AccessTr.neT

Tam Versiyon: Şarta bağlı Veri girme izni
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayın Atoz 112 hocam,

Alternatif cevabınız vede emeğiniz için çok çok teşekkür ederim,şüphesiz çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.
    Sayın Atoz hocam sona geldiğim çalışmam ekte buradaki eksiklikleri konu kapandıktan sonra yazmıştım ama kural
gereği cevaplanamazdı.
Çalışmadaki eksiklik iki şıktan oluşuyor,
1-Garson seçme konusunda sıkıntı yok,Ancak menü listesi açıkken (urunadı alanı) garson seçimi yapmadan boş masalardan herhangi birine tıklayıp  menü listesinden seçim yapılabiliyor bu durumun önlenmesi için ne yapılabilir.
2-frm_musteri formunda girilen ürünlere ekleme veya çıkarma yapmadan önce ekleme veya çıkarma yapılacak satırı seçme şartını oluşturmak.

Saygılarımla.
sayın fascioglu,

bilgilendirme ile ilk etapta cevap vermiş olmak adına,aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

birinci sorunuz için;
menü alt formundaki ürün adı seçiminde tıklandığında olayına bir kontrol yazılabilir.mesela;
eğer garson adı denetimi boşsa (IsNull komutu ile) garson seçimi yapılmasına yönlendirilebilir.

ikinci sorunuz için de,
aynı isimli bir diğer konunuzda eklediğim örnekte kontrol işlemi mevcut.inceleyebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Atoz hocam

1-soruyla ilgili bir örnek eklebilirmisiniz,
2-soruyla ilgili ise ekleme çıkarma yapabiliyorum ama ekleme veya çıkarma yaparken ekleme yapılacak satırı seçme koşulu oluşturmak istiyorum
Saygılarımla
İyi çalışmalar.
sayın fascioglu,

birinci sorunuzun cevabı için,henüz uygulamanızı inceleme imkanım olmadı fakat,bir kalıp olması adına aşağıakii kod ifadeleri gibi oluşturulabilir bu kontrol işlemi.

ürün adının yazılı olduğu denetimin Tıklandığında olay yordamına yazabilirsiniz.

Kod:
if IsNull([Forms]![anaformun_adi]![garson_denetiminin_adi]) or [Forms]![anaformun_adi]![garson_denetiminin_adi]="" then

msgbox("Garson seçiniz")
[Forms]![anaformun_adi]![garson_denetiminin_adi].setfocus
exit sub
else
'...aksi durumsa;yapılması gerekli diğer işlemler...
end if

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Atoz112,

Sonuç olumlu,teşekkür ederim.
Saygılarımla.