AccessTr.neT

Tam Versiyon: Networkte çalışan veritabanının sıkıştırılması hakkında
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhabalar,

Network'te yaklaşık 6 kişinin kullandığı bir Access veritabanı var. Bu dosyayı günün belli zaman dilimleri içinde herkes aynı anda ya da birkaç kişi aynı anda kullanabiliyor.

Ancak, gün içinde dosyanın boyutu 190mb lara çıkarken, sıkıştır ve onar yapıldığında 30mb lara düşüyor.

Sorum şu;
Sıkıştırma ve onarma yapmazsam veritabanı oldukça yavaş çalışıyor. Herkesin veritabanından çıkıp sıkıştır ve onar komutunu kullanıp tekrar çalışmasını sağlıyorum.

Herkes çalışırken sıkıştır ve onar komutu kullanılabilir mi?

Ya da gün içinde otomatik şekilde bir sıkıştırabilir miyim?

Not: form ve tablolar ayrı veritabanlarında olduğu için programı kapatırken sıkıştır işlevini kullandığımda sadece form dosyasını sıkıştırmaktadır. tablo server da saklıdır. sıkıştırmak için ayrıca gidip sıkıştırabiliyorum.

Selamlar.
Sayın aliyuzen,

Bahsettiğiniz talebe yönelik olarak,hemen ilk etapta paylaşılabilecek bilgi olarak,
aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.daha teferruatlı paylaşımlar,katılımcılar tarafından ayrıntılı yapılacaktır.

ARAÇLAR-BAŞLANGIÇ-GEÇERLİ VERİTABANI-UYGULAMA SEÇENEKLERİ sekmesindeki KAPATIRKEN DÜZENLE seçeneğinin işaretli olmasını sağladığınız takdirde,veritabanınız kapatılıp çıkıldıktan sonra,kullanım miktarında değer düşmesi elde edilir.

Son olarak,düzenle ve onar işlemi için kod kullanımında bulunularak,tıpkı otomatik yedekleme yapmak gibi,bu işlemin de otomatik uygulanması sağlanabilir.

Bilginize,iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın aliyuzen,

Talebinize yönelik bir alternatif çözüm önerisi olarak,

Aşağıdaki kod ifadesini;
hazırlayacağınız uygulamanın ÇIKIŞ butonu varsa çıkış işlemini sağlayan kod ifadesinin bir önceki satırına ya da KAYDET butonu varsa bu işlem için yazılan kodların en son satırına ekleyerek de,uygulamanın miktarının azaltılmasına dair sonuç elde edebilirsiniz.bilginize.

Kod:
Application.SetOption "Auto compact", True

iyi çalışmalar,saygılar.
sayın aliyuzen,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.
site içi aramalarınız neticesinde sitede yer alan konuları ve örnekleri incelemelerinizin sonucu ile bazı gelişimler elde etmiş de olabilirsiniz...bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Merhaba, vermiş olduğunuz çözümler için teşekkürler. Ancak, bahsetiğiniz durum, her kullanıcının kullanmış olduğu formu sıkıştırıyor. tablo server da ayrıca kayıtlıdır.

Şöyle bir çözüm ürettim;
windowsun görev zamanlayıcısını kullanarak bir bat file oluşturdum. Bu dosya zamanı geldiğinde tüm kullanıcıların girdiği tabloyu önce sıkıştırıyor, sonra da yedeğini alıyor. böylece, kullanıcılar mesai bitiminde kullanmadıkları için hergün saat 20:00 de dosya sıkıştırılıyor ve yedekleniyor. Çözümü ve bu fikre yakın fikirleri yine bu portaldan edindim.

İyi ki varsınız. Teşekkürler.
(23/07/2015, 10:37)aliyuzen yazdı: [ -> ]Merhaba, vermiş olduğunuz çözümler için teşekkürler. Ancak, bahsetiğiniz durum, her kullanıcının kullanmış olduğu formu sıkıştırıyor. tablo server da ayrıca kayıtlıdır.

Şöyle bir çözüm ürettim;
windowsun görev zamanlayıcısını kullanarak bir bat file oluşturdum. Bu dosya zamanı geldiğinde tüm kullanıcıların girdiği tabloyu önce sıkıştırıyor, sonra da yedeğini alıyor. böylece, kullanıcılar mesai bitiminde kullanmadıkları için hergün saat 20:00 de dosya sıkıştırılıyor ve yedekleniyor. Çözümü ve bu fikre yakın fikirleri yine bu portaldan edindim.

İyi ki varsınız. Teşekkürler.

Yaptığınız örneği paylaşabilirmisiniz.