AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access de I-i Problemi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Access 2010 tr kullaniyorum. SarguAA da konu alanındaki verileri Lcase ile küçük harfe çeviriyorum, ama büyük I harfini  i yapiyor, büyük İ harfini küçük i yapmiyor yine büyük İ ye çeviriyor
Başka komutu var mi? VB kodu yazmadan çözmek mümkün mü?
Sayın ssdestek,

Lcase ve Ucase fonksiyonlarındaki i, ı ve I problemi bağlantısındaki, 2. mesajı inceleyiniz,

sonuç hakkında ve geri dönüş yapmadığınız sorularınız hakkında konularınıza olumlu-olumsuz bildirimde bulununuz.
(25/06/2015, 02:31)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Sayın ssdestek,

Lcase ve Ucase fonksiyonlarındaki i, ı ve I  problemi bağlantısındaki, 2. mesajı inceleyiniz,

sonuç hakkında ve geri dönüş yapmadığınız sorularınız hakkında konularınıza olumlu-olumsuz bildirimde bulununuz.
Merhaba verdiğiniz örneği inceledim.
ben bunun tamamını istemiyorum. Döştürme işlemi Sql üzerinden Lower() komutu ile yaptığımda I, ı, İ, i problemi gideriyor. Buraya kadar tamam fakat Access formu üzerinde Metin20 kutusuna yazdığım kelimeyi küçük harfle çevirmesini istiyorum tabi ki    I, ı,İ,i   problemini de gidererek.
verdiğiniz örnekten bir parça aldım, düzenledim ama olmadı. Bu çalışmayan kod:

Private Sub Metin20_AfterUpdate()

kont = Len(Me.Metin20)
    If kont <> 0 Then
        harf = Mid(Me.Metin20, 1, 1)
         For I = 1 To Len(Me.Metin20)
            harf = Mid(Me.Metin20, I, 1)
            If eharf = "." Or eharf = " " Or eharf = "-" Or eharf = "/" Then
                If Asc(harf) = 73 Or Asc(harf) = 253 Then
                    tumukucuk = tumukucuk & "I"
                    ElseIf Asc(harf) = 221 Or Asc(harf) = 105 Then
                    tumukucuk = tumukucuk & "i"

Else
                    tumukucuk = tumukucuk & LCase(harf)
                End If
                Else
                If Asc(harf) = 73 Or Asc(harf) = 253 Then
                    tumukucuk = tumukucuk & "ı"
                    ElseIf Asc(harf) = 221 Or Asc(harf) = 105 Then
                    tumukucuk = tumukucuk & "i"

Else
                    tumukucuk = tumukucuk & LCase(harf)
                End If
            End If
            eharf = harf
        Next I
    End If
    LCase (Me.Metin20)
    Me.Requery
End Sub
Tamamını istemiyorum deyip fonksiyon kısaltırsan ve fonksiyon kullanmayıp kod içerisine direkt yazarsan çalıştıramazsın.
Verdiğim bağlantıda ki tümüküçük fonksiyonunun tamamını kullan ve modüle ekle. Size ve konularınıza yapabileceğim yardım maalesef bu kadar.
(25/06/2015, 16:55)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Tamamını istemiyorum deyip fonksiyon kısaltırsan ve fonksiyon kullanmayıp kod içerisine direkt yazarsan   çalıştıramazsın.
Verdiğim bağlantıda ki tümüküçük fonksiyonunun tamamını kullan ve modüle ekle.  Size  ve konularınıza yapabileceğim yardım maalesef bu kadar.

Tamam teşekkür ederim.