AccessTr.neT

Tam Versiyon: Giriş-Çıkış tarih denetimi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Sayın Hocalarım,

Yapmak istediğim konu şu;

1-Giriş kaydı yapılırken Giriş Tarihinin o günkü tarihten  önceki veya sonraki tarihin olmaması, 

o günkü tarihin yazılmasının zorunlu olduğu uyarısını yapması,mutlaka o günkü tarihin girilmesi.
2-Ayrıca şahıs Çıkış Tarihinden önce  çıkış yaptığı takdairde formda bulunan Konaklama bilgilerindeki çıkış tarih ve saati         değilde ,Çıkışın gerçekleştiği tarih ve saatin  Odabilgileriaktar tablosuna yazması,şayet Çıkış işlemi Konaklama bilgilerinde yazılı tarihte yapılmış ise Normal işlemin yapılması.
  Konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Not:Sitede gereksiz şişme olmaması açısından örnek eklemiyorum,çünkü soruya yönelik örnek "Varsayılan (0) değer" konusunda  var.

Saygılarımla
İyi çalışmalar.
Sayın fascioglu,

Bahsettiğiniz taleplerinize yönelik olarak,aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

1)  

Alıntı:1-Giriş kaydı yapılırken Giriş Tarihinin o günkü tarihten  önceki veya sonraki tarihin olmaması, 
o günkü tarihin yazılmasının zorunlu olduğu uyarısını yapması,mutlaka o günkü tarihin girilmesi.

ifadenize yönelik olarak,madem illa ki o günün tarihinin giriş tarihi olarak yazdırılmasını istiyorsunuz,öyleyse mesaj ile belirtmesini ya da kontrol yazılmasını gerektirmeyecek şekilde,ilgili Giristarihi denetiminin Varsayılan Değer satırına sadece DATE() fonksiyonunu yazmak yeterli.

Böylece,kullanıcıyı (giriş yapacak kişiyi) hiç bu durumlar ile uğraştırmaksızın,bu denetime geçildiğinde otomatikman o günün tarihini yazdırmış olacaksınız.

2) 

Alıntı:2-Ayrıca şahıs Çıkış Tarihinden önce  çıkış yaptığı takdirde formda bulunan Konaklama bilgilerindeki çıkış tarih ve saati değil de,Çıkışın gerçekleştiği tarih ve saatin  Odabilgileriaktar tablosuna yazması,şayet Çıkış işlemi Konaklama bilgilerinde yazılı tarihte yapılmış ise Normal işlemin yapılması.

ifadenize yönelik olarak,yine yukarıdaki açıklamada olduğu gibi,bu talebiniz için de,çıkış tarihi değerinin gösterildiği denetimin Varsayılan Değer satırına o günün tarihi olması için DATE() fonksiyonunu yazmak yeterli olsa gerek.

bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Atoz112 Hocam
Dediğiniz biliyorum ama öyle olmuyor vede olmaz,sebebine gelecek olursak.
1-Giriş tarihini girdikten sonra konaklama suresini yazıyoruz ve çıkış tarihni hesaplıyor.
2-Çıkış tarihi içinde aynı mevzu geçerli.
Saygılarımla.
Atoz hocanın cevabına ek olarak, 1 nolu soru için

Giriş tarihi yazdığınız metin kutusunun güncelleştirme sonrasında olayına

if mtn_giristarihi <> Date() then

msgbox("mesaj metni")
me.mtn_giristarihi=Date()
end if

şeklinde kod ekleyrek denetim yaptırabilirsiniz.
Sayın Ozan hocam
Kodu uyarladım tamam,ancak Otomatik tarih yerine,tarihi manuel olarak yazmak,ayrıca msg.Tarihi onaylarsak daha iyi olmazmı.
Saygılarımla.
(02/11/2015, 17:30)fascioğlu yazdı: [ -> ]ayrıca msg.Tarihi onaylarsak daha iyi olmazmı.

Cümlesinden malesef birşey anlamadım. Benim yazdığım kod öneri, sizin kodu olmasını istediğiniz gibi düzeltmeniz gerekiyor. farklı tarih girildiğinde uyarı istemiyorsanız msgbox'ı iptal edin, farklı tarih girdiğinizde tarihin otomatik yazılmasını istemiyorsanız metin kutusuna tarih ekleten kodu kaldırın.
Sayfalar: 1 2