AccessTr.neT

Tam Versiyon: Vb.da Hesaplama
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Sayın Arkadaşlar,Değerli Hocalarım.

Ekli çalışmamda Teknikservis formu üzerinde yer alan servishesabı formundaki toplam alanında yer alan  tutarı  Teknikservis formunda bulunan
Değişen Parca Topl.alanına aktaramadım, form üzerinde aktarabiliyorum ama bu seferde hesaplamayı yapmıyor.Bu konuda Vb.aşağıdaki kodu yazdım
oda olmadı.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Sub HesapYap()

Me.mtn_degisenToplami = Dlookup ("Toplam", "servıshesabı", "ıslemno = '" & Forms!TEKNİKSERVIS!mtn_degisenToplami & "'")
        Me.mtn_hesaptoplami = Me.mtn_servis_tutari
        Me.mtn_bakiye = Me.mtn_hesaptoplami - Me.ODENEN
Me.Requery
End Sub

Saygılarımla
İyi çalışmalar.
DLookup İşlevi bağlantısındaki konuyu inceleyiniz.

EKlediğiniz kodda tablo veya sorgu adı olarak "servıshesabı" yazmışsınız, bu isimde tablo veya sorgu adı yok.
Kriter olarak "ıslemno = '" & Forms!TEKNİKSERVIS!mtn_degisenToplami & "'"

Yazmışsınız. ıslemno ile toplam alanını eşitleyerek sonuç alamazsınız.

Birde şu Türkçe karakter olayına da bir çözüm bulun. Doğru kod yazsanız bile Türkçe karakterlerden dolayı sonuç alamıyor olabilirsiniz.
Pek Anlamam ama Bakbalım
Emek ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Form üzerinde hesaplamada sıkıntı yok,benim yapmaya çalıştığım vb.kod yazarak hesaplamayı yapmak.
Güncellenecek metin kutuları anaformda, güncelleme işlemi alt formda.

SERVISHESABI isimli alt formun güncelleştirme sonrasında olayına

Forms!frm_TEKNİKSERVIS.mtn_degisenToplami = ...........
Forms!frm_TEKNİKSERVIS.mtn_hesaptoplami = ...........
Forms!frm_TEKNİKSERVIS.mtn_bakiye = ............

şeklinde kod eklemeniz gerekli.

Dlookup olayı için daha önce belirttiğim gibi ilgili konuyu inceleyiniz. Dlookup ta "alan","tabloadı","kriter" şeklinde yazılmalı, kriterin doğru olması gerekli. işlem no ile değişen toplamı alanı kritere yazılmaz. işlemno= işlemno şeklinde yazılmalı.
Ayrıca, sizin yazdığınız koddaki kriterde ' (tek tırnak) var. Bu metin alanları için yazılır. Sizin işlemno alanınız sayı olduğu için tırnak işaretinin konmaması gerekli.

Dlookup yerine Dsum kodu ile servishesabı tablosundaki tutarı alanını (kriter islemno) toplatırsanız daha uygun olur.

Hesaplama olayı teknikservis isimli formda da olmalı,

mtn_hesaptoplami=mtn_servistutari+mtn_degisentoplami
mtn_bakiye= mtn_hesaptoplami+odenen

gibi.

Siz biraz daha Dlookup veya Dsum üzerinde çalışın. Mevzuyu öğrenmeye çalışın.
Sayın Ozan hocam,
Cevabınız için çok teşekkür ederi,öncelikle eskiden yapmış olduğum çalışmadaki türkçe karakterli kaldırdım yeniden düzenledim.Yalnız sizden ricam cevabınızda yazmış olduğunuz kodların tamamını
yazsanız benide bu sıkıntıdan kurtarmış olursunuz valla kafam allak bullak olmuş durumda.
Saygılarımla.
İyi çalışmalar
Sayfalar: 1 2 3