AccessTr.neT

Tam Versiyon: Metin kutularındaki sıfır değerleri gizleme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar FaturaGiriş Formunda  En alttaki MatrahSekiz, MatrahOnSekiz, Toplam, KdvSekiz, KdvOnSekiz ve Yekun Metin kutuları boş olduğu zaman 0,00 şeklinde görünüyor. Benim istediğim eğer oluyorsa bu betin kutularında rakam yoksa tamamen boş olarak görünsün.  tamamen boş olarak istememin nedeni kestiğimiz fatura 4 nüsha attaki kopyalar fazla okunaklı olmadığı için sıfırlar bazen rakammış gibi algılanabilir. bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
sayın kenan827,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

eklediğiniz örnek uygulamanızı inceleme zamanım kendi adıma olmadığından dolayı geçerli yorum ya da bilgilendirmede bulunamamaktayım.

fakat,ilk etapta bir cevap verebilmiş olmak adına,bir ihtimal;
eğer  0,00 değeri ilgili metin denetimlerinde görünüyorsa,muhtemelen NZ Fonksiyonu kullanıyorsunuzdur.
ve,NZ dönüş değeri olarak da 0 (Sıfır) değerini vermiş olabilirsiniz.

yapılması gereken;
bu NZ Fonksiyonu yazımında,0 (Sıfır) değeri yazmak yerine NULL ya da "" (2 adet yan yana Çift tırnak) şeklinde yazabilirsiniz.

bir diğer öneri olarak da;
eğer bir hesaplama sonucundan ya da direkt olarak herhangi bir denetimdeki değere göre değer elde ediliyorsa;IIF Fonksiyonu kullanmak sureti ile de bir kontrol yaptırarak NULL ya da "" işareti verdirebilirsiniz.

her iki fonksiyon için de,site arama sayfasında aynı ifadeleri aratmak sureti ile daha ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Evet hocam NZ Fonksiyonu kullanıyorum 0 değeri "" şeklinde değiştiriyorum. Değişikliği kayıt etmeme izin vermiyor. Hata veriyor. Herhalde yanlış bir işlem yapıyorum.
sayın kenan827,

Alıntı:...Değişikliği kayıt etmeme izin vermiyor...

ifadenize yönelik olarak;
(yine örneği inceleme imkanım mümkün olmadığı için,ancak yazdıklarınıza dair bilgilendirmede bulunmak adına),

bunun nedeni,bir ihtimal:
ilgili form ya da alt formlarda eğer izinler satırında HAYIR olarak işaretli ise,bu durum geçerlidir.

yapılması gereken;
ilgili formları tasarım olarak açınız.
ÖZELLİKLER-VERİ sekmesinde sadece EKLEME / SİLME / DÜZENLEME izin satırları HAYIR ise,bunları EVET olarak değiştiriniz.

Forum FaturaDetay ÖZELLİKLER-VERİ sekmesinde EKLEME / SİLME / DÜZENLEME izin satırlarının hepsi EVET olmasına rağmen değikliğe izin vermiyor. Hocam kodlardan hiç anlamıyorum. Yanlış bir işlem de yapmak istemiyorum. Size zahmet olmayacaksa eklediğim programa anlattıklarınızı uygulayarak eklerseniz çok sevinirim sayılar.
sayın kenan827,

EK'te;
(alternatif yöntemlerin de uygulanması olası olmakla birlikte),
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2