AccessTr.neT

Tam Versiyon: Msgbox genel bilgi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Saygıdeğer hocalarım; Windows mesajlarının bir çoğunda, verilen bilgi iki satır halinde oluyor ve genelde üst satırda verilen bilgi kalın alt satır ise normal şekilde. Çok araştırmama rağmen msgbox ın böyle bir özelliğine ulaşamadım. msgbox da mesajı kalın yazdırma (Bold) kodu varsa ya da bir yolu bunu öğrenmeye çalışıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım da varsa onlardan da görüş bekliyorum. Cevap verecek herkese şimdiden teşekkür ederim.
sayın megasoftware,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

mesaj içeriğindeki yazıyı KALIN (BOLD) olarak yazmak için aşağıdaki örnek kod kalıbını bir butonun TIKLANDIĞINDA olay yordamı içerisine yazmak sureti ile değerlendirebilirsiniz.

Kod:
Eval ("MsgBox ('KALIN YAZI.@Normal Yazı.@@',0,' BAŞLIK YAZISI')")

ya da

Kod:
Eval ("MsgBox('KALIN YAZI." & vbCrLf & "@Normal Yazı.@@', " & vbInformation & ", 'BAŞLIK YAZISI')")

ya da

Kod:
Eval ("MsgBox (" & _
" 'KALIN YAZI 1' & Chr(13) & Chr(10) & " & _
" 'KALIN YAZI 2 " & _
" @Normal Yazı 1' & Chr(13) & Chr(10) & " & _
" 'Normal Yazı 2 " & _
" @@',16,' BAŞLIK YAZISI' ) ")

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
sayın megasoftware,

eğer ilgili mesaj içeriğinde EVET / HAYIR tercihine göre işlem yapılmasını sağlatmak da isterseniz,aşağıdaki kodu yine ilgili Butonun TIKLANDIĞINDA olay yordamı içerisine yazmak sureti ile deneyebilirsiniz.

Kod:
If (Eval("MsgBox ('KALIN YAZI.@Normal Yazı.@@',20,' BAŞLIK YAZISI')")) = vbYes Then
MsgBox "EVET işaretlendi"

'ya da,EVET tercihine göre YAPILMASI İSTENİLEN işlemler...
Else
MsgBox "HAYIR işaretlendi"

'ya da,HAYIR tercihine göre YAPILMASI İSTENİLEN işlemler...
End If

Hocan siz bir harikasınız hız ve isabetli mesaja binlerce kere teşekkür ve REP
sayın megasoftware,

bu konuda son bir bilgi paylaşımı olarak da,aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

BAŞLAT - DENETİM MASASI - GÖRÜNÜM VE TEMALAR - GÖRÜNTÜ - GÖRÜNÜM - GELİŞMİŞ sekmesi üzerinde yer alan Açılan Kutu'dan

İLETİ KUTUSU (Message Box) ifadesini seçmek sureti ile ilgili mesaj kutusunun yazı (font) değerlerini ve rengini değiştirebilirsiniz.

NOT
bu Windows ayarı elbette,tercihe ve takdire sunulmuştur.ayarın değiştirilmesi akabinde tekrar eski ayarları uygulamanızı yerinde olacaktır.SADECE,bilgilendirme amacı için yazılmıştır.