AccessTr.neT

Tam Versiyon: Ödemelere İlişkin Sorgu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6
Değerli Arkadaşlar
Düzenli aidat ödemelerini aksatanları ,özellikle üst üste 3 yıl ödemede bulunmayanları  tespit etmek istiyoruz. Bu bağlamda;
Tablomda, Veli kişisinin ödemelerine baktığımızda  2011 2012 ve 2013 de ödemede bulunmuş , Üst üste 2014 2015 ve 2016 yıllarına ait ödeme yapmamıştır.
Sorum şu Nasıl bir sorgu oluşturabiliriz ki, Veli  gibi, üst üste (değişik ifadeyle) peşpeşe  3 sene veya dafa fazla seneler de , ödeme yapmayanları  bulabiliriz?
Selam saygılar
sayın Access acemisi,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sn atoz112

Sizin oluşturduğunuz sorgulama mantığına göre,her üye için, ödeme bulunmasa dahi,öncelikle o kişiye ait tarih girdisi girilecek ve gelir miktarı boş bırakılacak.Bu durumda düşünün siz 200 üye var kabul edin.Buda uygulamada  sıkıntı oluşturur. Ben tabloda var olan Veli kişisinin veya benzeri durumda olan, 3 senedir hiç ödemede bulunmayanları tespit etmel isterdim.Belki size şöyle soru sormamız daha uygun olabilirdi.Ödeme yapmayan değilde , gelir sayfasında ,  3 sene üst üste gelir safyafasında kaydı olmayan kimler diyebilirdik. (Dolayısıyla gelir miktarı değilde tarih girdisi ölçü alınabilir.

Selam saygılar
sayın Access acemisi,

Alıntı:Düzenli aidat ödemelerini aksatanları ,özellikle üst üste 3 yıl ödemede bulunmayanları  tespit etmek istiyoruz. Bu bağlamda;
Tablomda, Veli kişisinin ödemelerine baktığımızda  2011 2012 ve 2013 de ödemede bulunmuş , Üst üste 2014 2015 ve 2016 yıllarına ait ödeme yapmamıştır.
Sorum şu Nasıl bir sorgu oluşturabiliriz ki, Veli  gibi, üst üste (değişik ifadeyle) peşpeşe  3 sene veya dafa fazla seneler de , ödeme yapmayanları  bulabiliriz?

yukarıda yazılı ilk mesajınızda talep ettiğiniz husus;3 yıl boyunca üst üste ödeme yapmayanları bulmak idi.

Alıntı:Ben tabloda var olan Veli kişisinin veya benzeri durumda olan, 

3 senedir hiç ödemede bulunmayanları tespit etmel isterdim.

ifadenize yönelik olarak da,
bir önceki mesajda paylaşılan örnek uygulama ile aslında bu sağlanmaktadır.

Alıntı:Sizin oluşturduğunuz sorgulama mantığına göre,her üye için, ödeme bulunmasa dahi,
öncelikle o kişiye ait tarih girdisi girilecek ve gelir miktarı boş bırakılacak.

ifadenize yönelik olarak;
öncelikle,MİKTAR alanının BOŞ bırakılmaksızın 0 (Sıfır) değeri içermesini sağlatmanın amacı NULL hatası vermemesi içindir.eğer MİKTAR değeri 0 (Sıfır) olmayıp ödeme miktarı yazılacaksa zaten ödemenin yapıldığı anlamına gelecektir.

burada eğer amaç;3 yıl üst üste ödemenin yapılmadığını bulmak ise,MİKTAR alanında 0 (Sıfır) yazması gerekmektedir.akabinde de tarih alanına bakarak,3 yıl üst üste denk gelme durumunun olup olmadığı tespit edilir.eğer bu geçerliyse,o zaman talep ettiğiniz gibi,3 yıl üst üste ödeme yapılmamış olan kayıtlar bulunmuş olur.

eklenen örnek uygulamada da bu durum üzerinden işlemler sağlanmak sureti ile istenen sonuç elde edilmiştir.

Sn  atoz112

"bir önceki mesajda paylaşılan örnek uygulama ile aslında bu sağlanmaktadır." ifadesini kullanmış sınız.Nasıl yapılacağını bilemiyorum
Son bir düzenleme yapabilir misiniz?
Saygılar
sayın access acemisi,

Alıntı:Nasıl yapılacağını bilemiyorum

Son bir düzenleme yapabilir misiniz?

ifadenize yönelik olarak;
kast ettiğinizi tam olarak ayrıntılı açıklayabilir misiniz lütfen.anlayamadım?

hangi duruma dair ne yapmak istiyorsunuz?

ya da,ne için nasıl bir düzenleme?

son olarak;
bir önceki mesajda yer alan açıklamalar yeterli oldu mu veya olumsuz ise nedeni nedir?teşekkürler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6