AccessTr.neT

Tam Versiyon: Form ve Rapor üzerindeki alanların toplanması
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Herkese Merhaba,

Değerli Forum Üyeleri,

Ekte göreceğiniz dosya üzerinde oldukça sorunum vardı. Başta atoz112 olmak üzere, vakit harcayan herkese teşekkür ederim. Sorunuma gelince;

Form üzerinde; FRM_ANA formunu çalıştırdığınızda formun sağ tarafında; etiket adı: KASA DEVRİ olan bir alan göreceksiniz. Bu alan, SRG_2_SON_TARIH_ALT_FORM undan gelmektedir. Bu sorgunun amacı, bir önceki günün Kasa Nakit alanını getirmesidir. Sorguyu doğru yaptığımı düşünüyorum ki, bir önceki tarihe bağlı kasa nakit alanı bilgisini getirmektedir. Başka bir kısayolu varsa önerilerinize açığım.

Sorunum bu noktada başlıyor.
GELİRLER sekmesindeki FRM_SALON_SATISI alt formunun Form alt bilgisindeki Toplam Ciro etiketli Metin12 alan formülünün Toplam Gelir etiketli SAT alanı ile toplanmasıdır. Yani;

(Toplam Ciro) - Metin12 = [SAT]+[SRG_2_SON_TARIH_ALT_FORM]![KASADEVRI] yaptığım halde sonuç yanlış geliyor.
Aynı durum, RPR_KASA_RAPORU nda da yapılamamıştır.

Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.
Sayın aliyuzen,

Bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak,
Eklediğiniz örnek uygulamayı henüz inceleme imkanım olmadı,kendi adıma,fakat;sorununuza çözüm olması temennisi ile ilk etapta bilgi paylaşımı olması adına şu açıklamaların yapılması uygun görülmektedir.

Bir formun içerisindeki bir alt formda yer alan bir denetimdeki değeri almak ya da bu denetim değerini bir hesaplama içerisinde kullanmak istediğiniz takdirde yazılması gereken kod ifadesi için
Kod:
Forms![anaformun_adi]![altformun_adi].Form![altformdaki_denetimin_adi]

şeklinde bir kod kalıbı kullanılabilir.bu kod baz alınarak hesaplama işlemleri için ilgili denetimler kendi alanında yazılmak sureti ile sorunun çözümü  sağlanabilir.yazdığınız denetim adlarından yola çıkılarak ilgili denetimin kod satırı muhtemel aşağıdaki gibi olmalı:
Kod:
Me.Metin12 = Forms![FRM_ANA]![FRM_SALON_SATISI].Form![SAT]+Forms![FRM_ANA]![SRG_2_SON_TARIH_ALT_FORM].Form![KASADEVRI]

son olarak,bir de tavsiye olması adına;lütfen,her bir konunuzda uygulama eklerken uygulamalarınızın isimlendirmelerini aynı şekilde yazmayınız.bunun yerine,daha verimli bir kullanım olması adına,isimin yanına o günün tarihini yazabilirsiniz.örneğin;sorun ne ile ilgili ise o sorunu ifade edecek kısa bir tanımlama ve tarih bilgisi olması gibi,"AlanToplama_2015-10-30" gibi.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Merhabalar,

Ana formda dediğiniz kodu metin kutusuna yazdım ve çalıştı. Ancak, kayıtlar arası geçiş yaptığımda datanın içeriği refresh olmuyor. Dolayısıyla, bir önceki günün kasasında kalan parayı getiremediğim için programı da kullanamıyoruz.

Kayıtlar arasında gezinirken ya da kayıt değiştirdikten sonra, sub formdaki Toplam Ciro alanı içine odaklanıp F5 e basıp refresh ettiğimde doğru hesaplamayı yapıyor. Ancak, kayıtlar arasında gezerken hesaplamada hata oluyor. otomatik getirmiyor.

Bu arada, formdaki bu sorunu nasıl çözeceğimi bilmemekle, sorunu bir şekilde çözsek bile rapor üzerinde refresh yapamayacağım için rapor üzerindeki alanda #Tür? hatası almaya devam ediyorum.

Bir türlü bu durumu geçemedim. Geçemeyince de sanırım proje bu şekliye iptal olacak.

Yine de destek veren zamana ayıran, bu portalı oluşturan ve bizlerin sesini duyan herkese teşekkürler.
Sayın aliyuzen,

Bir ana formun içerisindeki bir alt formun güncellenmesini (requery) sağlamak için,
Kod:
Forms!anaforun_adi.altformun_adi.Form.Requery
şeklinde yazılması gerekmektedir.eğer bu tanımların aralarında boşluk varsa (ki,bu hatalı bir nesne tanımlamasıdır.bu hatalı tanımlamalar ile ilgili aşağıdaki bağlantıda yer alan konuyu incelemeniz yerinde olacaktır) ,aşağıdaki gibi köşeli parantezler “[ ]” içerisine alınmak sureti ile yazılmalıdır.
Kod:
Forms![anaforun_adi].[altformun_adi].Form.Requery
Yine,kullandığınız tanımlamalardna yola çıkarak örnek vermek gerekirse,sizin kullanmanız gereken kod satırları da
Kod:
Forms!FRM_ANA.FRM_SALON_SATISI.Form.Requery
Forms!FRM_ANA.SRG_2_SON_TARIH_ALT_FORM.Form.Requery
gibi olmalıdır.

Ayrıca,eğer bir alt formdaki herhangi bir denetimi direkt güncellemek (requery) istiyorsanız,bunun için de,yine tanımlardan hareket ile
Kod:
Forms![FRM_ANA]![FRM_SALON_SATISI].Form![Metin12].Requery
şeklinde bir kod ifadesi geçerli olacaktır.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Merhaba, verdiğiniz kodu denedim ve çalıştı. Peki, rapordaki refresh problemini de aynı şekilde geçmiş oluyor muyum? Bu şekilde sorun çözülmüş oluyor mu?
(30/10/2015, 20:54)atoz112 yazdı: [ -> ]Sayın aliyuzen,

Bir ana formun içerisindeki bir alt formun güncellenmesini (requery) sağlamak için,

Kod:
Forms!anaforun_adi.altformun_adi.Form.Requery
şeklinde yazılması gerekmektedir.eğer bu tanımların aralarında boşluk varsa (ki,bu hatalı bir nesne tanımlamasıdır.bu hatalı tanımlamalar ile ilgili aşağıdaki bağlantıda yer alan konuyu incelemeniz yerinde olacaktır) ,aşağıdaki gibi köşeli parantezler “[ ]” içerisine alınmak sureti ile yazılmalıdır.

Kod:
Forms![anaforun_adi].[altformun_adi].Form.Requery
Yine,kullandığınız tanımlamalardna yola çıkarak örnek vermek gerekirse,sizin kullanmanız gereken kod satırları da

Kod:
Forms!FRM_ANA.FRM_SALON_SATISI.Form.Requery
Forms!FRM_ANA.SRG_2_SON_TARIH_ALT_FORM.Form.Requery
gibi olmalıdır.

Ayrıca,eğer bir alt formdaki herhangi bir denetimi direkt güncellemek (requery) istiyorsanız,bunun için de,yine tanımlardan hareket ile

Kod:
Forms![FRM_ANA]![FRM_SALON_SATISI].Form![Metin12].Requery
şeklinde bir kod ifadesi geçerli olacaktır.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.

Merhaba,

Sorunumu gösterdiğiniz yolla çözdüm. Çok teşekkür ederim.
Sayfalar: 1 2