AccessTr.neT

Tam Versiyon: txtBoxa veri çektirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Sayın üstadlarım merhaba;

Kendi ihtiyaçlarıma göre hazırlamış olduğum uygulamam da fatura bazında ürün takip ediyorum ve her faturadan çıkan ürünleri işliyorum. sayın ozanakkaya sayesinde fatura girişler miktarıyla çıkış miktarını bir biriyle çıkartıp faturada kalan ürünü göre biliyorum(tekrardan kendisine çok teşekkürler) ancak toplu faturaları görüntülediğim formda bu işlemi yapmak istediğimde hata veriyor.
yaptığım işlem şu şekilde;
yeni bir metin kutusu oluşturuyorum ve veri,denetim kaynağı kısmına "Forms![stok_takibi]![faturada_kalan_koli] " değerini yazıyorum ama sonuç #Ad? hatasını veriyor. Bunu nasıl yapabilirim ?

Sorunlarımı anlatmada sıkıntılı olduğum için örnek resimde ekliyorum;
resim içerisinde yuvarlak alan içerisine aldığım yere;
[Resim: do.php?img=5120]

burada yuvarlak içine aldığım veriyi çekmek istiyorum.;
[Resim: do.php?img=5122]

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

[attachment=23648]
Sayın ustaoglu,

öncelikle,aşağıda bağlantısı yazılı konuyu okumanız verimli olacaktır kanısındayım.

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

EK'te;

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(17/10/2015, 20:59)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın ustaoglu,

örnek uygulama güncellenmiştir.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.

sayın atoz112;

verdiğiniz cevap ve uygulama daki yardmınız için teşekkür ederim ancak uygulama üzerinde yapmış olduğunuz düzenlemeyi anlıyamadım. stok_takib formunda fatura_kalan_koli metin kutusunun koli hesaplamasını nasıl yaptığını ve bunu tabloya kaydettiğini anlayamadım. uygulamanın bendeki örneğinde bu işlem urun_cikis_altform bölümünde alt kısımda toplama yaparak ordan da ilgili metin kutusuna aktarılıyor ve her yeni kayıtta bu işlemi yeniden hesaplıyordu tabloya kaydetme işlemini yapamamıştım. bu işlemin nasıl olduğunu anlatmanızı rica ederim. böylelikle uygulamamın bendeki asıl haline bu işlemi anlıyarak çekebileceğim

tekrardan yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.
Sayın ustaoglu,

Alıntı:...uygulama üzerinde yapmış olduğunuz düzenlemeyi anlıyamadım...

ifadenizde bahsettiğiniz bilgi talebinize yönelik olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

YAPILAN İŞLEMLER VE DÜZENLEMELER

1) Bir önceki mesajda da dikkat çekilmek sureti ile yazıldığı üzere,lütfen bu veya bundan sonraki uygulamalarınızda ilk 5 maddede yazılı tavsiyeleri sadece tablo ve alanlarda değil form üzerindeki denetimlerinizde de uygulamaya özen ve gayret gösteriniz.çünkü;ilk yapılma durumunda kalınan düzenlemelerden biri de daha doğrusu ilki de bu oldu.gerekli birkaç denetim bu vesile ile düzenlenmiştir.

2) stok_takibi adlı formun üzerindeki faturada_kalan_koli adlı denetim,bu formun kayıt kaynağı olan urun_giris adlı tablodaki faturada_kalan_koli adlı alan ile ilişkilendirilmeksizin “ilişkisiz” olarak bırakılmış ve Denetim Kaynağı satırına =[Alış Miktarı (Koli)]-[Ürün Çıkışı alt formu1].[Form]![mtn_tplcikismikkoli] şeklinde bir formül yazılmış.doğal olarak da burada yer alan veri de ilgili tabloya kaydedilmediği için tabloda bu alan “boş” çıkmaktadır.

Bu nedenle;önce stok_takibi adlı formdaki faturada_kalan_koli adlı denetimin Denetim Kaynağı satırına faturada_kalan_koli alan adı dahil edilmiştir ve akabinde de bu formun Geçerli Olduğunda olay yordamına

Kod:
Private Sub Form_Current()
'ATOZ:
'AŞAĞIDAKİ KOD İFADESİ EKLENMİŞTİR.
Me.faturada_kalan_koli = [Alış Miktarı (Koli)] - Forms![stok_takibi]![Ürün Çıkışı alt formu1].Form![mtn_tplcikismikkoli]
End Sub

kod satırları yazılmıştır.ayrıca,yazmış olduğunuz alt formdaki denetim adı için kullandığınız kod ifadesi de yukarıdaki olay yordamındaki hali ile değiştirilmiştir.

3) fatura_takib adlı formun üzerindeki Stokta kalan ürün koli değerini göstermek için kullanmayı istediğiniz Metin40 adlı denetimi kutusunu da bu formun Denetim Kaynağını oluşturan urun_giris adlı tablo olmasına ve bu denetimde de faturada_kalan_koli adlı alan ile ilişkilendirilmesi gerekirken yine “ilişkisiz” bıraktığınızdan ve aynı zamanda yine bu satırda =[Formlar]![stok_takibi]![faturada_kalan_koli] şekilden bir formül kullandığınızdan dolayı,yine ilgili tabloya bir değer aktarımının yapılmaması durumuna neden olunmuştur.

İlgili denetim faturada_kalan_koli alanı ile Denetim Kaynağı satırında ilişkilendirilmiştir.akabinde,bu formun Geçerli Olduğunda olay yordamına

Kod:
Private Sub Form_Current()
'DoCmd.Requery "fatura_takib"
Me.Requery

Me.Metin40 = DLookup("[faturada_kalan_koli]", "urun_giris", "[sira_numarasi]=" & Me.sira_numarasi)
End Sub

kod satırları yazılmıştır.ayrıca,yeri gelmişken belirtmekte fayda var.eğer mevcut olan üzerinde işlem yapılmakta olan formun GÜNCELLENMESİ yapılacaksa,bunu gerçekleştirmek için
Kod:
'DoCmd.Requery "fatura_takib"

ifadesi yerine,sadece
Kod:
Me.Requery

yazmanız yeterli,hataya maruz kalmamak için.Yukarıda yazılı anlatımların faydalı olması temennisi ile.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar. 
(17/10/2015, 21:58)atoz112 yazdı: [ -> ]hataya maruz kalmamak için.Yukarıda yazılı anlatımların faydalı olması temennisi ile.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar. 

sayın atoz112;
yardımlarınız için tekrardan teşekkür ederim.
detaylı anlatımınız sayesinde yapmış olduğunuz düzenlemeyi çalışmamın son haline uyarlaya bildim.
ancak bu işlemi yapınca bir hata oluştu;
stok_takibi adlı formunda sağ üstte bulunan fatura durumu "Stokta,parçalı yüklendi" alanında stokta veya kapandı yazdığı sürece fatura_takib formunda bulunan metin40 adlı alanda değer yazıyor ancak, fatura durumu bölümünden parçalı yüklendi veya tam yüklendi seçeneği seçilince tabloya herhangi bir kayıt yapmamakta ve dolayısıyla ilgili metine herhangi bir veri gelmemektedir. bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ?
resimle göstermek gerekirse;
[Resim: do.php?img=5123]
şeklinde seçilince kaydettikten sonra kalan miktarlar alanın da herhangi bir veri görüntülenmiyor
[Resim: do.php?img=5124]
Sayın ustaoglu,

Alıntı:...detaylı anlatımınız sayesinde yapmış olduğunuz düzenlemeyi çalışmamın son haline uyarlaya bildim...

ifadeniz ile sizin de beyan ettiğiniz gibi,bu anlatıma konu olan uygulamanız üzerinde çalıştığınız denemedir.ve tüm mesajlarda belirtilen hususlardaki uygun görülen düzenlemeler yapılmak durumunda kalınmıştır.dolayısı ile de bu anlatımlar bu uygulama için geçerlidir.

Fakat,ifadenizde geçen “asıl uygulamanıza adapte etme” işlemi üzerine,ilk etapta dikkat çekilecek husus,bu asıl uygulamanızda da eğer benzeri düzeltilmesi gereken hususlar söz konusu ise;gerek bu asıl uygulamanızı inceleyip fikir edinmek sureti ile tetkik etmeden ve gerekse de bu durumlara neden olabilecek harici bir durumların olup olmadığını bilmeden bir yorumda bulunmak hem doğru olmaz hem de geçerli sayılmaz kanısındayım.

son olarak,elbette ki bu deneme uygulamanız üzerinden tekrar bir inceleme yapmak sureti ile bu bahsini yaptığınız seçimlere göre kontroller yapılabilir fakat bu kontroller,sadece bu düzenlenmiş uygulamanızda geçerli de kalmak durumunda olabilir.tekrar incelemelerin sonuçları uygun zamanda paylaşılacaktır.ancak,bunu sağlayabilirim,bu hususlar nezdinde,kendi adıma.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Sayfalar: 1 2