AccessTr.neT

Tam Versiyon: Dinamik Excel İle Sorgu Cevabı Almak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba,

Elimde 2 tane Excel dosyası var. Birincisindeki kolonlarda 'çıkış şehri','mola noktası', 'varış şehri', 'kamyon tipi' ve 'süre'  bilgileri mevcut. Yani birinci excel'de hangi şehirler arasında mola yapabilceği ve ne kadar zamanda ulaşım olabildiği gösteriliyor. İkinci Excel'imde de 'cıkış şehri', 'varış şehri' 'kamyon ücret,' , 'mola noktası ücreti' ve 'kamyon tipi' bilgileri mevcut. Yani ikinci excel'de de hangi şehirler arasında hangi kamyonlarla ne kadar maliyetle ulaşım olduğu gösteriliyor. Ben Access kullanarak istediğim çıkış-varış şehirlerini girip (şehirler birden fazla olabilir), bu şehirler arasındaki kamyon tipi, ücreti, mola noktaları, mola ücretlerini tek excel'de görebilmek. Başta belirttiğim 2 Excel dosyasının bilgileri haftalık güncellendiği için dosyaları birleştiremiyorum çünkü her hafta bunu yapmam gerekir. Bunu yapsam bile 25-30 bin satırlık data olduğu için filtreleme işlemi çok uzun sürüyor. Access'in hızını ve sorgu bilgisini kullanarak dediğim işlemi nasıl yapabilirim?
Yardımınız için şimdiden teşekkürler Img-grin
Sayın dufrety;

Öncelikle iyi günler.  Örnek olarak dosyaları yüklemiş olsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Excel dosyalarının haftalık güncellendiğini söylemiştiniz. Bu güncellemede kalıplar sabit kalarak bilgiler mi değişiyor yoksa kalıplarda mi değişiyor?
(08/02/2017, 10:46)stringeer yazdı: [ -> ]Sayın dufrety;

Öncelikle iyi günler.  Örnek olarak dosyaları yüklemiş olsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Excel dosyalarının haftalık güncellendiğini söylemiştiniz. Bu güncellemede kalıplar sabit kalarak bilgiler mi değişiyor yoksa kalıplarda mi değişiyor?

Merhaba, 

Örnek olarak yükleyebilmem mümkün değil dosyaları server dışına çıkartamıyorum. Ama güncellemelerde kalıplar sabit kalıyor. Sadece değerler değişiyor.
Dosyaların tamamını değil birkaç örnek içeren kalıplarını eklemeniz mümkünse dediğim gibi daha sağlıklı bir fikir yürütebiliriz
(08/02/2017, 11:22)stringeer yazdı: [ -> ]Dosyaların tamamını değil birkaç örnek içeren kalıplarını eklemeniz mümkünse dediğim gibi daha sağlıklı bir fikir yürütebiliriz

Dosyaları küçültüp yükledim. Benim öğrenmek istediğim şey örnek olarak; ''A ve C depolarından , Belgium, France ve Australia noktalarına sevkiyat yapmaki istersem hangi nakliye firması , navlun ve araçtipi ile olabileceğini öğrenmek. Bunu sanırım query ile yapıyoruz.

Teşekkürler şimdiden
Ekteki örneği inceleyebilirmisiniz
Sayfalar: 1 2