AccessTr.neT

Tam Versiyon: Şarta bağlı saydırmak.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Sayın Hocalarım,
Personel formumda " Çalışıyor","Çalışmıyor" seçeneklerini belirten bir adet açılan kutu,bir adette Liste kutusu var;
Burada yapmak istediğim liste kutusuna sadece çalışanların (Çalışıyor seçeneğine  göre) isminin sıralanması ve çalışan sayısını saydırmak.
Bu husuda düşünce ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Saygılarımla.
İyi çalışmalar.
Bir metin kutusu oluşturup =DCount("[PERSID]";"tbl_personel";"[durumu]=ÇALIŞIYOR")

liste kutusu kaynağında ise; durumu alan adının ölçüt kısmına "çalışıyor" yazmayı deneyiniz.
Sayın fascioglu,

Öncelikle,kod paylaşımı gerektirebilecek bir soruna maruz kaldığınızda,lütfen Site Kuralları sayfasında yazılı hususları göz ardı etmeksizin örnek uygulamanızı eklemeyi ihmal etmeyiniz.uygulamanızı eklerken,bütün nesneleri içermesine gerek kalmaksızın sadece gerekli olacak nesneleri (tablo,sorgu,form,…) eklemeyi deneyiniz...Elbette ki,içeriğinde farazi gerçek dışı ve 5-10 kayıt içerecek şekilde veriler olmasına da özen gösteriniz.

Bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;EK’te,son konunuzda eklediğiniz bir uygulamanızdan ilgili tablo alıntısı yapılmak sureti ile hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

Son olarak,Sayın yorum70,
Kod:
DCount("[PERSID]";"tbl_personel";"[durumu]=ÇALIŞIYOR")

şeklinde eklediğiniz kod ifadesi çalıştırıldığında,kriter olarak belirttiğiniz kısımda hata verecektir.çünkü;ilgili tabloda durum adlı alan için metin türü olarak veri türü belirtilmiş olsa da sayı değeri aktarılmak istendiğinden dolayı 1 değeri mevcuttur,tek kayıt girilmiş tabloda.

Bu nedenle, ÇALIŞIYOR ifadesi hata verecektir.yazdığınız kodu aşağıdaki ile değiştirdiğiniz takdirde,hata vermeksizin sonucun elde edilmesi sağlanacaktır.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Kod:
= DCount("[PERSID]", "tbl_personel", "[durumu]='1'")
Sn.fescioğlunun önceden eklediği ve sn.ozanakkaya'nın katkıda bulunduğu konu içerikli soru ile alakalı, verilerin tabloya " çalışıyor-çalışmıyor" diye kaydedildiğini hatırladığımdan kodu böyle paylaştım..Elbette doğrusu sn.ATOZ112 hocamızın belirttiği üzere, tabloya id olarak(sayı) kaydettirmek.

Sn.ATOZ112 hocam teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.
Sayın Atoz112,
Sayın Yorum70,cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim,
Sayın Atoz 112 hocam,örneğinizi inceledim şüphesiz doğru ve mükemmel bir örnek,ancak benim forma uygulayamadım,
Personel formunda denetime uyan  kayıtları (Personel isimlerini) listeden seçiyorum,ayrıca çalışıyor veya çalışmıyor seçimine hiç karışmıyorum,
Benim istediğim Listeye çalışan isimlerinin vede sayısının gelmesi,
Soru dışında eğer aynı şeklide çalışmayanlarında sayı ve isimlerinide listeleme şansımız olursada neden olmasın derim,
Yalnız burada en önemli husu personel kayıtlarını Listeden seçiyorum,hususunun göz ardı edilmemesi konusu,
Saygılarımla.
İyi çalışmalar.
sayın fascioglu,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Sayfalar: 1 2