AccessTr.neT

Tam Versiyon: Tablodaki Veriyi Listbox'tan Seçimle Forma Getirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba arkadaşlar,
sipariş kayıt formunda sipariş no bul'dan örneğin  1 numaralı siparişi seçince listbox'a veriler geliyor.
bu gelen veriyi düzenlemek istediğimde veri üzerine tıkladığımda, (aynı kayıt numarasıyla fakat farklı id lerle minimum 1 maksimum 4 kayıt yapıyorum) bu verileri form üzerindeki yerlerine getirmek istiyorum, 

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

not: jpeg formatında eklemeye çalıştım, fakat yüklendi diyor, mesajı kaydettiğimde ekranda gözükmüyor, bu yüzden dosya yükle yaptım.
sayın husem,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;
kendi adıma geçerli olmak sureti ile,kısa süreli bir imkan akabinde yapılan inceleme gerekçesi ile,edindiğim izlenim neticesinde,

(her ne kadar uygulamanın ilgili form üzerindeki işleyişi ve verilerin elde edilmesi farklı bulunsa dahi ve belki daha farklı bir düzenleme ile daha rahat bir kullanımın da elde edilmesi söz konusu olsa da,bu hali üzerinden bahsini yapmak üzere)

SIPARIS_KAYIT adlı formda yer alan SIP_BUL adlı Açılan Kutu'dan değer seçince,ALTTOPLAM adlı Fonksiyon içerisinde yazılı

Me.SAY = Nz(DCount("[PARTI_NO]", "Gecici"), 0)

kod satırında hata vermektedir.bu hatanın nedeni de;
Gecici adı ile oluşturulacak olan sorgunun içerisinde PARTI_NO adlı bir alanın olmamasından kaynaklı olduğu anlaşılmaktadır.

belki de,bu alan adının yerine SipNo adlı alan adı yazılı olması gerekli diye düşünüyorum.elbette,uygulamayı hazırlayan kişi olarak bunu bilecek olan sizsiniz.deneme amacı ile,

Me.SAY = Nz(DCount("[SipNo]", "Gecici"), 0)

yukarıdaki kod satırı kullanılarak uygulamanın işleyişi kontrol edilmek üzere incelemeye devam edilmiştir.

son olarak;
mevcut listede yer alan iki adet kayıt verisi dönüşümlü seçildiğinde,her bir seçim akabinde,
eklediğiniz resim üzerinde talep ettiğiniz denetimlere listeden seçilen verilerin kendi olması gereken değerlerinin aktarıldığı gözlenmiştir.

dolayısı ile de bu hali ile kullanımda bir sorun yok olmaksızın talebinizin gerçekleştiği görülmektedir.eğer kast ettiğiniz başka bir husus ise,lütfen daha net ifadeler ile açıklamaya gayret ediniz.bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
sn atoz112, merhaba,
TABLODAN daha önce PARTİ NO olarak yazdığım alan adını değiştirdim,  kodlarda düzenlemem daha devam etmekte, yinede teşekkür ederim.

sorduğum soruyla ilgili olarak, 
ben listbox tan kayıtlardan birisine tıkladığmda,
kayıt noya ait veritabanında örneğin iki veri varsa,
1. karışım'a ilk kayıt oranı ve karışım cinsi
2. karışım'a ikinci kayıttaki oran ve karışım cinsi gelebilirmi

eğer varsa başka karışım, max 4 kayıt olabilir. o yüzden 4 adet metin kutusu tanımladım. 
4 ü de sırayla gelebilirmi acaba.
şuanki halinde tıkladığım kayda ait veri geliyor.
Merhaba, 

liste kutusunun tıklandığında olayındaki 

Me.ORAN = Me.Liste1.Column(5)
Me.ORAN2 = ""
Me.ORAN3 = ""
Me.ORAN4 = ""
Me.KARISIM_CINSI = Me.Liste1.Column(6)
Me.KARISIM_CINSI2 = ""
Me.KARISIM_CINSI3 = ""
Me.KARISIM_CINSI4 = ""

Kodlarını aşağıdaki ile değiştirerek deneyiniz.

Me.ORAN = Me.Liste1.Column(5, 1)
Me.ORAN2 = Me.Liste1.Column(5, 2)
Me.ORAN3 = Me.Liste1.Column(5, 3)
Me.ORAN4 = Me.Liste1.Column(5, 4)
Me.KARISIM_CINSI = Me.Liste1.Column(6, 1)
Me.KARISIM_CINSI2 = Me.Liste1.Column(6, 2)
Me.KARISIM_CINSI3 = Me.Liste1.Column(6, 3)
Me.KARISIM_CINSI4 = Me.Liste1.Column(6, 4)
Ayrıca, jpeg uzantılı dosyaların ek olarak eklenmesi engellendi. Resimlerinizi "Resim Ekle" butonuna tıklayarak ekleyiniz.
sn ozanakkaya, merhaba
listbox ta 1 siparişe ait birden çok kayıt olduğunda listboxın ilk kayıtlarını veriyor. benim seçtiğim kayıtnoya ait verinin bilgilerinin gelmesi lazım.

bence şöyle olabilir ama ben tabi kodunu yazamadım,

listboxta istediğimiz kayıt numarasına tıkladığımızda kayıt numarası zaten belli olduğundan S_SIPARIS_DETAY_BILGILERI  tablosunda kayıt numarasına ait kayıtlara bakacak. DCount fonksiyonuyla kaç kayıt olduğunu önceden buldurup, kayıt sayısı kadar döndürüp 1. kaydı bulacak, tekrara bakacak, varsa ikinci kayıt, tekrar bakacak, varsa üçüncü kayıt, sonrasında varsa dördüncü kayıt, zaten max 4 kayıt olacak. 

ben döngü ile yapılabilir diye düşünüyorum, tabi siz değerli üstadlar bu işi daha iyi biliyorsunuz.

yardımlarınız için teşekkür ederim.
sayın husem,

Alıntı:sorduğum soruyla ilgili olarak, 
ben listbox tan kayıtlardan birisine tıkladığmda,
kayıt noya ait veritabanında örneğin iki veri varsa,
1. karışım'a ilk kayıt oranı ve karışım cinsi
2. karışım'a ikinci kayıttaki oran ve karışım cinsi gelebilirmi

eğer varsa başka karışım, max 4 kayıt olabilir. o yüzden 4 adet metin kutusu tanımladım. 
4 ü de sırayla gelebilirmi acaba.
şuanki halinde tıkladığım kayda ait veri geliyor. 

ifadenize yönelik olarak;

elbette tercih ve takdir sizindir fakat,naçizane bir yorum olarak düşünmeniz temennisi ile,bana göre burada bir mantık ve bundan dolayı da hatalı bir bekleyiş söz konusu.

sizin düşündüğünüz gibi değer aktarımları yapılması geçersizdir.çünkü,listeden seçim işlemlerinde,her bir seçim ancak tek bir kaydın bilgisini aktarmak üzerine kuruludur.

dolayısı ile de,bu her bir seçim neticesinde formdaki değerler de değişmek durumundadır.

bu nedenle,bu işlemi listeden seçimler ile değil;ya ilgili tablodan ya da ilgili tablo kaynaklı bir sorgudan;ilk etapta,formdaki Açılan Kutu (Sipariş No) ile uygun kriter belirlenmesi ile istenen sonuçlar sağlanır,ardından da bu değerlerin ilgili formdaki denetimlere aktarılması ile istenen sonuçların elde edilmesi sağlanır.

bu işlemi de bir döngü ile sonuca bağlamak yeterli olacaktır kanısındayım.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayfalar: 1 2