AccessTr.neT

Tam Versiyon: İkili IIf kullanımı hata veriyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Sayın hocalarım ; yapmak istediğim 
DV onay kutusu eğer -1 se =IIf([DV]="-1";[Metin157]<[Metin222];"DİKKAT VERİLEN EURO FİYATI DÜŞÜK") 
eğer DV onay kutusu 0 sa IIf([DV]="0";[Metin157]<[Metin198];"DİKKAT VERİLEN TL FİYAT DÜŞÜK") yazsın istiyorum ama hata veriyor.

Saygılarımla,
Ahmet Yenginoğlu
Hocalarım konuyu arattırdım buldum ama yine olmuyor.
Herhalde soruyu yanlış sordum.
Eğer veri sorgudan geliyorsa

Veri: IIf([DV]="-1";"DİKKAT VERİLEN EURO FİYATI DÜŞÜK";IIf([DV]="0";"DİKKAT VERİLEN TL FİYAT DÜŞÜK") şeklinde deneyin. Ben deneyemedim ama böyle olması lazım. Aslında ikinci bölüme tekrar eğer yazmadan da olabilir. O da şöyle

Veri: IIf([DV]="-1";"DİKKAT VERİLEN EURO FİYATI DÜŞÜK";"DİKKAT VERİLEN TL FİYAT DÜŞÜK")

Bu arada -1 ve 0 değerlerini tornak içine almak gerekmeyebilir. Çalışmanıza bakamadığım için değer string mi yoksa integer mi bilemiyorum. Denemeyle halledersiniz. Ancak bu veri bir sorgu üzerinden alınıyor. Yani bu yazdığım kod bir sorguda bir satırdır. Eğer bir metin kutusunun denetim kaynağına yazacaksanız o zaman şöyle olacak

=IIf([DV]="-1", "DİKKAT VERİLEN EURO FİYATI DÜŞÜK", "DİKKAT VERİLEN TL FİYAT DÜŞÜK")

Bu durumda eğer değer -1 dönerse birinci ifade, değilse 2. ifade yazılır bu metin kutusuna. Bu arada -1 yerine True, "0" yerine de false kullanbilirsiniz.
Şimdi dikkat ettim de sanırım 2 önermeli bir IIF yazmaya çalışıyorsunuz. Hem DV alanı değeri hem de [Metin157]<[Metin222] olayı var. Bu durumda and bağlacını kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Bunu IIF yerine if...then ile de yapabilirsiniz.
=IIf([DV]="-1";[Metin157]<[Metin222];"DİKKAT VERİLEN EURO FİYATI DÜŞÜK")

Bu ifade ile ne yapmak istediğinizi tam anlayamadım aslında. Açarak yazar mısınız?
Sayın Mehmet hocam çok teşekkür ederim.
Hocam peki kontrol yapmıyor o zaman yani verilen fiyat hesaplanan fiyat tan küçükse mesaj verdirmek istiyorum. metin157 < metin222 gibi onu nerede yaptırmam gerekir.
Sayfalar: 1 2 3