AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access verilerini mssql de kullanma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayın Hocalarım kolay gelsin;

Öncelikle hepinize kolaylıklar dilerim. Sorum yada sorunum siz nasıl telaffuz ederseniz artık şu.

Benim elimde halen kullanmakta olduğum depo stok programım var. Programım idare ediyordu fakat bilgiler ve giriş çıkışlar arttıkça Access veritabanı şişmeye ve de kasılmaya başladı. Bundan dolayı verilerimin mssql servere geçirilmesi gerekiyor. fakat ne bu geçirme işlemiyle alakalı nede mssqle geçirdik diyelim programın kullanımıyla alakalı bir fikrim yok. Şimdi siz değerli hocalarımdan ricam. Bana verilerimin geçirlmesine yardımcı olabilir misiniz? Resimli anlatım olursa kademe kademe yapabilirim diye düşünüyorum. Birde bu verileri aktardıktan sonra programın kullanımı yine kendi Access programımızdan devam edecek değil mi?
Bahsettiğiniz iş aslında görüldüğü kadar basit değil. Yıllar önce deli gibi uğraştığım bir şey. Fakat işin aslı, verileriniz sql'e geçtikten sonra Access'te kullanıldığı gibi kullanılmıyor. Her seferinde Sql bağlantısı ekranı ile açılıyor falan. Ayrıca Access veritabanındaki otomatik sayı gibi bazı alanlar aynı şekilde aktarılmıyor falan. Bu arada Access içinden de Sql server kurarak Sql bağlantısı ile veri bağlantısı yapılmasını sağlayan "proje" adıyla oluşan Sql çalışmaları da mevcut. Fakat dediğim gibi bu çalışmalarda klasik Access sorguları değil tamamen sql sorgular kullanmak zorundasınız. Bu da accessteki kolay kullanımı azaltan bir durumdur. Bu arada hazır çalışmanızdaki sorgular da güme gidecek, mecbur hepsi yeniden tasarlanacaktır. Sitede araştırma yaparsanız, çevirim işlemi ile ilgili bazı dersler hazırlamıştım geçmişte. Onlar size yol gösterecektir. Kolay gelsin.