AccessTr.neT

Tam Versiyon: Veri Silmek
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar,

Ekte bulunan veri tabanında, 3 Search for Matters adlı formda tıklanılan bir değer kullanıcıyı 2 Matter Details Entry formuna yönlendiriyor ve burada herhangi bir müşteriye ait davanın bütün bilgilerini gösteriyor. Altta bulunan butonlardan Delete Matter butonunu koydum ama bir türlü istediğim gibi bir sonuç alamadım.

Yapmak istediğim şey, delete matter butonuna tıklandığı zaman Client ID, Client Name ve Industry haricinde o silmek istediği davanın bilgilerini silmesi gerekiyor. Sadece o davanın yani eğer müşterinin başka davaları var ise onların silinmemesi gerekiyor yalnızca tıklanılan ve gösterilen davanın bilgileri silinmesi gerekiyor. Aşağıdaki resimde, siyah daireye aldığım tablo, şuanki delete Matter butonuna tıklandığı zaman silinen bilgiler ama ben kirmizi daireyle gösterdiğim bilgileride silmek istiyorum ki bütürlü silemedim ve bunun akabininde siyah dairedeki bilgileri sildiğim zaman 3 Search for Matters daki o değere tıkladığım zaman tamamen boş gösteriyor ki boş değil Client name ve Industry değerlerini göstermesi gerekiyor. Bunun nedenini de tam kavrayamadım. Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

[Resim: do.php?imgf=148646758173771.png]

iyi günler dilerim
sayın broiling,

Alıntı:Yapmak istediğim şey, delete matter butonuna tıklandığı zaman Client ID, Client Name ve Industry haricinde o silmek istediği davanın bilgilerini silmesi gerekiyor.

Sadece o davanın yani eğer müşterinin başka davaları var ise onların silinmemesi gerekiyor yalnızca tıklanılan ve gösterilen davanın bilgileri silinmesi gerekiyor. 

ifadenize yönelik olarak;
kullandığınız bu ifade,iki anlama neden olmaktadır.bu bundan dolayı da çözüm önerisine dair de iki farklı işlemin olmasına yönelik yoruma mahal vermektedir.

1)

eğer kast ettiğiniz;
2 Matter Details Entry adlı form açıldığında form üzerindeki mevcut değerlerden sadece,Client ID, Client Name ve Industry adlı denetimlerdeki değerlerin bırakılıp diğer denetimlerdeki değerlerin temizlenmesi ve bu şekilde kayıtlı görünmesi ise,bunun çözümü için UPDATE (Güncelleme) Sql sorgusu kullanılmalı ve bu üç denetimin dışındaki değerler için NULL değeri ataması yapılmalı.

2)

eğer kast ettiğiniz,
2 Matter Details Entry adlı form açıldığında form üzerindeki mevcut kaydın komple tüm tablolardan silinmesi ise,bunun için de DELETE (Silme) SQL sorgusu kullanılmalı.

lütfen,daha net açıklamalarda bulunarak,farklı yorumlara mahal vermemeye gayret ediniz.teşekkürler.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(07/02/2017, 15:13)atoz112 yazdı: [ -> ]1)

eğer kast ettiğiniz;
2 Matter Details Entry adlı form açıldığında form üzerindeki mevcut değerlerden sadece,Client ID, Client Name ve Industry adlı denetimlerdeki değerlerin bırakılıp diğer denetimlerdeki değerlerin temizlenmesi ve bu şekilde kayıtlı görünmesi ise,bunun çözümü için UPDATE (Güncelleme) Sql sorgusu kullanılmalı ve bu üç denetimin dışındaki değerler için NULL değeri ataması yapılmalı.

Hocam kast ettiğim birinci secenek, kendim yine Update sorgusu kurmaya çalıştım ama Vba dilinden pek anlamadığımdan dolayı çözemedim yine.
sayın broiling,

bu talebinize yönelik olarak;
aslında,ilk mesajda yorumu yazacaktım fakat unuttum açıkçası.

bu yorumu şimdi yapayım.

2.formda yer alacak olan kaydın üzerindeki bilgileri sadece belirttiğiniz 3 denetimin dışında kalan diğer tüm denetimlerdeki değerleri temizlemek istiyorsunuz fakat,bu bana göre,naçizane gereksiz bir işlem olarak kalacaktır.

şöyle ki;
böyle bir işlemi sağladığınızda,ilgili tablolarda bu kayıt hali hazırda mevcut olarak sadece bu 3 değerin dışında komple BOŞ değerler içeren bir kayıt olarak kalacaktır.bu işlemleri başka kayıtlar için de uyguladığınızda tablolarda bunun gibi boşa mevcutta olan kayıtlar içerecek şekilde yer alacaktır.bu da,gereksiz bir barındırma demektir.

kaldı ki;sonradan bu kayıtları form üzerine getirip göstermek isteyeceksiniz ya da üzerinde düzeltme yapmak da olabilir.fakat bu yine de,boşa mevcut olmasına engel olmayacaktır.

bunun yerine,aslında;
eğer bu kayıtların bir anlamı olmayacaksa,seçilen kayda dair tüm verilerin tüm tablolardan silinmesinin sağlanması ve gerektiğinde,yeni kayıtları eklenmesi daha yerinde olacaktır.

dolayısı ile de,bunun için;
DELETE (Silme) Sql sorgusunun kullanılması ve eğer mevcut seçilen kayıttan yeni kayıt oluşturulacaksa,bir diğer konunuzdaki YENİ KAYIT EKLEME işlemlerinin kullanılması daha yerinde olacaktır kanısındayım.

(07/02/2017, 15:52)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın broiling,

bu talebinize yönelik olarak;
aslında,ilk mesajda yorumu yazacaktım fakat unuttum açıkçası.

bu yorumu şimdi yapayım.

2.formda yer alacak olan kaydın üzerindeki bilgileri sadece belirttiğiniz 3 denetimin dışında kalan diğer tüm denetimlerdeki değerleri temizlemek istiyorsunuz fakat,bu bana göre,naçizane gereksiz bir işlem olarak kalacaktır.

şöyle ki;
böyle bir işlemi sağladığınızda,ilgili tablolarda bu kayıt hali hazırda mevcut olarak sadece bu 3 değerin dışında komple BOŞ değerler içeren bir kayıt olarak kalacaktır.bu işlemleri başka kayıtlar için de uyguladığınızda tablolarda bunun gibi boşa mevcutta olan kayıtlar içerecek şekilde yer alacaktır.bu da,gereksiz bir barındırma demektir.

kaldı ki;sonradan bu kayıtları form üzerine getirip göstermek isteyeceksiniz ya da üzerinde düzeltme yapmak da olabilir.fakat bu yine de,boşa mevcut olmasına engel olmayacaktır.

bunun yerine,aslında;
eğer bu kayıtların bir anlamı olmayacaksa,seçilen kayda dair tüm verilerin tüm tablolardan silinmesinin sağlanması ve gerektiğinde,yeni kayıtları eklenmesi daha yerinde olacaktır.

dolayısı ile de,bunun için;
DELETE (Silme) Sql sorgusunun kullanılması ve eğer mevcut seçilen kayıttan yeni kayıt oluşturulacaksa,bir diğer konunuzdaki YENİ KAYIT EKLEME işlemlerinin kullanılması daha yerinde olacaktır kanısındayım.

Değerli yorumun için teşekkür ederim. O zaman dediğiniz gibi yapacağım, bunun için uygulamam gereken fonksiyon nedir acaba? Çünkü veri silme butonu eklediğimde sadece belli bir bölümünü NO:1 deki yorumumda gösterdiğim resimdeki bilgileri sadece siliyor. Ben yerine şimdi hepsini silmek istiyorum
sayın broiling,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2