AccessTr.neT

Tam Versiyon: Cümlenin ilk harfini büyük yapmak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar. Siteye yeni üye oldum. Konu açmadan sorunumu çözmeye çalıştım mamafih yapamadım. İşyerinde kullandığımız depo takip programında bir kaç iyileştirme yaptım ama yazdığım cümlenin sadece ilk harfini büyük yapmayı başaramadım. Bir de sıra numarası girmem gereken kısma yalnızca rakam girilebilmesini istiyorum. Bunu da giriş maskesi yoluyla halletmek istedim onu da yapamadım. Sadece "ilk harf" için yüklediğim ama sonradan girdiğim bütün kelimelerin ilk harfini büyüttüğünü farkettiğim kod şu şekildeydi. 

Private Sub Alan_İsmi_AfterUpdate()
Alan_İsmi = StrConv([Alan İsmi], 3)
End Sub

Bu da başka bir siteden bulduğum ama bendeki access uygulamasının "Açıklamalar" kutucuğuna eklemek için nasıl bir düzenleme yapmam gerektiğini bilemediğim başka bir kod. 

Alıntı:

[kod=asp]<%
Function AdDuz(Ad)
Dim AdUz,Sagdan,Soldan
AdUz = Len(Ad)
Sagdan = Right(Ad,AdUz-1)
Soldan = Left(Ad,1)
Ad = S_UCase(Soldan) & S_LCase(Sagdan)
AdDuz = Ad
End Function

Function Adi(Duzenle)
Session.CodePage = 1254
Dim Isim
Isim = Split(Duzenle," ")
Ad1 = ""
For i = 0 To UBound(Isim)
Ad1 = Ad1 & AdDuz(Isim(i)) &" "
Next
Duzenle = Trim(Ad1)
Adi = Duzenle
End Function

Function S_LCase(sGelen)
If Not Len(sGelen) > 0 Then Exit Function
sGelen = Replace(sGelen,"İ","i")
sGelen = Replace(sGelen,"I","i")
S_LCase = LCase(sGelen)
End Function

Function S_UCase(sGelen)
If Not Len(sGelen) > 0 Then Exit Function
sGelen = Replace(sGelen,"i","İ")
sGelen = Replace(sGelen,"ı","I")
S_UCase = UCase(sGelen)
End Function

Response.Write Adi("iii ööö ççç ğğğ üüü ııı şşş")
%>[/kod]
sayın Serkan keleş,

siz de takdir edersiniz ki,
sadece ifadeler ya da bilgisel bazda çözüme yetersiz kalacak sorunlarda içeriğini görmeden,sadece yazılı bilgilere veya eklenen resimlere bakarak çözümler sunmak yetersiz kalacaktır.örnek eklenmesi yerinde olacaktır.

bu nedenle,lütfen,
Site Kuralları gereği;
içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve işlemlerin neticelerini görebilecek şekilde 4-5 kayıt olacak halde örnek uygulamanızı eklemeye özen gösteriniz.teşekkürler.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(20/01/2017, 11:11)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın Serkan keleş,

siz de takdir edersiniz ki,
sadece ifadeler ya da bilgisel bazda çözüme yetersiz kalacak sorunlarda içeriğini görmeden,sadece yazılı bilgilere veya eklenen resimlere bakarak çözümler sunmak yetersiz kalacaktır.örnek eklenmesi yerinde olacaktır.

bu nedenle,lütfen,
Site Kuralları gereği;
içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve işlemlerin neticelerini görebilecek şekilde 4-5 kayıt olacak halde örnek uygulamanızı eklemeye özen gösteriniz.teşekkürler.

haklısın atoz112. Ekteki dosya açıklayıcı olur umarım.
sayın Serkan Keleş,

gerek eklediğiniz kodlarda yer alan ifadeler nezdinde ve gerekse de eklediğiniz örnek uygulamanın kısa süreli incelenmesi neticesinde edinilen izlenimler ile aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

1)

bu arada,lütfen,konularınızı açarken;talebinizin veya sorununuzun hangi nesne üzerinde (form,sorgu,rapor,v.s.) ve hangi denetim ile ilgili olduğu belirtmeye gayret ediniz ki,katılımcılar tarafından nereye bakılacağı daha net bilinsin ve direk çözüme odaklanılabilsin.teşekkürler.

2)

Alıntı:yazdığım cümlenin sadece ilk harfini büyük yapmayı başaramadım.

ifadenize yönelik olarak;bir hususu da belirtmekte fayda var kanısındayım.

StrConv Fonksiyonu;
bu talebiniz için uygun değildir.çünkü;bu fonksiyon ile bir metin değeri içerisinde yer alan her bir kelimenin ilk harflerini büyük olarak yazmanızı sağlar.

dolayısı ile de,bu fonksiyon talebinizi karşılamaz.bunun yerine,elbette farklı alternatif kullanımların da olabileceği gibi,UCASE ve LEFT Fonksiyonlarının kullanımı ile de elde edebilirsiniz.

direkt bir form ve denetim adı belirtmediğiniz için tahmini olarak (kodlardan yorumlanmak sureti ile);bu işlemi sanırım,Form2 adlı formun üzerinde yer alan Açıklamalar adlı denetim için uygulamak istiyorsunuz olsa gerek diye düşünülerek,ilgili denetimin ÖZELLİKLER - OLAY sekmesindeki ÇIKILDIĞINDA olay yordamı içerisine

Me.Açıklamalar = UCase(Left(Me.Açıklamalar, 1)) & Mid(Me.Açıklamalar, 2)

kod satırını dahil ederek ve öncesinde ilgili tablodaki Açıklamalar alanındaki verilerin ilk harflerini tekrar küçük hale getirmek sureti ile kullanmayı deneyiniz.

3)

Alıntı:Bir de sıra numarası girmem gereken kısma yalnızca rakam girilebilmesini istiyorum. 

ifadenize yönelik olarak;
yine,hangi form veya denetim için kast ettiğinize dair tahmini olarak,YEDEK PARÇA İŞÇİLİK ve ARIZALAR alt formlarında yer alan SIRA NO denetimleri için olsa gerek,bu denetimlerin her birinin ÖZELLİKLER - OLAY sekmesindeki TUŞA BASILIRKEN (KEYDOWN) olay yordamı içerisine

Select Case KeyCode
   Case 48 To 57, 96 To 105, 13, 8, 144, 46
   Case 231
   Case 110, 190
     If InStr(Me.sirano_denetimin_adi_ne_ise_onu_yaziniz.Text, ".") > 0 Then KeyCode = 0
   Case Else
     KeyCode = 0
   End Select

kodlarını dahil ediniz.

NOT:
kodların içerisinde yer alan

Me.sirano_denetimin_adi_ne_ise_onu_yaziniz.Text

ifadesinde,sirano için kullandığınız denetimin adı ne ise onu yazarak kullanınız.

sayın Serkan Keleş,

sadece bilgilendirme olması ve naçizane tavsiye niteliğinde hatırlatma adına;

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

yukarıda bağlantısı yazılı konuyu incelemenizin ve içeriğindeki hususlara (özelikle,Türkçe karakter kullanımı ve BOŞLUK bırakarak tanımlamada bulunma) göre uygulamanızı yeniden düzenlemenizin,
ileride bu hususlardan kaynaklı sorunları da engellemenize imkan sağlaması söz konusu olacaktır kanısındayım.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alacağım.
Sayfalar: 1 2