AccessTr.neT

Tam Versiyon: çoklu seçmeli sorgu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
merhaba,
Form üzerinden seçeceğim kritere göre süzülecek tablo sorgusu yapmaya çalışıyorum. püf noktası eğer seçeneklerden bir yada birkaç tanesi seçilmediğinde o sütundaki tüm verilerin görülmesini istiyorum. Sorguda IIF kullandığımda eğer bir kriter seçersem o kriteri süzüyor ancak o sütunun tamamını göstermek istediğimde IIF işe yaramıyor, ikiden fazla ihtimal olduğu için or fonksiyonu da tek başına işe yaramıyor. 
orjinal dosya çok büyük olduğu için basit bir örnekte çözüm bulmaya çalışıyorum. Orjinal dosyada 7-8 tane seçenek var.
Örnek dosya basit. Ana tabloda marka, renk, yıl ve araç tipinin olduğu bilgiler var, diğer tablolarda da bu başlıklara uygun seçme kriterleri var. Yapmak istediğim formda bir kriter seçildiyse o başlık altında süzme yapsın , eğer ilgili başlık seçilmediyse (ben - olarak işaretledim, boş yada başka bir şey de yazılabilir) o kriterde süzgeç uygulanmasın ve tüm verileri gösterilsin.
Yardım edecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkürlerimi iletiyorum.
İyi akşamlar.
sayın murat_orh,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;
kendi adıma geçerli olmak sureti ile,talebinizi daha netleştirmek ve karışıklığı gidermek adına,

Alıntı:Form üzerinden seçeceğim kritere göre süzülecek tablo sorgusu yapmaya çalışıyorum.

Alıntı:eğer seçeneklerden bir yada birkaç tanesi seçilmediğinde o sütundaki tüm verilerin görülmesini istiyorum.

Alıntı:Yapmak istediğim formda bir kriter seçildiyse o başlık altında süzme yapsın ,
eğer ilgili başlık seçilmediyse (ben - olarak işaretledim,
boş yada başka bir şey de yazılabilir) o kriterde süzgeç uygulanmasın ve tüm verileri gösterilsin.

yukarıda yazılı her bir açıklamanız farklı anlam içermekte olduğunu düşünmekteyim.

çünkü;içeriğinde hem sadece hangi seçeneği seçersem sadece o seçeneğe göre seçim talebi söz konusu hem de tüm kayıtlara göre sonuçlar listelensin gibi bir durum söz konusu.

bu nedenle,daha anlaşılabilir açıklamalarda bulunmanız yerinde olacaktır kanısındayım.böylece,sorgu üzerinde,kriterlerin yerleştirimi daha doğru yapılabilmesi sağlanmış olur.farklı alternatif işlemlerin uygulanması muhtemeldir.

ÖRNEK

1) form üzerinde yer alan seçenekler bir ya da birkaçı seçildiğinde VE (AND) kullanımı ile,tüm seçimler sonunda elde edilecek sonuçların listelenmesi söz konusu olabilir.

Markası OPEL,Rengi BEYAZ,Yılı 2010 ve Modeli SEDAN olan kayıtları görmek istemek gibi.

2) form üzerinde yer alan seçenekler bir ya da birkaçı seçildiğinde YA DA (OR) kullanımı ile,tüm seçimler sonunda elde edilecek sonuçların listelenmesi söz konusu olabilir.

Markası OPEL ya da Rengi BEYAZ olan kayıtları görmek istemek gibi.

siz de,buradaki örnekler gibi,nasıl bir sorgu sonuçları elde etmek istediğinize dair,bir ya da birkaç örnek yazınız.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(04/02/2017, 11:21)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın murat_orh,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;
kendi adıma geçerli olmak sureti ile,talebinizi daha netleştirmek ve karışıklığı gidermek adına,

Alıntı:Form üzerinden seçeceğim kritere göre süzülecek tablo sorgusu yapmaya çalışıyorum.

Alıntı:eğer seçeneklerden bir yada birkaç tanesi seçilmediğinde o sütundaki tüm verilerin görülmesini istiyorum.

Alıntı:Yapmak istediğim formda bir kriter seçildiyse o başlık altında süzme yapsın ,
eğer ilgili başlık seçilmediyse (ben - olarak işaretledim,
boş yada başka bir şey de yazılabilir) o kriterde süzgeç uygulanmasın ve tüm verileri gösterilsin.

yukarıda yazılı her bir açıklamanız farklı anlam içermekte olduğunu düşünmekteyim.

çünkü;içeriğinde hem sadece hangi seçeneği seçersem sadece o seçeneğe göre seçim talebi söz konusu hem de tüm kayıtlara göre sonuçlar listelensin gibi bir durum söz konusu.

bu nedenle,daha anlaşılabilir açıklamalarda bulunmanız yerinde olacaktır kanısındayım.böylece,sorgu üzerinde,kriterlerin yerleştirimi daha doğru yapılabilmesi sağlanmış olur.farklı alternatif işlemlerin uygulanması muhtemeldir.

ÖRNEK

1) form üzerinde yer alan seçenekler bir ya da birkaçı seçildiğinde VE (AND) kullanımı ile,tüm seçimler sonunda elde edilecek sonuçların listelenmesi söz konusu olabilir.

Markası OPEL,Rengi BEYAZ,Yılı 2010 ve Modeli SEDAN olan kayıtları görmek istemek gibi.

2) form üzerinde yer alan seçenekler bir ya da birkaçı seçildiğinde YA DA (OR) kullanımı ile,tüm seçimler sonunda elde edilecek sonuçların listelenmesi söz konusu olabilir.

Markası OPEL ya da Rengi BEYAZ olan kayıtları görmek istemek gibi.

siz de,buradaki örnekler gibi,nasıl bir sorgu sonuçları elde etmek istediğinize dair,bir ya da birkaç örnek yazınız.

Öncelikle teşekkür ediyorum,
Sorguyu basit bir Excel sayfası yada tablo olarak düşünürseniz dört sütun var, bunlardan istediğim sütunlara filtre uyguluyorum, bu sütunlarda belirttiğim kriterler gözüküyor.Filtre uygulamadğım sütunların tüm değerleri gözüküyor.  
 Bir örnekle anlatırsam
marka:seçili:opel
renk:seçili değil yani diğer koşulları sağlayan tüm renkler görülmesi gerekiyor
yıl:seçili:2010
tip:seçili:sedan

Sahibinden.com daki araç özellikleri gibi de düşünebilirsin, sadece seçilen kritere göre süzüyor,ama tüm kriterleri seçmek zorunluluğu yok, her hangi bir kriter seçilmediğinde o kritere ait tüm verileri gösteriyor.

Şimdiden teşekkürler.
sayın murat_orh,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

sayın murat_orh,

sadece bilgilendirme olması ve naçizane tavsiye niteliğinde hatırlatma adına;

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

yukarıda bağlantısı yazılı konuyu incelemenizin ve içeriğindeki hususlara (özelikle,Türkçe karakter kullanımı ve BOŞLUK bırakarak tanımlamada bulunma) göre uygulamanızı yeniden düzenlemenizin,
ileride bu hususlardan kaynaklı sorunları da engellemenize imkan sağlaması söz konusu olacaktır kanısındayım.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
(04/02/2017, 12:27)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın murat_orh,

sadece bilgilendirme olması ve naçizane tavsiye niteliğinde hatırlatma adına;

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

yukarıda bağlantısı yazılı konuyu incelemenizin ve içeriğindeki hususlara (özelikle,Türkçe karakter kullanımı ve BOŞLUK bırakarak tanımlamada bulunma) göre uygulamanızı yeniden düzenlemenizin,
ileride bu hususlardan kaynaklı sorunları da engellemenize imkan sağlaması söz konusu olacaktır kanısındayım.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.

Teşekkürler ancak malesef bu kadar basit bir çözüm değil, bu şekilde olduğu zaman herhangi bir kritere uyan tüm verileri gösteriyor, 
Örnek markadan fordu, renkten beyazı seçtiğim zaman sadece forda ve beyaz araçları göstermesi gerekiyor.Sizin yaptığınızda marka ford yada renk beyaz geliyor, yani ford olmayan beyazlar ve beyaz olmayan fordlar geliyor.
Verdiğim örnek çok net aslında eğer kriter seçiliyse o kritere uyan veriler, seçili değilse o sütundaki tüm veriler gelmeli. Renk kısmında beyaz seçiliyse başka renk olmamalı.  En basit benzetme ile exceldeki süzme işlemlemi. ekte bir tane de Excel üzerinde anlatmaya çalıştım, inşallah bu kez olur. 
Yinede ilgi alakanız için teşekkürler.
Sayfalar: 1 2 3