
alternatif olması adına örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
(06/04/2015, 17:03)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın gate34,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış,
alternatif olması adına örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

Sayın atoz112,

yardımın için çok teşekkür ederim, yaptığın çalışma ile ilgili şöyle sorum olacak;
BİRLEŞTİRME ALT FORMUN'da satırları tekrarlayarak oluşturmuş.(anladığım kadarıyla satır sayısını eşitlemek için böyle yapıyor.Ama bunu engeleyemezmiyiz ?)
GİRİŞ ÇIKIŞ TARİHLERİ EŞİT OLMAYANLAR formunda gösterilenlerin bazı kayıtların aslında tarih olarak aynı gün için karşılığı var ve onları göstermemesi gerekir.
Ve son olarak ben bu veri dosyamı ekteki şekilde kaydedersem,size sorduklarım yapmak daha kolay mı olur acaba ?
sayın gate34,

giriş ve çıkış tablolarındaki tarihler Uzun Tarih olarak ayarlı oldukları ve her bir tarihin de saat değerleri farklı olduğu için,bu tarihleri eşitlemek konusunda bu şekilde göstermesi doğaldır,her bir saat anlık değer olduğundan dolayı.

fakat,sadece tarih değerleri içerecek şekilde Kısa Tarih biçiminde olsa bu alanlar,o zaman farklılıklar olmaksızın tekrarlamalar da olmaz.bu nedenle,tarih ve saatleri ayrı alanlarda göstermek belki daha geçerli olacaktır.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Sayfalar: 1 2 3 4