AccessTr.neT

Tam Versiyon: Yazdırmada Eksik Alan Uyarısı Ekleme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar merhaba ekteki formda HİZMET, Metin56 ve Hizmet Tarihi kısımlarından herhangi birinin boş olduğunda yazdırmaya çalıştığımda eksik alanı uyarı olarak gösterip yazdırmaması mümkün müdür?
Sayın Çevik,

Öncelikle,
Eklediğiniz örnek uygulama üst sürüm olması nedeni ile,kendi adıma inceleme imkanı söz konusu olmamaktadır fakat,fikir vermesi için;

1)

Eğer sadece bu üç denetim için böyle bir kontrol istiyorsanız:

If IsNull(Me.HİZMET) or Me.HİZMET="" or IsNull(Me.Metin56) or Me.Metin56="" or IsNull(Me.Hizmet Tarihi) or Me.Hizmet Tarihi="" then
MsgBox("HİZMET, Metin56 ve Hizmet Tarihi denetimlerini doldurunuz.")
Exit Sub
Else
'yazdırma işlemi için kullandığınız kod satırını buraya ekleyiniz"
End If

Benzeri bir kod kalıbı satırlarını kullanabilirsiniz.

2)

Eğer form üzerindeki bütün TextBox denetimlerinin hepsini kontrol ettirmek istiyorsanız:

Dim kontroladi As Control
Dim booFilledBox As Boolean

For Each kontroladi In Me.Controls
      If kontroladi.ControlType = acTextBox Then
           If Not (IsNull(kontroladi.Value) Or kontroladi.Value = "") Then
                booFilledBox = True
               'yazdırma işlemi için kullandığınız kod satırını buraya ekleyiniz"
Exit Sub
            Else
                MsgBox ("Bu denetimi BOŞ geçmeyiniz.")
                kontroladi.SetFocus
                Exit Sub
           End If
      End If
Next kontroladi

Benzeri kod kalıbı satırlarını kullanabilirsiniz.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Çevik,

Alıntı:Hizmet Tarihi

İfadenizde geçen bu yazma şekline yönelik olarak;
Muhtemel olsa gerek ki,uygulamanızdaki nesne (tablo,sorgu,form,…) adlarında ve alan adlarında Türkçe karakterler ve BOŞLUK bırakarak kullanma durumlarınız söz konusu.Bu nedenle,

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

Yukarıda bağlantısı yazılı konuyu incelemenizi ve içeriğindeki hususlara göre uygulamanızı yeniden düzenlemenizi naçizane tavsiye etmeyi uygun görmekteyim.

Böylece,ileride bu hususlardan kaynaklı ve muhtemel maruz kalabileceğiniz durumları da engelleme imkanı edinmiş olursunuz.

Elbette ki tercih ve takdir sizindir.
Atoz hocam oncelıkle ılgınıze cok tesekkurler. Bu soylemıs oldugunuz kodu nereye eklıycem? hangi kısma?
Bu arada yazdırmayı makro olusturarak yapıyorum. Formu makro ile yardırma durumu söz konusu.
Sayın Çevik,

1)

Alıntı:Bu soylemıs oldugunuz kodu nereye eklıycem? hangi kısma?

İfadenize yönelik olarak;
İlgili kodları,yazdırma işlemi için kullanılacak butonun TIKLANDIĞINDA olay yordamı içerisine aktarabilirsiniz (Kopyala – Yapıştır ile).

Aynı kodlar,form üzerinde bir KAYDET butonu mevcutsa bu butonun içeriğine de,kayıt öncesinde eğer boş denetim varsa uyarı mesajını vermesi sağlatılabilir.

Bir hatırlatmada bulunmak yerinde olacaktır,bir önceki mesajda bunu belirtmemiştim fakat şu an yeri gelmişken yazmak istiyorum.bu kontrol içeriği itibarı ile SADECE TextBox denetimleri için geçerlidir.diğer ComboBox veya başka denetimler için de kullanılmak istenirse,bu denetimlere göre tekrar düzenlenebilir.

2)

Alıntı:Bu arada yazdırmayı makro olusturarak yapıyorum. Formu makro ile yardırma durumu söz konusu.

İfadenize yönelik olarak;
Konunuzun 3.mesajındaki bağlantının 6.mesajında da belirtildiği üzere,uygulamalarınızda kod yazma becerisi gelişimi edinmeniz adına,makro kullanımlarında bulunmamaya gayret ediniz.

YAZDIRMA işlemi için gerekli kod satırı olarak;

DoCmd.RunCommand acCmdPrint

İfadesini,form üzerindeki yazdırma için kullanılacak butonun TIKLANDIĞINDA olay yordamı içerisine dahil ettiğinizde,Yazdırma Seçenekleri penceresi belirecektir.

Hocam bu resimdeki hatayı alıyorum. SEbebi nedir acaba?

[Resim: do.php?imgf=147706776368911.png]
Sayfalar: 1 2