AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formda kayıt
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Değerli Arkadaşlar
Kayit isimli bir form oluşturmak istiyorum.Bu formda kisi tablosuna yeni kişi eklemek ve davetiyekisi ile davetiyehediyeleri  tablolarına ilişkin yeni kayıt eklemek ya da , kayıtları düzenlemek istiyorum.
  Yardımınızı beklyorum.Saygılar

öncelikle anladığım kadarı ile açıklama yapayım.

bir tabloya bağlı birden fazla tabloya kayıt atılacak ise. o alanları ilgilendiren verilerin yanında
kullanıcı tarafından verilen bir benzersiz numarada olmalı. bunun adına hareketno, rowid vb gibi isimler verilebilir. her tablo ya formdan ayrı ayrı veri atarken bu kullanıcı tarafından benzersiz olarak verilen numara üzerinden her kayıt gerekli tabloya atılır ve sonucunda çağrıldığında, güncellendiğinde kullanıcı tarafından verilen bu benzersiz alana göre işlem yapılır. şöyleki böyle programlarda otomatik sayı id. işe yaramamaktadır. çünkü her tablo aynı id numarayı alamayacaktır. örneğin. bir tabloya 1 kayıt başka tabloya 2 kayıt bir başka tabloya 3 kayıt atıldığı vakit bir daha id numaraları hiç bir zaman tam istenilen şekilde uyuşmayacaktır. takıldığınız konunun bu olduğunu sanıyorum yoksa kaydet güncelle kodları sitemizde bir çok örnekte mevcut.
ayrıca bir öenek verecek olursak:

davetli tablosu

id=otomatiksayı
rowid=sayi + benzersiz (anahtarlı) / (kullanıcı tarafından verilecek)
davetliadi=metin

hediyeler tablosu

id=otomatiksayı
rowid=sayi + benzersiz (anahtarlı) / (kullanıcı tarafından verilecek)
hediye=metin
davetli_tablosundaki_rowid=sayı
Kisi_Kayit Formu yaptım.
ozguryasin hocam pardon;
ben bir şeyler yapmaya cebelleşirken siz açıklayıcı bilgiler yazmışsınız. Sadece bir kişi ekleme formu yaptım.
sayın yorum70  sanırım Access acemisi nin sorarak yapmak istediği bir tabloya kayıt etme durumu değil.
bir formdan başka başka tablolara bağlantılı olarak kayııt atma, çağırma, silme ve güncelleme ve bunların hepsinin sorunsuz bir şekilde işlemesi. istediği örnek ile ilgili formu bulamadım. bulmuş olsa idim kodlarını yazacaktım.
eğer istediği durumun formunu ekler ise kodlar hemen yazılabilir. iyi günler.
Sayfalar: 1 2 3