AccessTr.neT

Tam Versiyon: excel formüllerini Access'e uyarlama-Acil
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Temel Access bilgilerine sahibim. Sizleri lüzumsuz yere yormadan sonuç almak istiyorum. Şu şekilde izah edeyim;

Doktora tezim kapsamında yaptığım tüm hesaplamaları Excel tablolarında formüle ettim. Sorunsuz çalışıyor. Fakat istedim ki kullanıcı kolaylığı olsun ve bir veri tabanı üzerinden çalışsın. Tablolarımı access'e bağlı tablolarla yükledim, tablolar arası ilişkilerimi kurdum. Veri entegrasyonu da sorunsuz sağlandı.

Ancak ifadeleri formüle ederken sorun yaşadığım birşey var. Accesste bir kolon elemanları ile başka bir kolon elemanları topla çıkar gibi işlemlerde kullanılıyor. Kolon içerisindeki seçtiğim satırlarla nasıl işlem yapabilirim? Örneğin Excel de formül girerken =A3-B2 dediğimizde A kolonunun 3 nolu elemanı ile B kolonunun 2 nolu elemanının farkını hesaplayabiliyorum. Tutup uzattığım zaman hücreyi, sayfa sonuna kadar da işlemi tekrarlıyor en genel hali ile. Bu basit işlemi Access te nasıl yapabiliriz?
sayın Uçar,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

ilk etapta bir cevaplama olması adına,elbetteki daha ayrıntılı bilgilendirmeler yapılabilir fakat khesaplama işlemleri için form üzerine eklenecek olan denetimleri (textbox,combobx ya da listbox gibi) kullanmak sureti ile gerçekleştirilebilir.

ÖRNEK

Textbox1 (Metin1) denetiminin değeri 10
Textbox2 (Metin2) denetiminin değeri 5

Textbox3(sonuc_txt) denetimine sonucu aktarmak için

sonuc_txt=Metin1 - Metin2 şeklinde yazılır,ilgili kod sayfasında ya da ilişkisiz denetimin Veri - Denetim Kaynağı satırına.

son olarak;
uygulamanızda gerçekleştirmeyi talep ettiğiniz hesaplamalar veya işlemler söz konusu ise,lütfen içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve sonuçları görebilmek adına da birkaç kayıt olacak şekilde örnek uygulamanızı konunuza dahil ediniz.

katılımcılar tarafından uygun görülebilecek bilgi veya yönlendirme paylaşımlarını edinmeniz muhtemeldir.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayon Uçar;

Öncelikle Site Kurallarını okumanızı temenni ederim(3.Madde)

Alıntı:Örneğin Excel de formül girerken =A3-B2 dediğimizde A kolonunun 3 nolu elemanı ile B kolonunun 2 nolu elemanının farkını hesaplayabiliyorum. Tutup uzattığım zaman hücreyi, sayfa sonuna kadar da işlemi tekrarlıyor en genel hali ile.
İfadenize yönelik olarak,
Öncelikle accessin bir veritabanı olduğunu ve bu işlemin tablo üzerinde değilde form üzerinde yapmanın daha doğru olacağını belirtmek isterim.
Site de arama kısmına hesaplama işlemi / Access toplama işlemi vb yazarak çıkacak olan uygulamaları inceleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.Örneğin Form Üzerinde İşlem Yapma konusunda #2 cevapta sayın Atoz112 nin paylaşmış olduğu uygulama örneğini inceleye bilirsiniz.

Son olarak;
Alıntı:Doktora tezim kapsamında yaptığım tüm hesaplamaları Excel tablolarında formüle ettim. Sorunsuz çalışıyor. Fakat istedim ki kullanıcı kolaylığı olsun ve bir veri tabanı üzerinden çalışsın. Tablolarımı access'e bağlı tablolarla yükledim, tablolar arası ilişkilerimi kurdum. Veri entegrasyonu da sorunsuz sağlandı.
İfadenize yönelik, yapmış olduğunuz uygulamanızı içeriğinde farazi gerçek dışı ve sonuçları görmek maksadı ile 5-10 kayıt barındıracak şekilde konunuza dahil ederseniz muhtemel katılımcıların sorununuza daha hızlı çözüm üretmesini sağlaya bilirsiniz.

Bilgilerinize
Saygılar iyi çalışmalar...
(29/04/2016, 21:55)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın Uçar,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

ilk etapta bir cevaplama olması adına,elbetteki daha ayrıntılı bilgilendirmeler yapılabilir fakat khesaplama işlemleri için form üzerine eklenecek olan denetimleri (textbox,combobx ya da listbox gibi) kullanmak sureti ile gerçekleştirilebilir.

ÖRNEK

Textbox1 (Metin1) denetiminin değeri 10
Textbox2 (Metin2) denetiminin değeri 5

Textbox3(sonuc_txt) denetimine sonucu aktarmak için

sonuc_txt=Metin1 - Metin2 şeklinde yazılır,ilgili kod sayfasında ya da ilişkisiz denetimin Veri - Denetim Kaynağı satırına.

son olarak;
uygulamanızda gerçekleştirmeyi talep ettiğiniz hesaplamalar veya işlemler söz konusu ise,lütfen içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve sonuçları görebilmek adına da birkaç kayıt olacak şekilde örnek uygulamanızı konunuza dahil ediniz.

katılımcılar tarafından uygun görülebilecek bilgi veya yönlendirme paylaşımlarını edinmeniz muhtemeldir.

Çok teşekkür ederim. Tablo üzerinde değil sorgu üzerinden entegre verilerle çalışıyroum. Tavsiyeleriniz doğrultusunda araştırma yapacağım.
sayın Uçar,

Alıntı:Tablo üzerinde değil sorgu üzerinden entegre verilerle çalışıyroum

ifadenize yönelik olarak;
zaten hesaplama işlemlerini ister sorgu üzerinde yapabilir isterseniz de form üzerinde yapabilirsiniz.

ilişkisiz denetimler üzerinde göstermek sureti ve tabloya hesaplanmış alanları kaydetmemek üzere bunu sağlayabilirsiniz.

elbette ki,araştırmalarınıza devam ediniz fakat eğer yapmak istediğiniz hesaplama işlemleri ise,buna dair örneğinizi eklemeniz halinde daha fazla paylaşımları edinmeniz muhtemel olacaktır.

Sayın Atoz112; ilginize çok teşekkür ederim. Dosyam ekte yüklüdür. DY ile isimlendirdiğim sütunda listenin sonuna kadar ardışık satırlar için Y koordinat değerlerinin farkı hesaplanmaktadır. Bu işlevi tüm kolon için aynı şekilde Accesste yapmak istiyorum. Yani tek bir hücre için değil sorgudaki tüm dy kolonu için y koordinatlarının bir sonraki satırla olan farklarını listelemem lazım ki hesaplamaya devam edebilsin
Sayfalar: 1 2 3