AccessTr.neT

Tam Versiyon: formdan tabloya veri ekleme hatası
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Günaydın arkadaşlar bi süredir yapmaya çalıştığım proje takip sisteminde bazı hatalarla karşılaştım bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

1.) proje içerisindeki bilgi formunda il ve ilçeyi seçtikten sonra kaydet dediğimde tüm bilgiler kaydediliyor il ve ilçe hariç tablolardan girip il ilçeyi değiştirdiğimde hangisini yapıyorsam o kalıyor yani güncellemiyor.

2.) bilgi formunun altında ki liste kutusunda il proje konusu veya diğer bilgiler seçildiğinde rakamlar yazıyor yani ilde il kodu proje konusunda proje konu no yazıyor buralarda ilin ismi projenin ismi yazması gerekiriyor..

projeyi ekte yüklüyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.
https://accesstr.net/konu-istege-bagli-s...lmasi.html

Once eski konuna donus yapmalisin. Yoksa sorularına cevap alamazsin. Benden soylemesi.
eski konu hakkıında dönüşümü yaptım   Shy
sayın 1453asi,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
SAYIN atoz112 çalışma için teşşekkür ederim.
sayın 1453asi,

yapılan işlemlere dair aşağıdaki açıklamaların yazılması uygun görülmüştür.

1)

Alıntı:1.) proje içerisindeki bilgi formunda il ve ilçeyi seçtikten sonra kaydet dediğimde tüm bilgiler kaydediliyor il ve ilçe hariç tablolardan girip il ilçeyi değiştirdiğimde hangisini yapıyorsam o kalıyor yani güncellemiyor.

ifadenize yönelik olarak;

[Resim: do.php?imgf=148552190784411.jpg]

yukarıdaki resimden de görüleceği üzere,bunun nedeni;
İL ve İLÇE denetimlerinin İLİŞKİSİZ olarak kalmasından kaynaklıdır.

[Resim: do.php?imgf=148552190794352.jpg]

her iki denetimin de,ÖZELLİKLER - VERİ sekmesinden DENETİM KAYNAĞI satırlarında kendi alan adlarını göstermelisiniz.

bu arada,ilgili PROJE BİLGİSİ tablosu incelendiğinde fark edilen bir hususu da yeri gelmişken belirtmekte ve buna dair uyarıda bulunmakta fayda var.

[Resim: do.php?imgf=14855219080533.jpg]

[Resim: do.php?imgf=148552193516511.jpg]

yukarıdaki resimlerden de görüleceği üzere,tablolarınızda bu şekilde bir başka tablo içerikleri ile ilişkilendirmelerde bulunmayınız.bu işlemleri,hazırlayacağınız form üzerindeki denetimler üzerinden gerçekleştirmeye gayret ediniz.ilgili bilgi formundaki İL ve İLÇE denetimlerini inceleyiniz,fikir verecektir.

2)

Alıntı:2.) bilgi formunun altında ki liste kutusunda il proje konusu veya diğer bilgiler seçildiğinde rakamlar yazıyor yani ilde il kodu proje konusunda proje konu no yazıyor buralarda ilin ismi projenin ismi yazması gerekiriyor..

ifadenize yönelik olarak da;

[Resim: do.php?imgf=148552193520392.jpg]

ilgili listenin sorgusunu içeren yukarıdaki resim üzerinde de görüleceği üzere,
İL ve İLÇE sütunlarında Dlookup Fonksiyonu kullanımı ile bu isim tanımları elde edilmektedir.

Yatırım İlim: Dlookup ("[il]";"Iller";"[ilID]=" & [Yatırım İli])

Yatırım İlçem: Dlookup ("[İlce]";"Ilceler";"[İlceID]=" & [Yatırım İlçesi])

fakat burada da bir hususu yine yeri gelmişken tavsiye niteliğinde belirtmekte fayda var.

Proje Bilgi tablonuza İL ve İLÇE adlarını,Metin değerleri yerine SAYI değerleri ile kaydediniz ki,tabloda gereksiz yere çoklu karakter kullanımı dolayısı ile miktar artışına neden olmasın.elbette ki öyle aşırı bir kazanım elde edilmemektedir fakat düşünün;bir ilin adını yazıp onca karakter ile doldurmak yerine sadece kendi tablosundaki sayı değerinin yazılı olması kadar yer işgal etmesi daha geçerli bir kullanım olacaktır.

akabinde,ister raporda veya sorguda ya da formda,DLOOKUP Fonksiyonu kullanımı ile kendi tablosundan eşleştirme kriteri ile bu bilgileri istediğinizi yerde kullanabilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayfalar: 1 2