AccessTr.neT

Tam Versiyon: ıff ifadeleri ile iç içe hesaplamaya göre değer (excel eğer)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
merhaba arkadaşlar,
aşağıdaki koşulu formüle edemedim. yardımlarınızı beklemekteyim. teşekkürler.

kisi_canta_agirligi > ( kisi_kilo %10)  büyükse "ağır" küçükse "normal"

yani diğer bir ifade ile 
IIf([kisi_canta_agirligi]>(([kisi_canta_agirligi]/[kisi_kilo])*10);"AĞIR_ÇANTA";"NORMAL")

yada;
kişi kendi ağırlığının %10 veya üzeri ağırlığında bir çanta taşıyorsa çantası ağır demekdir.

ama sürekli ağır çanta yazıyor.. 
teşekkürler.
sayın ruzgarajans,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;
öncelikle,uygulamanız üst sürüm olması nedeni ile inceleme imkanım olmamaktadır fakat,

Alıntı:kişi kendi ağırlığının %10 veya üzeri ağırlığında bir çanta taşıyorsa çantası ağır demekdir

ifadesinde bulunmanıza rağmen,
Kod:
(([kisi_canta_agirligi]/[kisi_kilo])*10)
şeklinde bir kod ifadesi kullanıyorsunuz.

eğer kişinin kendi ağırlığının %10 üzerinde bir ağır çanta taşıması yazılacaksa,
Kod:
(([kisi_kilo]*10)/100)
gibi yazmanız gerekmektedir.bu ifade;kişinin kilosunun %10 fazlasını değerini verir.karşılaştırma olarak da;

Kod:
sonuc: IIf([kisi_canta_agirligi]>(([kisi_kilo]*10)/100);"AĞIR_ÇANTA";"NORMAL")

şeklinde yazmalısınız ki,değere göre sonuç ifadesini yazabilmesi sağlansın.bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
hocam teşekkür ederim.
yorgunluktan olsa gerek.
ben accessi bu site sayesinde öğreniyorum. acemilikten olsa gerek sürekli formül mü hatalı şu mu bu mu derken yüzde hesabının yanlış olduğunu gözden kaçırmışım.
sayın ruzgarajans,

sorununuza çözüm bulunduysa ve yeterli olduysa,
konunuzun Cevaplanmış Sorular kategorisi'ne taşınmasını talep edebilirsiniz,buradan.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
konunun Cevaplanmış Sorular kategorisi'ne taşınmasını talep ediyorum.