AccessTr.neT

Tam Versiyon: Tabloda Bir Alana Sorgu Oluştururken Hata Almak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Merhabalar,

Oluşturduğum tabloda bir alana sorgu oluşturuyorum IIF kullanarakç Fakat tabloyu açtığımda şartlar uymasına rağmen istediğim sonucu alamıyorum.

Örneğin, 
Tabloda Son Durum ve Süre Bitiş Tarihi isimli iki alanım var.
Sorgu oluşturup Son Durum'un ölçütüne IIF([Süre Bitiş Tarihi]<=Date();"TEKİT ET"; IIF([Süre Bitiş Tarihi]>Date();"BEKLE";"TEKİT ETMENE GEREK YOK"))

nerde yanlış yapıyorum formülü yazıp kaydediyorum fakat tabloyu açtığımda Son Durum alanında hiçbirşey görünmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim...
"Tabloda son durum alanının ölçütüne" şeklinde yazmışsınız, bildiğim kadarıyla ölçüt olayı tabloda değil sorguda olur. Tabloda hesaplanmış alan olayı var ancak bu tür IIF ifadesi sıkıntı yaratır.
iif işleci için sorgu kullanmalısınız.

Örnek uygulamanızı eklerseniz inceleyebiliriz.

Site Kuralları gereği, tümü büyük harflerle konu başlığı yazmayınız. Daha önceki konunuzda bu kural hakkında bilgi verimişti.

Yine Site Kuralları gereği açtığınız konulara geri bildirimde bulunmalısınız.
TALBO ÜZERİNDEN İKİ KAYIT ARASINA KAYIT EKLEME??
Süresi Biten Bir Kayıt İçin Uyarı Almak...
Tabloda sadece belli bir hücreye kısıt getirme??
Tablodaki son durum alanının ölçütüne yazmıyor, sorgu oluşturup son durum alanının ölçütüne yazıyor dikkatli bakarsanız. ben Access 2013 kullanıyorum ve farklı kaydedemiyorum. Gerekli özellikleri deteklemiyor diyor. basit bir örnekle tabloya bu iki alanı ekleyip sorgu üzerinde gösterirseniz memnun olurum...
(03/11/2015, 11:46)dilcet38 yazdı: [ -> ]Tablodaki son durum alanının ölçütüne yazmıyor, sorgu oluşturup son durum alanının ölçütüne yazıyor dikkatli bakarsanız.

(03/11/2015, 10:53)dilcet38 yazdı: [ -> ]Oluşturduğum tabloda bir alana sorgu oluşturuyorum IIF kullanarakç

Dikkatli baktım, mesajınızda oluşturduğunuz tablodaki bir alana sorgu oluşturduğunuz yazıyor.

Bahsettiğiniz işlem için ölçüt kullanamazsınız.

Ekteki örnekteki sorguyu inceleyiniz. Bu hesaplamanın sonucunu tabloya kaydetmenize gerek yok. Kaydetmek isterseniz güncelleme sorgusu ile tablodaki alanı güncelleyebilirsiniz,

Ayrıca, sorguda TEKİT ET, BEKLE, TEKİT ETMENE GEREK YOK şeklinde ifade var, yazılan koda göre TEKİT ET ile BEKLE sonduruma yazılabiliyor ancak TEKİT ETMENE GEREK YOK yazılması için uygun kriter yok.
(03/11/2015, 11:59)ozanakkaya yazdı: [ -> ]
(03/11/2015, 11:46)dilcet38 yazdı: [ -> ]Tablodaki son durum alanının ölçütüne yazmıyor, sorgu oluşturup son durum alanının ölçütüne yazıyor dikkatli bakarsanız.

(03/11/2015, 10:53)dilcet38 yazdı: [ -> ]Oluşturduğum tabloda bir alana sorgu oluşturuyorum IIF kullanarakç

Dikkatli baktım, mesajınızda oluşturduğunuz tablodaki bir alana sorgu oluşturduğunuz yazıyor.

Ekteki örnekteki sorguyu inceleyiniz. Bu hesaplamanın sonucunu tabloya kaydetmenize gerek yok. Kaydetmek isterseniz güncelleme sorgusu ile tablodaki alanı güncelleyebilirsiniz,

Ayrıca, sorguda TEKİT ET, BEKLE, TEKİT ETMENE GEREK YOK şeklinde ifade var, yazılan koda göre TEKİT ET ile BEKLE sonduruma yazılabiliyor ancak TEKİT ETMENE GEREK YOK yazılması için uygun kriter yok.

ilk mesajınızda ""Tabloda son durum alanının ölçütüne" şeklinde yazmışsınız, bildiğim kadarıyla ölçüt olayı tabloda değil sorguda olur. " ölçütten bahsetmişsiniz bende ölçütü sorguda kullandığımı açıkca yazdım. "Örneğin, 

Sorgu oluşturup Son Durum'un ölçütüne" diye. ama son mesajınızla ilk mesajınızın pek alakası yok. Doğru yazdığımı düşünüyorum. Teşekkürler...
(03/11/2015, 12:06)dilcet38 yazdı: [ -> ]
(03/11/2015, 11:59)ozanakkaya yazdı: [ -> ]

ilk mesajınızda ""Tabloda son durum alanının ölçütüne" şeklinde yazmışsınız, bildiğim kadarıyla ölçüt olayı tabloda değil sorguda olur. " ölçütten bahsetmişsiniz bende ölçütü sorguda kullandığımı açıkca yazdım. "Örneğin, 

Sorgu oluşturup Son Durum'un ölçütüne" diye. ama son mesajınızla ilk mesajınızın pek alakası yok. Doğru yazdığımı düşünüyorum. Teşekkürler...

örneği inceledim teşekkürler fakat son durumun sonucu nerede yazıyor onu göremedim. mesela tabloda ilk sırada 03.11.2015 var buna göre "TEKİT ET" yazması gerekiyor Son durum sütununda. ayrıca tabloda son durum alanı yok. 
Sayfalar: 1 2 3